Prunus pumila var. depressa

śliwa karłowa odm. płożąca

Synonim łaciński.: Prunus depressa

pokrój: płożący

docelowa wysokość: od 0,1 m do 0,2 m

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Nieduży, zwarty krzew z pędami płożącymi się po ziemi, dorastający do 0,2 m wys. Młode czerwonobrązowe pędy i szarozielone liście są uniesione do góry. Jesienią przebarwia się bardzo ładnie na czerwono. Kwiaty białe, IV-V. Owoce jajowate, czarnopurpurowe. Stanowisko od słonecznego do cienistego. Toleruje wszystkie gleby, także suche, kwaśne i alkaliczne. Dobra roślina okrywowa.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska; APZ Agencja Promocji Zieleni

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
pokrój płożący
docelowa wysokość od 0,1 m do 0,2 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia kwiecień
owoce czerwone
pora owocowania październik
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ładne jesienne zabarwienie
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
roślina okrywowa
ogrody skalne
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

Poznaj również

zdjecie rosliny: wawrzynek wilczełyko \'Rubra\'

Daphne mezereum 'Rubra'

wawrzynek wilczełyko 'Rubra'

Rzadko spotykany krzew, o atrakcyjnych kwiatach, pojawiających się przed rozwojem liści. Jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Dorasta do wysokości 1,3 m, przy szerokości do 1 m. Pąki kwiatowe tworzą się już latem roku poprzedzającego kwitnienie. Kwitnie na zeszłorocznych pędach. Kwiaty bardzo ładne, różowofioletowe, nieznacznie ciemniejsze niż u gatunku. Kwitnie, zależnie od przebiegu pogody, od III do połowy IV, ale zdarza się podczas łagodnej zimy, że rozpoczyna kwitnienie już w II. Kwiaty gęsto pokrywają pędy, wydzielają silny zapach roznoszący się po całym ogrodzie. W lipcu dojrzewają owoce czerwone, błyszczące, o średnicy 0,5 do 1 cm, bardzo dekoracyjne, kusząco wyglądające, ale uwaga – bardzo trujące. Należy zwrócić uwagę na zachowanie dzieci, by nie próbowały jeść owoców. Roślina miododajna, stanowiąca pierwszy pożytek dla pszczół. Ma dość duże wymagania glebowe. Dobrze rośnie tylko na żyznych, świeżych glebach, o odczynie zasadowym. Najlepiej sadzić ją w miejscach cienistych lub w pełnym cieniu. Źle znosi długotrwałą suszę, zrzucając część liści, co jednak nie przeszkadza w następną wiosnę znów zachwycać wspaniałymi kwiatami. Nie znosi przesadzania i cięcia. Miejsce sadzenia należy starannie wybrać. Roślina całkowicie odporna na mróz, można ją stosowaćw całym kraju. Rarytas dla miłośników roślin i kolekcjonerów.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: powojnik \'Sophie\'

Clematis 'Sophie'

powojnik 'Sophie'

Urocza, elegancka japońska odmiana o dzbankowatych, przewisających kwiatach, średnicy 1,5-2 cm, z 4. fioletowymi działkami, o jaśniejszych brzegach i ostrych, fantazyjnie wywiniętych na zewnątrz wierzchołkach, na długich fioletowych szypułkach. Działki z zewnętrznej strony mają 3 lekkie żebrowania, wewnątrz są różowofioletowe, jaśniejące ku podstawie, prawie białe w okolicy pręcików. Pręciki mają żółte pylniki na białych nitkach. Kwitnie bardzo długo na tegorocznych pędach, maj – październik. Po przekwitnięciu ładnie się oczyszcza. Liście pojedyncze lub trójdzielne, długości do 12 cm i szerokości 14 cm, listki najczęściej lancetowate, czasem powcinane, długości 6 cm, szerokości 2 cm. Młode pędy fioletowe, następnie zielone, dojrzałe – brązowe. Dorasta do wysokości 80 cm. Nie czepia się podpór, ale może się o nie wspierać. Jest mrozoodporna, toleruje przeciętne, dobrze zdrenowane ziemie. Lubi stanowiska dobrze oświetlone i przewiewne. W miejscach osłoniętych czasem bywa atakowana przez mączniaka prawdziwego. Szczególnie ładnie wygląda, gdy przeplata się przez nieduże krzewy liściaste lub iglaste, ale może tworzyć też delikatne okrywy lub być prowadzona przy niewysokich podporach, do których trzeba podwiązywać pędy. Warto sadzić tuż przy ścieżkach, aby móc z bliska podziwiać niezwykle kunsztowną budowę ich małych kwiatów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11247
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9028
roślin w produkcji
117
osób online