Pinus pumila

sosna karłowa

pokrój: nieregularny

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

wilgotność: podłoże suche

Wolno rosnąca sosna o krzaczastym, nieregularnym, podobnym do kosodrzewiny pokroju. Niekiedy wyrasta w niewielkie drzewko. Nazywana również kosolimbą. Naturalnie występuje w wschodniej Syberii i na Dalekim Wschodzie od poziomu morza do wysokich gór. Dorasta do 1-3 m (czasem 5 m) wysokości i podobnej szerokości. Igły zebrane po 5 na krótkopędzie, o zróżnicowanej długości od 3 do 8 cm, dwubarwne, niebieskawo zielone z podłużnymi, białymi paskami od spodu. Są lekko skręcone i zmierzwione. Szyszki 3-5 cm długości, młode purpurowofioletowe, potem brązowieją, pozostające na krzewie przez szereg lat. Nasiona jadalne. Gatunek bardzo wytrzymały, znosi niskie temperatury i niekorzystne działanie porywistych wiatrów. Preferuje miejsca nasłonecznione. Wymaga gleb lekkich, piaszczystych, ale znosi także nieco cięższe. Ładna forma do każdego ogrodu.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

zasięg geograficzny Azja Wschodnia: wschodnia Syberia od Jeziora Bajkał do Morza Ochockiego, Kamczatka, Sachalin, Wyspy Kurylskie, Mandżuria, północna Mongolia i Chiny, góry Korei i Japoni - Hokkaido i Honsiu, 1000–2300 m n.p.m
pochodzenie pierwsza publikacja: (Pallas) Eduard August von Regel (1815-1892) 1858
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
małe drzewo lub duży krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój nieregularny
krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
podłoże suche
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
piaszczysta
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody skalne
ogrody przydomowe
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: biota wschodnia \'Justyna\'

Platycladus orientalis 'Justyna'

biota wschodnia 'Justyna'

Zwarty, wielopędowy, wolno rosnący krzew o jajowatym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy około 1 m wysokości. Roślina charakteryzuje się bardzo regularnym, równoległym ułożeniem gałązek, które przypominają ułożenie kartek w stojącej, otwartej książce (potocznie roślinę nazywa się „książkową tują”). Pędy są wzniesione, gałązki wachlarzowato rozgałęzione w jednej płaszczyźnie, ustawione pionowo, pokryte płaskimi, jasnozielonymi łuskami. Ich intensywna barwa utrzymuje się przez cały rok, także w okresie zimy. Na dorosłych egzemplarzach, zwykle dopiero po wielu latach uprawy, mogą pojawić się okrągławe szyszki zbudowane ze sztywnych łusek z charakterystycznie odgiętymi, hakowatymi wyrostkami na wierzchołkach. Szyszki te przed dojrzeniem są ozdobne, zielone, przyciągają uwagę oryginalnym kształtem. Po dojrzeniu brązowieją i wysychają, uwalniając drobne nasiona. Odmiana odporna na mróz, może być sadzona niemal na całym obszarze kraju, za wyjątkiem Suwalszczyzny i rejonów podgórskich, gdzie w ostre zimy młode egzemplarze są narażone na przemarzanie. Na skutek silnych opadów mokrego śniegu gałązki mogą uginać się i łamać, dlatego późną jesienią rośliny warto lekko związać sznurkiem, co zabezpieczy krzewy przed deformacją. Roślina preferuje gleby wapienne, stanowiska ciepłe i słoneczne, jest rośliną o niewielkich wymaganiach pokarmowych i wilgotnościowych, dobrze znosi upały. Rośnie zdrowo i nie jest atakowana przez szkodniki. Nie wymaga cięcia. Nadaje się do tworzenia niewysokich żywopłotów. Najlepiej prezentuje się w ogródkach przydomowych, sadzona na rabatach pomiędzy innymi roślinami iglastymi, oraz na wrzosowiskach, cmentarzach. Pośród gęsto ułożonych pędów chętnie gniazdują ptaki. Odmiana wyselekcjonowana w latach 80 XX wieku przez Bolesława Wituszyńskiego, polskiego ogrodnika i uznanego hodowcę róż.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
167
osób online