Hibiscus syriacus 'Woodbridge'
ketmia syryjska 'Woodbrigde'
krzew o atrakcyjnych, dużych, różowych kwiatach i charakterystycznej dla ketmii syryjskiej formie - węższej u podstawy, a szerszej u góry. Jego sztywne i wyprostowane pędy osiągają 2 m wysokości, chociaż rozkrzewiają się dosyć wolno. Ładnie wyrzeźbione, miękko owłosione, jasnozielone liście mają romboidalny kształt i są trójklapowe. Górne brzegi blaszki liściowej są ząbkowane. Liście osiągają długości 5-10 cm i szerokości 6 cm. Jesienią przebarwiają się na żółto. Liczne pąki kwiatowe zawiązują się na młodych pędach jednorocznych w kątach liści. W sierpniu zaczynają się z nich rozwijać duże pojedyncze, bardzo efektowne kwiaty o średnicy do 12 cm. Są różowe, a u nasady mają krwistoczerwone oczko okalające charakterystyczny wysoki, białokremowy prętosłup. Kolorem i kształtem korony przypominają kwiaty malwy albo róży chińskiej, popularnej rośliny doniczkowej uprawianej na parapetach okiennych. Ostatnie kwiaty ketmii rozwijają się na krzewie w październiku.
Uprawa ketmii nie jest trudna, rośliny preferują miejsca słoneczne lub lekko ocienione, stanowiska ciepłe i osłonięte od wiatru. Podobnie jak w przypadku powojników krzew lubi wygrzewać 'głowę', czyli koronę w słońcu, a 'nogi', czyli podstawę pędów trzymać w cieniu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o zasadowym lub obojętnym odczynie. Ponieważ rośliny podczas surowych zim mogą przemarzać, wymagają okrywania. Pędy należy owijać agrowłókniną lub otaczać słomianym chochołem, a u podstawy pędów usypywać kopczyk z kory sosnowej.
Ketmia syryjska 'Woodbridge' to typowy soliter potrzebujący swobody i przestrzeni, by wyeksponować wszystkie swoje atutu - elegancki pokrój, ładne liście i intensywnie kolorowe kwiaty. Może rosnąć na trawniku lub rabacie bylinowej, także w towarzystwie innym odmian. Można ją też uprawiać w zimniejszych rejonach Polski – w pojemnikach chowanych na zimę do chłodnych pomieszczeń. Odmiana została nagrodzona nagrodą Award of Garden Merit przyznawaną przez brytyjską Royal Horticultural Society (RHS).