Picea omorika 'Aurea'

świerk serbski 'Aurea'

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 15 m do 20 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Świerk o intensywnie złotożółtym zabarwieniu młodych przyrostów. Pokrój stożkowaty wąski, regularny. Wzrost szybki, 35-100 cm rocznie. Po wielu latach osiąga 20 m wysokości i 6 m szerokości. Końce głównych gałęzi lekko odchylone do góry. Gałęzie boczne, krótkie, zwisające. Igły spłaszczone, 1-2 cm długości i 1-2 mm szerokości, wiosną żółte, później zielone, gęsto ułożone na pędach. Żółte przebarwienia igieł zachowują się przez cały okres wegetacji na górnej stronie pędów, ładnie kontrastując z ciemnozielonym, starszym igliwiem. Po nastaniu chłodów przebarwienia stają się bardziej intensywne. Odmiana dobrze znosi klimat miejski. Nie ma specjalnie dużych wymagań glebowych, choć najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych. Wymaga stanowisk słonecznych lub lekko cienistych. Nasłonecznienie i rodzaj gleby wpływają na intensywność wybarwienia. Doskonale się prezentuje sadzona pojedynczo lub w małych grupach. Nadaje się do większych i średnich ogrodów, parków, zieleni osiedlowej.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie pierwsza publikacja: Johann Gerd Krüssmann (1910–1980) 1979 Die Nadelgeholze; odkrywca, hodowca (selekcjoner): G. Bos and Sons Nursery, Boskoop Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: ostróżka \'Summer Skies\'

Delphinium 'Summer Skies'

ostróżka 'Summer Skies'

Powszechnie uprawiana, okazała i bardzo ozdobna bylina o wzniesionym pokroju. W czasie kwitnienia osiąga 1,2-1,8 m wysokości. Liście duże, dłoniaste, 5-7 dzielne, z trójwrębnymi, ostro ząbkowanymi listkami, na długich ogonkach. Wiosną liście tworzą ciemnozieloną kępę. Kwiaty jasnoniebieskie z czysto białym wnętrzem kwiatu tzw. oczkiem, osadzone gęsto na długich szypułkach, tworzą wyprostowane grona na szczytach sztywnych, słabo ulistnionych pędów kwiatostanowych. Rolę płatków korony pełnią zrośnięte dołem, okrągławe działki kielicha, z których jeden przekształcony jest w charakterystyczną, długą ostrogę. Wnętrze kwiatu tworzą zredukowane, białe płatki korony, liczne pręciki oraz od 2 do 5 słupków. Kwiaty rozwijają się stopniowo, od podstawy kwiatostanu ku górze, Kwitnienie rozpoczyna się w VI, a trwa do VII. Roślina miododajna i owadopylna, o określonych wymaganiach uprawowych. Mrozoodporność roślin bardzo dobra. Najlepiej rośnie na żyznym, głęboko uprawionym, próchnicznym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. Preferuje stanowiska osłonięte od wiatru, słoneczne lub lekko ocienione. Rośliny korzystnie reagują na co 2-3 tygodniowe nawożenie, zwłaszcza ze zwiększoną ilością fosforu i potasu, ściółkowanie podłoża i nawadnianie w okresach dłużej utrzymującej się suszy. Odmiana o wysokich pędach kwiatostanowych, mających tendencję do pokładania, wymagająca instalowania podpór. Przycięcie pędów kwiatostanowych po pierwszym kwitnieniu stymuluje rozwój pąków i ponowne kwitnienie roślin we wrześniu i październiku. Bylina krótkowieczna, po 2-3 latach rośliny powinno się podzielić i przesadzić na nowe miejsce. Odmiana rozmnażana przez wysiew nasion lub podział roślin. Nadaje się do sadzenia w ogrodach o charakterze naturalistycznym i rustykalnym. Efektownie prezentuje się na rabatach, zarówno w wielobarwnych kompozycjach bylinowych, jak też w większych skupinach. Dobrze komponuje się ze złocieniami, dzielżanami, nachyłkami i jeżówkami. Nadaje się na kwiat cięty - okazale prezentuje się w wazonach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
298
osób online