Pinus nigra 'Scholz'

sosna czarna 'Scholz'

pokrój: stożkowy

pokrój: kolumnowy

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

wilgotność: podłoże suche

zastosowanie: zieleń publiczna

Odmiana sosny czarnej o kolumnowym pokroju i powolnym wzroście, wyselekcjonowana z siewek Pinus nigra subsp.pallasiana var.pyramidata w Czechach. Nazwa obejmuje, co najmniej dwa typy siewek określane najczęściej numerami I i II. Piętnastoletnie egzemplarze osiągają 2 m wys. Wszystkie rośliny mają pędy skierowane do góry, mocno zagęszczone, zakończone dużym, jasnym pączkiem. Igły długie, sztywne, ciemnozielone, zebrane po dwie. Rośnie na każdych glebach, zarówno suchych piaszczystych jak i gliniastych. Zimą śnieg może rozłamywać i zniekształcać korony, aby temu zapobiec należy je obwiązywać. Nie zajmuje dużo miejsca, jest odporna na zanieczyszczenia przemysłowe i wytrzymała na mróz. Polecana do zieleni miejskiej i ogrodów. Można stosować pojedynczo, w grupach lub w szpalerze.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): J. Scholz, ok. 1970 Pruhonice, Czechy; wprowadzenie do handlu: Kv. Horak Czechy
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój stożkowy
kolumnowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
podłoże umiarkowanie wilgotne
podłoże suche
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
gliniasta
przeciętna ogrodowa
piaszczysta
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
zastosowanie soliter (pojedynczo)
w grupach
szpaler
zieleń publiczna
ogrody przydomowe
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: lilak Meyera \'Palibin\'

Syringa meyeri 'Palibin'

lilak Meyera 'Palibin'

Gęsty, zwarty krzew o regularnym, półkulistym pokroju i drobnych, silni pachnących kwiatach. Po wielu latach uprawy osiąga 1,5 m wysokości i szerokości. Na cienkich, za młodu owłosionych gałązkach wczesną wiosną pojawiają się małe, do 4 cm długości, jajowate liście o lekko pofalowanych, ciemnozielonych blaszkach. Purpurowofioletowe kwiaty, choć znacznie drobniejsze, są podobne to tych, jakie tworzy lilak pospolity. Pojedynczy kwiat jest zbudowany z wąskiej, rozszerzającej się ku górze rurki zakończonej rozpostartymi, drobnymi łatkami. Kwiaty są zebrane w obfite i liczne kwiatostany – krótkie, gęste wiechy. Ich cechą charakterystyczną jest wydzielanie silnego, przyjemnego zapachu. Słodki nektar ukryty wewnątrz rurek wabi motyle. Krzewy zakwitają na przełomie maja i czerwca, później często powtarzają kwitnienie, ale już znacznie słabiej, niż w pierwszym terminie. Cenną zaletą odmiany jest jej wczesne wchodzenie w fazę generatywną. Pierwsze kwiaty pojawiają się na bardzo młodych roślinach. Krzew jest także oferowany w postaci małego drzewka o okrągłej koronie, które uzyskuje się w wyniku szczepienia na podkładce z lilaka pospolitego. Miejsce szczepienia znajduje się zwykle na wysokości od 1 do 1,8 m. Jest to roślina mało wymagająca, w pełni odporna na mróz i zdrowa. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub w lekkim półcieniu. Krzewy sadzone w cieniu kwitną słabiej. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, zwłaszcza w pobliżu miejsc rekreacji lub wypoczynku, oraz w pasach zieleni przy ciągach komunikacyjnych: przejściach, ścieżkach, chodnikach, czyli wszędzie tam, gdzie przechodzący lub odpoczywający ludzie będą czuli piękny zapach kwiatów. Krzewy ładnie prezentują się sadzone w formie niskich żywopłotów. Rośliny można uprawiać także w ogrodach dachowych oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach lub w kawiarnianych ogródkach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11149
rośliny
7671
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-02
Acer negundo 'Aureovariegatum'
17852
zdjęć
8935
roślin w produkcji
79
osób online