Potentilla fruticosa 'Katherine Dykes'

pięciornik krzewiasty 'Katherine Dykes'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Zwarty, długotrwale kwitnący, niski krzew. Dorasta do 1 m wys. i 2 m śr. Pędy łukowato wzniesione, rozgałęziające się. Liście jasnozielone, pierzasto złożone, składające się z 5-7 obustronnie owłosionych bezogonkowych listków. Kwitnie obficie drobnymi kwiatami od lata do późnej jesieni. Kwiaty cytrynowożółte, o promienistej koronie, składające z 5 płatków, wyrastające na końcach pędów. Wewnątrz korony liczne słupki i pręciki. Roślina tolerancyjna, łatwa w uprawie. Preferuje wilgotne, przepuszczalne gleby i słoneczne stanowiska. Wytrzymała na mrozy, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Rośnie powoli i jest długowieczna. Do stosowania jako roślina okrywowa. Nadaje się do ogrodów skalnych, na rabaty, do parków, zieleni osiedlowej.

autorzy opisu tekstowego: Maciej Milczyński Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): W.R. Dykes, ca 1925 in garden, named for his wife Anglia
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
szpaler
roślina okrywowa
rabaty
strefa 3
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Maciej Milczyński Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Tuscany\'

Rosa 'Tuscany'

róża 'Tuscany'

Klasyczny i jeden z najstarszych przedstawicieli grupy róż francuskich (Gallica), przyciągający wzrok aksamitnym połyskiem wyjątkowej barwy kwiatów. Tuscany znaczy Toskania, stąd przypuszczenie, że róża ta pochodzi z Włoch. Jest to jedna z najstarszych znanych róż, opisana przez angielskiego botanika Johna Gerarda w słynnym herbarzu, który przetłumaczono w ówczesnych mu czasach na kilka europejskich języków. Krzewy mają tendencje do pokładania się, przeważnie nie przekraczają 1 m wysokości i szerokości. Pędy są pozbawione dużych kolców, pokrywają je za to drobne, ledwo wyczuwalne szczecinki, dające wrażenie szorstkości. Liście duże i świeżozielone, lekko szorstkie w dotyku, trwałe i zdrowe. Kwiaty średniej wielkości (6-8 cm), półpełne, szeroko otwarte, ciemnopurpurowe, z kontrastującym środkiem o długich żółtych pręcikach, silnie pachnące, zebrane w kwiatostanach po kilka. Kwitnie w czerwcu na pędach co najmniej ubiegłorocznych i starszych. Nie powtarza kwitnienia. Zawiązuje ciemnoczerwone owoce średniej wielkości (ok. 1,2 cm średnicy). Mało wymagająca, toleruje suchsze gleby i odczyn zasadowy, a także półcieniste stanowiska. Nie wymaga okrywania na zimę. Cięcie przeprowadza się w czerwcu, po kwitnieniu, wiosną ograniczając się tylko do zabiegu usunięcia pędów martwych i uszkodzonych. Róża polecana do małych ogrodów. Może także rosnąć na rabatach w większych parkach i na terenach zieleni. Dobrze prezentuje się wśród bylin. Wokół niej powinny rosnąć rośliny kwitnące latem i jesienią.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: świerk biały \'Daisy\'s White\'

Picea glauca 'Daisy's White'

świerk biały 'Daisy's White'

Karłowa, bardzo wolno rosnąca forma świerka, tworząca gęste, regularne stożki. Odmiana została wyhodowana w Belgii w latach 90 XX wieku jako mutacja powszechnie znanej odmiany ‘Conica’ i nazwana imieniem wnuczki hodowcy. Roślina rocznie przyrasta zaledwie o 5-6 cm, osiągając po 10 latach uprawy około 0,8 m wysokości. Igły są krótkie, lekko kłujące, osadzone wokół pędów. Same pędy są stosunkowo cienkie, wałeczkowate, zakończone wyraźnym pąkiem szczytowym. Cechą charakterystyczną odmiany jest jasna, kremowa barwa wiosennych przyrostów. Początkowo najmłodsze igły są niemal białe i dosyć wrażliwe na silne promieniowanie słoneczne i mogą być uszkadzane. Później przyrosty stopniowo żółkną i w czerwcu stają się zielone. Drugi, letni przyrost jest już wyłącznie zielony. Odmiana mało wymagająca, najlepiej rośnie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i stale wilgotnych, ale całkiem nieźle radzi sobie na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Stanowisko słoneczne. Roślina odporna na mróz, ale w pierwszych latach uprawy zaleca się cieniowanie roślin od strony południowej na zimę. Lekkie okrycie za pomocą cieniówki lub agrowłókniny zabezpieczy igły przed wysychaniem w mroźne, słoneczne dni. Najczęściej igły wysychają od strony nasłonecznionej, wówczas wraz z nadejściem wiosny żółkną i opadają. Podobne objawy może spowodować pojawienie się przędziorków pod koniec wiosny lub latem. Po zauważeniu objawów w postaci żółknięcia igieł w okresie wegetacji krzewy należy opryskać jednym ze środków służących do zwalczania przędziorków (akarycydem). Podniesiona wilgotność powietrza sprzyja ograniczeniu występowania szkodnika. Jeśli w koronie pojawią się silnie rosnące, długie pędy należy je usuwać, bowiem tego typu rewersje mogą spowodować zagłuszenie odmiany i z czasem jej zanikanie. Odmiana doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji ogrodowych wraz z innymi, wolno rosnącymi roślinami iglastymi. Bardzo dobrze prezentuje się na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych a także w pojemnikach. W okresie Bożego Narodzenia może służyć za oryginalną choinkę.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
161
osób online