Potentilla fruticosa LOVELY PINK 'Pink Beauty' PBR

pięciornik krzewiasty LOVELY PINK 'Pink Beauty'

nazwa handlowa: Potentilla fruticosa LOVELY PINK

nazwa hodowlana: Potentilla fruticosa 'Pink Beauty'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

nagrody: AGM 2002 (H4)

Odmiana uważana za najlepszą spośród pięciorników o różowych kwiatach. Niski, gęsty krzew o pokładających się pędach. Wys. do 50 cm, przy 80 cm szer. Liście ciemnozielone, pierzasto złożone, składające się z 5-7 obustronnie owłosionych, wąskich, bezogonkowych listków. Kwiaty o nietypowym dla pięciorników intensywnie różowym kolorze, bardzo duże, do 5 cm śr., o promienistej koronie składającej się z 5 płatków, wyrastające na końcach pędów, VI-X. Wewnątrz korony liczne, żółte słupki i pręciki. Wytrzymały na mrozy, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Wymaga słonecznego stanowiska. Najlepiej rośnie na glebach lekkich - piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Niewymagający, łatwy w uprawie, okrywowy krzew do ogrodów skalnych, na rabaty, do parków, zieleni osiedlowej. Dobrze znosi cięcie.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Professor Louis Lenz/C.G. Davidson; wprowadzenie do handlu: University of Manitoba 1994 Winnipeg, Kanada
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów półpełne
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
szpaler
roślina okrywowa
ogrody skalne
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
nagrody AGM 2002 (H4)
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Maciej Milczyński Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI

Poznaj również

zdjecie rosliny: aster \'Blue Boy\'

Aster 'Blue Boy'

aster 'Blue Boy'

Krzaczasta, trwała odmiana rozrastająca się przez krótkie, podziemne rozłogi. Tworzy zwarte, ciemnozielone, półkuliste kępy, wysokości 30 cm. Pędy sztywne, silnie rozgałęzione. Liście wąskolancetowate, siedzące, całobrzegie. Wspaniale prezentuje się w okresie kwitnienia - od sierpnia do października, kiedy rośliny pokryte są koszyczkami kwiatowymi. Koszyczki - średnicy 3-4 cm, złożone z jasnych, lawendowoniebieskich kwiatów języczkowatych, otaczających żółte kwiaty rurkowate, osadzone na długich, ulistnionych szypułkach, zebrane w luźne, silnie rozgałęzione, baldachokształtne wiechy. Barwne kwiaty zwabiają tysiące pszczół i motyli. Aster preferujący miejsca słoneczne lub lekko ocienione, gleby żyzne, próchniczne, dostatecznie wilgotne i przepuszczalne, o odczynie zasadowym. Nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu, zwłaszcza zimą. Wiosną i latem, w czasie długotrwałej suszy i upałów, rośliny wymagają systematycznego podlewania. Odmładzanie roślin, co 3-4 lata, poprawia ich kondycję i kwitnienie. Po przekwitnięciu należy przyciąć nadziemne części roślin, a gdy są porażone przez choroby - spalić. Odmiana odporna na mróz. Rozmnażana wegetatywnie przez podział roślin matecznych wczesną wiosną lub sadzonki wierzchołkowe w maju-czerwcu. Szczególnie polecana do ogrodów nieformalnych – wiejskich i naturalistycznych. Nadaje się do sadzenia w większych grupach, w ogrodach skalnych i na rabatach, zwłaszcza w towarzystwie traw ozdobnych i kwitnących w tym samym czasie bylin. Można wykorzystać ją do ożywiania nieco monotonnych nasadzeń z iglaków i krzewów liściastych, które kwitły wcześniej - wiosną. Efektowna roślina obwódkowa. Ładnie prezentuje się w pojemnikach: skrzynkach, donicach i misach. Kwiaty można ścinać do wazonu. Ze względu na zwarty pokrój doskonale pełni funkcję rośliny okrywowej. Utworzy wówczas efektowny, jasnoniebieski kobierzec. Zalecana gęstość sadzenia: 7-9 sztuk na m2.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
460
osób online