Picea pungens 'Montgomery'

świerk kłujący 'Montgomery'

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Karłowa, zwarta odmiana świerka kłującego o bardzo gęstym ugałęzieniu. Odmiana pochodzenia amerykańskiego. W 1949 roku została nazwana przez Heinricha Teuschera na cześć płk. R.H. Montgomeryego. Pokrój początkowo płaskokulisty, potem regularny, szerokostożkowaty z wyraźnie zaznaczonym pędem przewodnim. Rośnie powoli. Po 10 latach osiąga 1,5 m wysokości i 0,9 m szerokości. Po wielu latach dorasta do 3-4 m wysokości i średnicy 1-2 m. Pędy sztywne, ułożone poziomo. Igły grube, kłujące, do 2 cm długości, czworokanciaste, ułożone na pędach promieniście, srebrzystoniebieskie po obu stronach, zachowujące swoją barwę przez cały rok. Szyszek nie zawiązuje. Odmiana o niewielkich wymaganiach, poza potrzebą słonecznego miejsca. Dobrze rośnie na wszystkich uprawnych, ogrodowych glebach, najlepiej na żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, kwaśnych lub lekko kwaśnych. Wytrzymała na mrozy. Nadaje się do małych ogrodów przydomowych. Do sadzenia na rabatach, wrzosowiskach i w ogrodach skalnych. Odmiana rozmnażana przez szczepienie.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Eastern Nursery, jako P. pungens glauca compacta globosa MA, USA; wprowadzenie do handlu: przed 1934
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma małe drzewo lub duży krzew
pokrój szerokostożkowy
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
rabaty
soliter (pojedynczo)
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: jagoda kamczacka \'Honeybee\'

Lonicera caerulea 'Honeybee'

jagoda kamczacka 'Honeybee'

Odmiana wyhodowana w Kanadzie na Uniwersytecie w Saskatchewan, uzyskana w wyniku krzyżowania odmian ‘Suvenir’ i ‘Blue Pacific’. Krzew liściasty o lekko rozłożystym pokroju, dorasta do 1,5 m wysokości. Liście owalne, zielone, od spodu niebieskawe, młode liście są miękko owłosione. Kwiaty wargowe, żółtokremowe, niepozorne, rozwijają się w pierwszej połowie kwietnia, są wytrzymałe na wiosenne przymrozki. Roślina obcopylna, do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa innych odmian jagody kamczackiej, np.: ‘Borealis’, ‘Indgo Gem’, ‘Tundra’. Owocowanie rozpoczyna się już w 2 lub 3 roku po posadzeniu, pełnia owocowania następuje w 5 roku po posadzeniu, a z jednego krzewu średnio zbiera się około 4 kg owoców. Owoce dojrzewają od połowy czerwca do połowy lipca, są cylindryczne, ważą około 1,9 g, ich skórka jest ciemnoniebieska, pokryta srebrzystym, woskowym nalotem. W smaku są cierpkie, z wyraźną nutą goryczki, bogate w antocyjany, witaminy, makro i mikroelementy. Owoce długo utrzymują się na gałęziach. Nadają się do spożywania na surowo oraz przetwarzania – wyrobu soków, dżemów, suszenia i mrożenia. Krzew łatwy w uprawie, tolerują gleby piaszczyste i suche, choć najlepiej rośnie na podłożach lekko kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych, piaszczysto-gliniastych, na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Roślina odporna na mróz. Czasami liście mogą być porażane przez mączniaka prawdziwego, co objawia się występowaniem białych, mączystych plam na ich powierzchni. Odmiana polecana do uprawy amatorskiej oraz na plantacje towarowe.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11247
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9028
roślin w produkcji
117
osób online