Pinus wallichiana

sosna himalajska

Synonim łaciński.: Pinus griffithii

pokrój: drzewiasty rozłożysty

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 15 m do 20 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Drzewo iglaste rosnące w naturze w Himalajach, w dolinach i na nasłonecznionych zboczach górskich. Występuje na wysokościach 1400-1500 m n.p.m., spotykane do 2500 m n.p.m. Tworzy lasy jednogatunkowe i lasy mieszane z innymi gatunkami. Drzewo o szerokostożkowatej koronie, z szeroko rozpostartymi konarami, ugałęzione od samej ziemi. Rośnie dość szybko. W naturalnych warunkach osiąga 30-50 m wysokości. W Europie dorasta do 25 m. Pień przeważnie prosty. Kora gładka i szara, u starych egzemplarzy spękana. Igły miękkie, cienkie, srebrzystoszare z białymi paskami po wewnętrznej stronie, długości 20 cm, zwisające, skupione po pięć. Szyszki dojrzałe jasnobrązowe, zakrzywione, zwisające na długich szypułkach, skupione po kilka razem, opadające po wysypaniu się nasion, niedojrzałe szyszki - sterczące. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, lekko kwaśnych, dobrze zdrenowanych, piaszczystych lub gliniasto-piaszczystych. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu. W naszym klimacie potrafi przemarzać. Ze względu na niepełną mrozoodporność drzewo polecane dla zachodniej części Polski. Do sadzenia w parkach i dużych ogrodach w eksponowanych miejscach.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

zasięg geograficzny Himalaje – Afganistan, Pakistan, Indie, Tybet, Bhutan; 1400-1500 m n.p.m.; spotykane do 2500 m n.p.m.
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
soliter (pojedynczo)
strefa 7a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: dziurawiec bezwonny MAGICAL FLAME \'Kolmagif\'

Hypericum ×inodorum MAGICAL FLAME 'Kolmagif'

dziurawiec bezwonny MAGICAL FLAME 'Kolmagif'

Niewysoki krzew o półkulistym pokroju, tworzący ozdobne żółte kwiaty i atrakcyjne czerwone owoce. Owocujące pędy są wykorzystywane w bukieciarstwie. Krzew dorasta do około 1 m wysokości, tworzy wzniesione, cienkie i dosyć sztywne pędy z siedzącymi, jajowatymi liśćmi, młodymi soczyście zielonymi, po dojrzeniu ciemnozielonymi. W łagodne zimy liście częściowo utrzymują się na gałązkach. Roślina zakwita na przełomie czerwca i lipca. Z kulistych pąków rozwijają się duże żółte kwiaty zbudowane z 5 połyskujących płatków korony, licznych pręcików i dużego słupka. Kwiaty rozwijają się pojedynczo lub są zebrane po kilka w szczytowych, rozgałęziających się kwiatostanach. Po przekwitnieniu zawiązują się duże owoce. Owoce przypominają jagody, choć pod względem budowy morfologicznej są torebkami, są jajowate, jasne, jaskrawoczerwone, błyszczące, dopiero po dojrzeniu i wyschnięciu pękają i wysypują nasiona. Krzew powtarza kwitnienie późnym latem i jesienią, jednocześnie utrzymując ozdobne owoce. Wymaga stanowisk ciepłych, słonecznych, znosi suszę, jest tolerancyjny w stosunku do gleby. Zimą nadziemna część zwykle przemarza i wymaga niskiego przycięcia na wiosnę. Na wschodzie kraju zalecane jest okrywanie na zimę podstawy pędów kopczykami ziemi. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, na działkach, cmentarzach, zieleni miejskiej i osiedlowej.

Statystyka e-katalogu roślin

11149
rośliny
7671
opisów

Ostatni wpis:

2022-11-23
Berberis thunbergii 'Atropurpurea'
17852
zdjęć
8937
roślin w produkcji
128
osób online