Pinus mugo subsp. rotundata

sosna kosodrzewina podgatunek błotny

Synonim łaciński.: Pinus uncinata var. rotundata

pokrój: nieregularny

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

wilgotność: podłoże wilgotne

wilgotność: podłoże podmokłe (bagienne, nadwodne, wodne)

Jeden z podgatunków sosny górskiej (kosodrzewiny). Naturalnie występuje w Alpach, północnych Karpatach i w Pirenejach. W Polsce w Sudetach i Borach Dolnośląskich, na siedliskach torfowiskowych. Roślina uznawana za krzyżówkę między podgatunkami subsp. mugo i subsp. uncinata. Ma wiele cech pośrednich między tymi podgatunkami. Wzrost od 3 do 10 m wys. Pokrój krzaczasty lub w formie małego drzewa. Igły zebrane po dwie, 3-4 cm długości, dość grube i sztywne, ciemnozielone, często z szarawym odcieniem, pozostają na roślinie 4-9 lat. Szyszki asymetryczne, pośrednie między kosówką właściwą a hakowatą, z małymi wyrostkami na tarczkach. Gatunek w pełni mrozoodporny, światłolubny i niewybredny w stosunku do gleby. Wytworzył liczne odmiany ogrodowe o małej sile wzrostu rozmnażane przez szczepienie. Sosna bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza i klimat miejski. Nadaje się do parków, zieleni osiedlowej i ogrodów. Rośliny z siewu o niewiadomym pochodzeniu mają ograniczone zastosowanie w małych ogrodach, ponieważ nie można przewidzieć ich siły wzrostu i pokroju. Wzrost tej sosny można korygować poprzez cięcie młodych przyrostów, które wykonujemy w maju.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

zasięg geograficzny w Alpach, północnych Karpatach i w Pirenejach; w Polsce w Sudetach i Borach Dolnośląskich, na siedliskach torfowiskowych
pochodzenie pierwsza publikacja: Pinus mugo nothosubsp. rotundata (Link) Janchen & Neumayer 1942
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój nieregularny
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
wilgotność podłoże wilgotne
podłoże podmokłe (bagienne, nadwodne, wodne)
ph podłoża odczyn kwaśny
walory roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
zadrzewienia krajobrazowe
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: kalina sztywnolistna

Viburnum rhytidophyllum

kalina sztywnolistna

Zimozielony krzewem o dosyć luźnym pokroju i sztywnych, szorstkich gałęziach. W Polsce zwykle dorasta do około 3 metrów wysokości. Młode pędy pokryte są filcowatym, białym kutnerem. Podłużne, ciemnozielone, błyszczące z wierzchu i pomarszczone liście osiągają 15-20 cm długości. Liście są wyraźnie żebrowane, grube, sztywne, z gęstym, wełnistym kutnerem na spodzie. Zimą, w czasie mrozu, liście zwijają się w rurki, podobnie jak liście różaneczników. W rejonach o wilgotnym klimacie i łagodnych zimach liście utrzymują się nawet kilka lat. W maju i czerwcu na krzewach pojawiają się kremowo-białe, drobne kwiaty zebrane w szerokie i płaskie podbaldachy o średnicy od 10 do 20 cm. W kwiatostanie wszystkie kwiaty są płodne, pręciki są dłuższe od korony zaś znamiona słupków są czerwono-brunatne. Z końcem lipca zaczynają dojrzewać, ale nie równocześnie, niewielkie, jajowate, nieco spłaszczone owoce. Początkowo owoce są czerwone, w pełni dojrzałe czarne i błyszczące, stąd w trakcie dojrzewania owocostany są dwubarwne. Dojrzałe pestkowce stanowią atrakcyjne pożywienie dla ptaków. Krzewy najlepiej rosną na glebach żyznych, stale umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, wymagają miejsc osłoniętych od wiatru, zacisznych, najlepiej półcienistych lub cienistych. Podczas ostrych zim liście i pędy mogą częściowo przemarzać, ale po silnym wiosennym cięciu krzewy dosyć dobrze regenerują się. Roślina bardzo rzadko atakowana przez szkodniki. Gatunek ciekawie prezentuje się w zestawieniach z krzewami o barwnych pędach oraz z bylinami w ogrodach typu angielskiego.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
169
osób online