Picea pungens 'Waldbrunn'

świerk kłujący 'Waldbrunn'

pokrój: płaskokulisty

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże suche

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Karłowa odmiana świerka kłującego o płaskokulistym, gniazdowym pokroju. Rośliny rozmnażane przez sadzonkowanie (na własnych korzeniach), dłużej zachowują kulisty pokrój. Po 10 latach osiągają 0,5 m wysokości i 0,8 m szerokości. Rośliny szczepione rosną znacznie silniej, wytwarzają przewodnik i stają się stożkowate. Gałęzie mocno zagęszczone, ułożone poziomo. Igły niekłujące, miękkie, 1,5 cm długości, o ciekawym, zielonoszaroniebieskim zabarwieniu. U roślin szczepionych igły i gałązki grubsze i bardziej podobne do pędów Picea pungens. Szyszek nie zawiązuje. Roślina bardzo odporna, całkowicie mrozoodporna, o małych wymaganiach glebowych. Dobrze rośnie na wszystkich uprawnych, ogrodowych glebach, najlepiej na żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, kwaśnych lub lekko kwaśnych. Wymaga stanowiska słonecznego. Do sadzenia w ogrodach skalnych, wrzosowiskowych i w pojemnikach.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): 1984 Rolf Friedrich
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płaskokulisty
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Schoolgirl\'

Rosa 'Schoolgirl'

róża 'Schoolgirl'

Znana odmiana z grupy róż czepnych, przyciągająca uwagę pomarańczową barwą kwiatów. Pąki nieduże, stożkowate. Kwiaty mają około 10 cm średnicy, są pełne, zbudowane z około 25 delikatnych płatków szlachetnego kształtu, w kolorze od jasnobrzoskwiniowych do pomarańczowych. Zewnętrzne płatki są lekko wywinięte. Kwiaty pachną przyjemnie i dość intensywnie, są odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanach na szczytach tegorocznych pędów oraz wzdłuż pędów ubiegłorocznych i starszych. Krzew kwitnie obficie na przełomie czerwca i lipca. Po przycięciu przekwitłych kwiatów powtarza słabsze kwitnienie do mrozów. Liście są średniej wielkości, ciemnozielone, błyszczące, osadzone niezbyt gęsto na stosunkowo grubych, oliwkowozielonych pędach z nielicznymi kolcami. Odmiana dosyć odporna na mróz, wskazane jest okrywanie na zimę postawy krzewów kopczykiem ziemi, a pędów osłanianie matą słomianą lub agrowłókniną. Po przemarznięciu części nadziemnej pędy odrastają od podstawy i zakwitają w tym samym roku. Tolerancja na choroby przeciętna, w wilgotne lata odmiana wrażliwa na czarną plamistość. Może być prowadzona zarówno jako róża parkowa, jak i pnąca. Rośnie średnio silnie, osiąga 2-2,5 m wysokości prowadzona przy podporze. Prowadzona jako krzew może być niższa. Cięcie podstawowe przeprowadza się wiosną. Roślina wymaga podpór, ale niezbyt masywnych, dobra np. na kraty przy ścianach. Krzewy sadzi się pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk w odległości 1-1,2 m, lub bezpośrednio przy podporach.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: dereń biały IVORY HALO \'Bailhalo\'

Cornus alba IVORY HALO 'Bailhalo'

dereń biały IVORY HALO 'Bailhalo'

Wolno rosnący krzew o białoobrzeżonym, sezonowym ulistnieniu, czerwonych pędach oraz zwartym pokroju, znaleziony jako mutacja na starej i powszechnie uprawianej odmianie ‘Elegantissima’ w 1994 roku w USA przez Rodneya Baileya. Krzew dorasta do 1,5 metra wysokości i szerokości. Początkowo rośnie kuliście, później jest płaskokulisty. Tworzy krótkie, silnie rozgałęzione pędy pokryte gładką czerwoną korą z dającym połysk woskowym nalotem. Gałązki są ozdobne zwłaszcza w okresie bezlistnym, późną jesienią i zimą. Czerwona barwa jest najbardziej wyrazista na pędach jednorocznych, na pędach dwuletnich i starszych przybiera odcień wiśniowy, a potem brązowy. Wiosną na gałązkach pojawiają się zielone, szerokojajowate liście z białą, nieregularną obwódką na brzegach. Są niemal identyczne, jak u odmiany ‘Elegantissima’. Krzew mało wymagający w stosunku do gleby. Najlepiej rośnie na podłożach świeżych i wilgotnych, ale wcale nie gorzej radzi sobie na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Może być także sadzony w miejscach podmokłych, a nawet czasowo zalewanych. Roślina całkowicie mrozoodporna, rzadko atakowane przez szkodniki czy choroby. Silne cięcie (starych pędów) nie jest zalecane, bo osłabia wzrost roślin. Przycinać można pędy jednoroczne. Krzew wytrzymały na zanieczyszczenie powietrza i gleby, polecany do obsadzania dużych powierzchni parkowych oraz nasypów dróg i autostrad jako roślina okrywowa. Dobrze prezentuje się sadzony w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych. Ścinane zimą pędy stanowią ciekawy materiał do tworzenia kompozycji florystycznych.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11149
rośliny
7671
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-02
Acer negundo 'Aureovariegatum'
17852
zdjęć
8935
roślin w produkcji
71
osób online