Abies koreana 'Bonsai Blue'

jodła koreańska 'Bonsai Blue'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

pokrój: nieregularny

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Wyselekcjonowana w Niemczech, odmiana jodły koreańskiej o intensywnym niebieskozielonym kolorze igieł. Przez pierwsze 5-8 lat rośnie w formie krzewiastej, bardzo nieregularnie, szeroko, później wytwarza pęd przewodni. Przyrost roczny < 10 cm. Po 10 latach osiąga 0,5 m wys. i 1 m szer. Z czasem przybiera formę gęstego, szerokiego stożka, często asymetrycznego. Igły krótkie, niebieskoszarozielone, nastroszone wokół pędu, pod spodem kredowobiałe. Już młode rośliny, o wysokości 0,4-0,5 m wytwarzają mnóstwo fioletowoniebieskich, sterczących szyszek. Szyszki wspaniale kontrastują z igliwiem przez lato, potem rozsypują się jesienią. Wymaga gleby zasobnej w składniki pokarmowe i wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej. Nadaje się do miejsc półcienistych i słonecznych, ale zacisznych. Idealna naturalna forma o charakterze bonsai do małych ogrodów, na rabaty i skalniaki.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Bohlken-Baumschulen, Inh. Maik Bohlken, ok.1990 Bad Zwischenahn - Ekern, Niemcy (Germany)
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma początkowo krzew - później drzewo
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój krzewiasty rozłożysty
nieregularny
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce ozdobne
szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
ozdobne owoce
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody orientalne
rabaty
soliter (pojedynczo)
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: jeżówka purpurowa \'Coral Reef\'

Echinacea purpurea 'Coral Reef'

jeżówka purpurowa 'Coral Reef'

Licencjonowana odmiana o niezwykle intensywnej barwie kwiatów, wyhodowana w amerykańskiej firmie Terra Nowa. Nowość na rynku polskim! Piękna odmiana jeżówki zwracająca uwagę efektowną, koralową barwą kwiatów. Bylina krótkowieczna. Wiosną tworzy kępy o średnicy 45-60 cm. Liście bardzo duże, do 17 cm długości, ciemnozielone, jajowate, spiczasto zaostrzone, o ząbkowanych brzegach, osadzone na długich ogonkach liściowych. Latem z rozety liściowej wyrastają sztywne, słabo rozgałęzione pędy kwiatowe, wysokości 75-90 cm, początkowo zielone, później czerwonawe, ze znacznie mniejszymi jajowato-lancetowatymi liśćmi łodygowymi. Zarówno liście jak i pędy pokryte są krótkimi, szorstkimi włoskami. Kwiaty to duże, 7-10 cm średnicy, dwubarwne koszyczki kwiatowe, osadzone pojedynczo na wierzchołkach pędów. Kwitnie od lipca do września. Każdy koszyczek składa się z czerwonopomarańczowego (koralowego), pojedynczego okółka kwiatów języczkowatych, okalającego półkulisty wypukły środek, złożony z licznych rdzawoczerwonych kwiatów rurkowatych. Drobniutkie, rurkowate kwiaty tworzą charakterystyczną jeżowatą główkę. Roślina atrakcyjna dla pszczół i motyli. Preferuje stanowiska słoneczne, może rosnąć w lekkim półcieniu. Wymaga gleb żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie obojętnym. Łatwo adaptuje się do różnych warunków ogrodowych. Dobrze radzi sobie na przeciętnych glebach. Jest tolerancyjna co do kwasowości podłoża, gleby nie mogą być jedynie zbyt kwaśne. Idealne pH mieści się w granicach 5.8-7.3. Toleruje susze i upały. Dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza. Przycinanie przekwitłych kwiatostanów nie tylko poprawia ogólny wygląd roślin, ale także pobudza je do intensywniejszego kwitnienia. Nasiona pozostawione na zimę w jeżowatych główkach są cennym pokarmem dla ptaków. Po kilku latach, gdy rośliny silnie się zagęszczą i słabiej kwitną, należy podzielić ich kępy i rozsadzić na nowe miejsce. Typowa bylina rabatowa, zwłaszcza na suche słoneczne stanowiska. Kolorystyka i wygląd jej kwiatów wprowadzają tropikalny nastrój w ogrodzie. Przepięknie prezentuje się sadzona pojedynczo i w grupach, w towarzystwie traw ozdobnych lub innych kwitnących w tym czasie bylin - żółto kwitnących rudbekii, języczek oraz niebieskich i fioletowych szałwii I przetaczników. Pasuje zarówno do ogrodów naturalistycznych jak i nowoczesnych. Nadaje się na kwiat cięty i do suszenia.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: dziewanna fioletowa

Verbascum phoeniceum

dziewanna fioletowa

Roślina dwuletnia ewentualnie krótkowieczna bylina o wzniesionych kwiatostanach, kwitnąca bardzo długo i dobrze znosząca okresowe niedobory wilgoci w podłożu. Cała roślina jest omszona. Wyrasta do wysokości 1 m. Tworzy przyziemne rozety płasko rozłożonych liści. Liście są z wierzchu ciemnozielone, nagie. Liście rozetowe długości do 15 cm, liście łodygowe o wiele mniejsze, szeroko jajowate lub lancetowate, tępe, grubo ząbkowane lub całobrzegie. Spomiędzy liści rozetowych wyrastają pojedynczo długie, wzniesione kwiatostany, czasami rozgałęzione, z dość rzadko osadzonymi kwiatami, pokryte gruczołkowatymi włoskami. Kwiaty purpurowofioletowe, czasem białe, średnicy do 2,5 cm. Kwitnie w maju i czerwcu. Dziewanny najlepiej rosną na glebach piaszczystych, przepuszczalnych, a nie udają się na glebach gliniastych, które zatrzymują wodę. Poziom wody gruntowej w miejscu sadzenia tych bylin powinien być niski. Rośliny odporne na mróz, ale w miejscach odsłoniętych zalecane jest okrywanie roślin na zimę, zwłaszcza po późnoletnim sadzeniu. W optymalnych warunkach dziewanny rozsiewają się obficie, ale nie zawsze jest to pożądane. Nadają się na rabaty i do ogrodów naturalistycznych lub wrzosowiskowych. Na rabatach warto sadzić wiosną zeszłoroczne siewki, które latem będą kwitnąć. Sadzi się 8 roślin na 1 m2. Najlepiej sprawdza się sadzenie pojedynczo lub w niewielkich grupach, po 3-5 sztuk razem, wśród niższych roślin.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
145
osób online