Pseudotsuga menziesii

daglezja zielona

Synonim łaciński.: Pseudotsuga taxifolia

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 15 m do 20 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Drzewo z sylwetki przypominające świerk pospolity. W naturze występuje w zachodniej części Ameryki Północnej. Pokrój młodych drzew szerokostożkowaty, przy dobrym naświetleniu długo utrzymują dolne gałęzie. Pień u starszych roślin rosnących w zwarciu wysoko oczyszczony, pokryty grubą, czerwonobrązową korowiną. Należy do najszybciej rosnących i najwyższych drzew iglastych. W swojej ojczyźnie osiąga 110 m wysokości i 4,5 m średnicy i żyje 1000 lat. W Europie najwyższe drzewa mają 45-50 m wys. Igły daglezji są soczystozielone, długie i miękkie. Roztarte pachną jabłkami. Charakterystyczne są jej szyszki o długości 8-10 cm., pokryte haczykowatymi, trójdzielnymi łuskami wspierającymi. Wykazuje dużą tolerancję, co do gleby. Najlepiej rośnie na glebach głębokich i żyznych, w okolicach o dużej wilgotności powietrza i łagodnych zimach. W ogrodzie możemy ją zastosować jako szybko rosnącą przysłonę. Doskonale będzie się prezentować we wszelkich założeniach naturalistycznych. Może być uzupełnieniem doboru roślin dla działki leśnej.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

zasięg geograficzny Kanada: British Columbia and Alberta; Stany Zjednoczone States: Washington, Oregon, California, Idaho, Montana, Wyoming, Nevada, Utah, Colorado, Arizona, New Mexico, and Texas.
pochodzenie pierwsza publikacja: (Mirbel) Franco (1825)1950; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Archibald Menzies (1754-1842), ok. 1792
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój szerokostożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby próchniczna
przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ciekawy pokrój
zastosowanie w grupach
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
szpaler
zadrzewienia krajobrazowe
parki
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: hortensja ogrodowa \'Schwester Alba\'

Hydrangea macrophylla 'Schwester Alba'

hortensja ogrodowa 'Schwester Alba'

Krzew liściasty o zaokrąglonym, zwartym pokroju, dorastający do 1-1,2 m wysokości. Liście duże, zielone, o ząbkowanych brzegach, z wierzchu błyszczące. Kwiatostany kuliste, średniej wielkości, zbudowane ze sterylnych (płonnych), białych kwiatów. Młode, rozwijające się kwiaty mają zielonkawe, później kremowoseledynowe zabarwienie. W pełnym otwarciu stają się białe, a kiedy przekwitają mają delikatne różowe przebarwienia. Pojedyncze kwiaty składają się z 4 dużych płatków o gładkich krawędziach, które pod względem botanicznym są rozrośniętymi działkami kielicha. Kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia. Zawiązują się latem poprzedniego roku, dlatego pędów nie należy wiosną przycinać, a jedynie usuwać pędy stare, przemarznięte i suche. Krzew łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchniczych, o kwaśnym odczynie podłoża, stale umiarkowanie wilgotnych, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Stanowiska słoneczne, lekko ocienione lub cieniste, zaciszne. Na zimę krzewy wymagają zabezpieczenia przed mrozem. Na wschodzie kraju, gdzie często dochodzi do przemarzania pędów z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, hortensje ogrodowe można uprawiać w dużych pojemnikach wkopanych do gruntu, na zimę chowanych do nieogrzewanych pomieszczeń. Na zachodzie kraju zwykle dobrze zimują bez okrywania. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach bylinowych i w towarzystwie niewysokich krzewów liściastych oraz iglastych.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: jeżówka \'Coconut Lime\'

Echinacea 'Coconut Lime'

jeżówka 'Coconut Lime'

Ciekawa holenderska odmiana o pełnych, kremowobiałych kwiatach. Jest to bylina tworząca gęste, zwarte kępy dorastające do 60-80 cm wysokości. Łodygi są sztywne, proste i nie pokładają się pod ciężarem kwiatów. Roślina tworzy dwa rodzaje liści. Liście rozetowe mają wydłużone ogonki, są jajowate, spiczasto zaostrzone, nieregularnie ząbkowane, ciemnozielone oraz pomarszczone z obu stron. Liście łodygowe są znacznie mniejsze, jajowato-lancetowate i mają krótsze ogonki . Pędy oraz liście pokryte są krótkimi, szorstkimi włoskami. Seledynowokremowe kwiaty rozwijają się na szczytach pędów tworząc charakterystyczne główki (pompony) otoczone pierścieniem białych płatków, które odginają się w dół. Główkę wypełniają dosyć duże kwiaty rurkowate, natomiast białe długie płatki są elementem kwiatów języczkowatych. Kwitnienie rozpoczyna się już w czerwcu i trwa do pierwszych przymrozków. Warunkiem długiego kwitnienia jest systematyczne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów ponieważ tworzenie nasion hamuje zawiązywanie nowych pąków. Odmiana łatwa w uprawie, w pełni mrozoodporna, lecz stosunkowo krótkowieczna. Wymaga słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska, podłoża żyznego, przepuszczalnego i średnio wilgotnego. Regularne nawożenie kompostem i ściółkowanie gleby wpływa na bujniejszy wzrost i obfite kwitnienie. Spośród bylin ogrodowych jeżówki wyróżnia niepowtarzalna uroda, wysokie wartości dekoracyjne i ekologiczne. Kwiaty są atrakcyjne dla motyli, trzmieli i pszczół, a posadzone w grupach oraz w towarzystwie traw ozdobnych (np. seslerii, kostrzewy, piórówki) dają harmonijne aranżacje nawiązujące do prerii – środowiska ich naturalnego występowania. Dzięki dużej wytrzymałości, atrakcyjnym kwiatom i silnym łodygom jest doskonałą odmianą polecaną do uprawy na kwiat cięty. Odmiana wyhodowana przez holenderskiego hodowcę Arie Blom’a, wprowadzona do handlu w 2008 roku.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
556
osób online