Picea pungens 'Edith'

świerk kłujący 'Edith'

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 10 m do 15 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Jedna z najlepszych, nowych odmian świerka kłującego, nazwana przez hodowcę Dr. Barabita imieniem jego żony Edit (Erszebet). Od innych podobnych odmian wyróżnia się regularnym stożkowatym, gęstym pokrojem i charakterystycznymi cienkimi igłami. Wzrost silny, podobny do wzrostu świerków rozmnażanych z siewu. Po 10 latach osiąga 2-3 m wysokości. Po wielu latach dorasta do 12–15 m. Gałęzie sztywne, grube i silne, odstające pod kątem prostym od przewodnika. Igły jasne, srebrzystoniebieskie, bardzo długie i cienkie, długości 2,5-3,5 cm, regularnie, promieniście ustawione naokoło pędów. Zachowują intensywny kolor przez cały rok. Szyszki jasnobrązowe, 6-10 cm długości, o cienkich, wydłużonych, pofalowanych łuskach. Do sadzenia w miejscach słonecznych. Roślina o małych wymaganiach glebowych, bardzo odporna na niskie temperatury, suszę i suche miejskie powietrze. Dobrze rośnie na wszystkich uprawnych, ogrodowych glebach, najlepiej na żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, kwaśnych lub lekko kwaśnych. Najlepiej wygląda posadzona pojedynczo lub w niewielkiej grupie. W kompozycjach daje mocny akcent kolorystyczny. Polecana do dużych ogrodów i parków. Rozmnażana przez szczepienie. Młode szczepione rośliny wymagają palikowania do momentu wytworzenia regularnego pokroju. Ta odmiana szybko i łatwo wyprowadza prosty przewodnik.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie pierwsza publikacja: H. J. Van de Laar 1990 Dendroflora 27; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Dr. Barabits Elemér (1921-2003), w 1975 Węgry
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 10 m do 15 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
szpaler
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: wiciokrzew pachnący

Lonicera fragrantissima

wiciokrzew pachnący

Krzew występujący naturalnie w Chinach, gdzie w 1845 roku odkryty został przez szkockiego botanika i łowcę roślin Roberta Fortune. W Polsce osiąga maksymalną wysokość 2-2,5 m oraz podobną średnicę. Gęsty krzew z charakterystyczne, łukowato wygiętymi gałęziami. Liście naprzeciwległe, ciemnozielone z wierzchu, niebieskawozielone od spodu, eliptyczne, na wierzchołku zaostrzone, długości do 7 cm i szerokości 3-3,5 cm, szorstko owłosione, pozostające na krzewach do wiosny. Kwiaty białe, delikatnie zaróżowione, intensywnie pachnące, rurkowate, dwuwargowe, wyrastające po dwa z kątów liści. Kwitnie przed rozwojem liści na początku marca, podczas łagodnej zimy już od grudnia. Owoce wydłużone, czerwone, wyrastające z kątów liści, chętnie zjadane przez ptaki. W ogrodzie najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub w lekkim półcieniu. Ma przeciętne wymagania glebowe. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Nadaje się do tworzenia żywopłotów, nienormowanych lub ciętych. Kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego cięcie i przycinanie najlepiej wykonać po kwitnieniu. Krzew mrozoodporny, ale późne przymrozki mogą uszkadzać kwiaty. Polecany do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i parków. Ładnie prezentuje się w zestawieniu z wcześnie kwitnącą forsycją i porzeczką krwistą. Gałązki, ścięte i wstawione do wazonu, nadają się do przyśpieszania kwitnienia zimą i wczesną wiosną.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9032
roślin w produkcji
137
osób online