Abies koreana 'Cis'

jodła koreańska 'Cis'

pokrój: płaskokulisty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Miniaturowa odmiana jodły koreańskiej o kulistym pokroju, bardzo wolno rosnąca, zwarta i gęsta. Roczny przyrost ok. 2 cm. Po 10 latach osiąga 0,3 m wysokości i przybiera kształt płaskokulisty. Pędy krótkie i cienkie, tworzą szczelną pokrywę, nadając roślinie poduszkowaty wygląd. Igły lśniące, żywozielone, z kredowobiałym spodem, promieniście ułożone wokół pędów. Spody igieł niewidoczne. Pączki grube, odsłonięte. Wymaga gleby zasobnej w składniki pokarmowe i wilgotnej, dobrze zdrenowanej. Nadaje się do miejsc półcienistych i słonecznych, ale zacisznych. Rozmnażana przez szczepienie i czasem oferowana w handlu w formie piennej, jako miniaturowe drzewko na pniu. Polecana do ogrodów skalnych i pojemników oraz do kolekcji karłowych krzewów.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie pierwsza publikacja: 1989 Horticulture Holland; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Roelvink Nursery Groningen, Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płaskokulisty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: kokoryczka wielokwiatowa \'Variegatum\'

Polygonatum multiflorum 'Variegatum'

kokoryczka wielokwiatowa 'Variegatum'

Atrakcyjna bylina okrywowa o ozdobnych, dwubarwnych liściach polecana do sadzenia w ogrodach cienistych. Roślina tworzy długie, łukowato wygięte łodygi, dorasta do 60 cm wysokości. Łodygi wyrastają z podziemnych, cylindrycznych kłączy. Dolna część łodygi jest zwykle naga, pozbawiona liści, pozostała część jest ulistniona do samego wierzchołka. Liście są szerokolancetowate, zaostrzone na szczycie, wyraźnie unerwione, ciemnozielone, od spodu srebrzystoniebieskawe, na brzegach obwiedzione nieregularną, białą obwódką. Liście są pozbawione ogonków liściowych, siedzące, ułożone naprzemianlegle. W maju i czerwcu z kątów liści wyrastają białe, rurkowate kwiaty zawieszone na cienkich, centymetrowych szypułkach. Okwiat na końcach jest zielonkawy. Kwiaty są zebrane po 2-4 w gronach. Owoce w postaci kulistych jagód dojrzewają jesienią, są niebieskoczarne i mają właściwości trujące. Roślina cieniolubna, o niewielkich wymaganiach glebowych. Dobrze rośnie na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych glebach ogrodowych. Jest zdrowa, odporna na mróz, toleruje krótkotrwałe okresy suszy. Sadzona na stanowiskach słonecznych wymaga podlewania. Doskonała roślina do sadzenia w miejscach cienistych, pod koronami drzew w parkach i ogrodach, gdzie pełni funkcję rośliny okrywowej. Ulistnione łodygi są wykorzystywane jako zieleń cięta do bukietów. Dla uzyskania szybkiego efektu rośliny należy sadzić w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: aster nowoangielski \'Rosa Sieger\'

Aster novae-angliae 'Rosa Sieger'

aster nowoangielski 'Rosa Sieger'

Żywotna odmiana, od dawna uprawiana w ogrodach, przypominająca wyglądem astry nowobelgijskie. Tworzy krzaczaste kępy o wysokości 1-1,5 m i średnicy 0,5-0,7 m. Pędy sztywne, wyprostowane, silnie rozgałęzione na szczycie. Liście gęsto osadzone na łodygach, lancetowate lub podługowate, jasnozielone, szorstkie. Cała roślina pokryta krótkimi, wełnistymi włoskami. Późnym latem i jesienią, w okresie od sierpnia do października, wierzchołki pędów obsypane są licznymi, dużymi, o średnicy 4-5 cm, półpełnymi koszyczkami kwiatowymi. W pąkach koszyczki są ciemnoróżowe. Po otwarciu kwiatów, brzegowe kwiaty języczkowate - jasnoróżowe, a wewnętrzne kwiaty rurkowate - złocistożółte. Koszyczki osadzone są na długich, ulistnionych szypułkach i zebrane w luźne, silnie rozgałęzione, baldachokształtne wiechy. Kwiaty zwabiają tysiące pszczół i motyli. Kwiaty nie nadają się na kwiat cięty, gdyż zamykają się wieczorem, w dni pochmurne i tuż po ścięciu. Rośliny preferują miejsca słoneczne lub lekko ocienione, gleby żyzne, próchniczne, dostatecznie wilgotne i przepuszczalne, o odczynie zasadowym. Nie lubią nadmiaru wilgoci w podłożu, zwłaszcza zimą. W czasie długotrwałej suszy i upałów wymagają systematycznego podlewania. Przycięcie pędów w czerwcu pozwala utrzymać zwarty pokrój roślin. Jesienią, gdy rośliny przekwitną, należy ściąć nadziemne części, a w razie infekcji spalić je. W czasie kwitnienia, obsypane tysiącem kwiatów, ciężkie pędy kwiatostanowe mają skłonność do rozchylania się na boki, wymagają wówczas podpierania. Odmiana odporna na mróz. Rozmnażana wegetatywnie przez podział roślin matecznych wczesną wiosną lub sadzonki wierzchołkowe w maju-czerwcu. Pasuje do ogrodów nieformalnych w stylu: naturalistycznym, rustykalnym i angielskim. Nadaje się do sadzenia na rabatach i w grupach bylinowych. Doskonale sprawdza się w roli tła. Można ją wykorzystywać do tworzenia pięknych, barwnych zestawień z innymi odmianami astrów, zróżnicowanych kolorystycznie i pokrojowo. Oryginalnie wygląda w połączeniu z dzielżanami, rudbekiami, rozchodnikiem okazałym, słoneczniczkiem szorstkim, floksem wiechowatym oraz ozdobnymi trawami. Nie zaleca się sadzenia roślin pojedynczo, gdyż przy dużej wilgotności powietrza, pędy ogałacają się dołem z liści. Korzystnie jest je osłonić gatunkami i odmianami o słabszej sile wzrostu.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
583
osób online