Pyrus communis 'Red Faworytka'

grusza 'Red Faworytka'

Synonim łaciński.: Pyrus communis 'Klapsa Czerwona'

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Odmiana deserowa o pięknych owocach. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie. Owocuje średnio obficie, w dobrych warunkach corocznie. Owoce średniej wielkości lub duże, pokryte ciemnym, czerwonobrązowym rumieńcem. Miąższ soczysty, bardzo smaczny. Zbiór: 2 połowa VIII. Odmiana średnio wytrzymała na mróz. Wskazane stosowanie podkładek osłabiających wzrost. Zapylacze: Bera Hardy, General Leclerc, Kominówka, Konferencja

autorzy opisu tekstowego: Miłek Boguszewicz; APZ Agencja Promocji Zieleni

grupa roślin owocowe
grupa użytkowa drzewa owocowe ziarnkowe
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój szerokostożkowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia kwiecień
owoce czerwone
jadalne
pora owocowania sierpień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby próchniczna
gliniasta
walory jadalne owoce
ozdobne owoce
ozdobne z kwiatów
zastosowanie owoce deserowe
owoce na przetwory
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Miłek Boguszewicz Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: floks \'Moerheimii\'

Phlox 'Moerheimii'

floks 'Moerheimii'

Niska zimozielona bylina dorastająca do 10 cm wysokości. Dzięki silnie rozgałęzionym i łatwo zakorzeniającym się pędom rozrasta się szeroko pełniąc funkcję rośliny okrywowej. Kwitnie bardzo obficie od kwietnia do maja. W tym czasie roślina pokrywa się mnóstwem kwiatów w kolorze lila. Kwiaty są zbudowane z pięciu płatków tworzących u podstawy rurkę, na szczycie są rozpostarte, łopatkowate, równomiernie ułożone, nie zachodzące na siebie, przypominają miniaturowe wiatraczki. Na wierzchołkach płatków korony (łatek) widać wyraźne, klinowate wcięcie, a u ich podstawy tuż przy oczku są widoczne różowe plamki w kształcie przecinków. Wewnątrz rurki znajdują się żółtopomarańczowe pręciki. Kwiaty wyrastają ze owłosionego, zrośniętego do połowy kielicha. Po kwitnieniu roślina pozostaje ozdobna z krótkich, szydlastych, jasnozielonych listków. Odmiana pochodząca z Holandii, mało wymagająca i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych na wystawie południowej lub w miejscach częściowo ocienionych. Preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, ale jest odporna na suszę i mróz. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach skalnych, gdzie wypełnia przestrzenie między kamieniami. Jest przydatna do obsadzania skarp i murków kwiatowych, na których rozrasta się w gęste, barwne kobierce. Nadaje się na obwódki rabat bylinowych. Najlepiej wygląda, gdy rośnie w mniejszych grupach po 3-10 roślin.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: żywotnik zachodni

Thuja occidentalis

żywotnik zachodni

Drzewo o stożkowatej koronie i krótkich konarach, osiągające po 30 latach uprawy wysokość 15 m. Młode rośliny charakteryzują się szybkim wzrostem i stosunkowo wąskim pokrojem, u starszych drzew tempo wzrostu maleje a korona przybiera formę cylindryczną. Korowina na pniu czerwonobrązowa, łuszcząca się włókniście długimi pasmami. Pędy płasko rozgałęziające się. Gałązki spłaszczone, z wierzchu zielone, od spodu jasne, matowe, po roztarciu pachnące żywicznie. Zimą gałązki brunatnieją. Liście młodociane w postaci igiełek, dojrzałe liście łuskowate. Na pędach przewodnich łuskowate igły długości od 4 do 8 mm, u nasady luźno przylegające, z ostrym, odstającym wierzchołkiem, rozmieszczone rzadko. Na gałązkach łuski płaskie, ściśle przylegające, wyraźnie krótsze, długości około 2,5 mm. Łuski na górnej i dolnej stronie gałązek z wypukłym gruczołkiem, położone na bokach z krótkim, zagiętym wierzchołkiem, bez gruczołków. Szyszki małe, żółtawe, do 1 cm długości, zbudowane z 8-10 cienkich łusek, po dojrzeniu brązowe. W uprawie drzewo mało wymagające, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, w klimacie chłodnym i wilgotnym. Żywotnik zachodni ma płytki system korzeniowy, dlatego źle reaguje na niedobór wody. Drzewa sadzone na stanowiskach suchych mają krótkie przyrosty i zwykle obficie zawiązują szyszki, co wpływa negatywnie na walory dekoracyjne roślin. Gatunek wytrzymały na niskie temperatury, tolerancyjny na zanieczyszczenie powietrza, bardzo dobrze znoszący cięcie. Posiada wiele odmian,powszechnie uprawianych w ogrodach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
293
osób online