Platycladus orientalis 'Westmont'

biota wschodnia 'Westmont'

Synonim łaciński.: Thuja orientalis 'Westmont'

pokrój: jajowaty

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Karłowy, wzniesiony krzew o pokroju owalnym i ciemnozielonych gałązkach z żółtymi końcami. Tempo wzrostu wolne. Po 10 latach uprawy osiąga 0,7 m wysokości i 0,5 m szerokości. Podstawa krzewu rozszerzona, wierzchołek zaokrąglony. Pędy ułożone wertykalnie. Gałązki częściowo wzniesione, a częściowo ułożone nieregularnie, spłaszczone, ale znacznie grubsze, niż u odmiany ‘Aurea Nana'. Gałązki szmaragdowe ze złocistożółtymi przyrostami, utrzymującymi się aż do jesieni. Zimą krzewy rdzawopomarańczowe. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte. Odmiana dobrze zimuje w zachodniej części kraju, na wschodzie może przemarzać podczas ostrych zim. Polecana do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych pojedynczo lub w grupach, na wrzosowiskach i w kompozycjach kolorystycznych z roślinami iglastymi.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: 1979 Katalog szkółki Monrovia; wprowadzenie do handlu: Monrovia Nurseries, Azusa, Kalifornia 1979 USA
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój jajowaty
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
w grupach
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: barwinek pospolity \'Aureovariegata\'

Vinca minor 'Aureovariegata'

barwinek pospolity 'Aureovariegata'

Niewielka, zimozielona krzewinka o ścielących się po ziemi pędach i żółto obrzeżonych liściach. Rośnie nieco wolniej od gatunku, tworzy długie, wiotkie pędy płonne, które pełzają po powierzchni gruntu i łatwo się zakorzeniają, oraz krótkie, 10-15 cm pędy kwiatowe, wyrastające wiosną z miejsc, w których zakorzeniły się pędy płonne. Liście eliptyczne, skórzaste, zaostrzone, długości do 4 cm, z charakterystycznym złocistym obrzeżeniem. Młode liście jasnozielone, z żółtą obwódką na brzegu i żółto-zielonymi plamkami na całej powierzchni. U starszych liści obwódka staje się mniej wyrazista, a jesienią liście stają się prawie jednolicie wybarwione, jasnozielone. Niebieskie kwiaty wyrastają pojedynczo z pachwin liści, są osadzone na długich szypułkach, składają się z pięciu skośnie uciętych, łopatkowatych płatków zrośniętych u nasady, przypominają miniaturowe wiatraczki o średnicy 2-3 cm. W pąku płatki zachodzą na siebie lewostronnie. Rośliny kwitną obficie na wiosnę, później sporadycznie tworzą pojedyncze kwiaty. Barwinek dobrze rośnie na większości gleb ogrodowych, poza skrajnie suchymi i wilgotnymi, znosi niedobór wody. Preferuje miejsca półcieniste i cieniste. Sadzony na stanowiskach słonecznych może lekko przemarzać w mroźne, bezśnieżne zimy, ale ścięty na wiosnę z łatwością się regeneruje i szybko odrasta. Nadaje się do zadarniania gleby pod koronami drzew, do obsadzania skarp, nasypów, brzegów ścieżek. Nadaje się do sadzenia w każdym cienistym zakątku ogrodu.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
253
osób online