Quercus coccinea

dąb szkarłatny

pokrój: drzewiasty rozłożysty

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Drzewo o luźnej owalnej koronie i przepięknym jesiennym przebarwieniu liści. W młodości rośnie szybko. Osiąga wysokość 20-25 m, przy średnicy do 10-15 m. Liście błyszczące, żywozielone, długości do 18 cm, o 7-9 głęboko wciętych klapach z spiczastymi zakończeniami, jesienią szkarłatnoczerwone. Gatunek ogólnie podobny do Quercus palustris, lecz o większych liściach, większych żołędziach i o wiele intensywniejszym jesiennym przebarwieniu. Wymagania glebowe przeciętne. Dobrze znosi nasze zimy, jednak młode egzemplarze mogą przemarzać w surowe zimy. Wymaga stanowisk słonecznych. Odporny na warunki miejskie i zanieczyszczenia powietrza. Zastosowanie w parkach jako soliter lub drzewo alejowe. Nadaje się do nasadzeń krajobrazowych.

autorzy opisu tekstowego: Lucjan Gursztyn Szkółka GURSZTYN Sp. z o.o. Sp. K.

zasięg geograficzny we wschodniej części Ameryki Północnej: na wschodzie USA od południowej Nowej Anglii i Nowego Jorku, na zachód do Indiany, Illinois i Missouri, na południe do Georgii, Alabamy i północnej Missisipi.
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój drzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość powyżej 20
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
pora kwitnienia kwiecień
maj
owoce brązowe
pora owocowania październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ciekawy pokrój
ładne jesienne zabarwienie
zastosowanie parki
zadrzewienia krajobrazowe
drzewo alejowe parkowe
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Lucjan Gursztyn Szkółka GURSZTYN Sp. z o.o. Sp. K.

Poznaj również

zdjecie rosliny: hortensja ogrodowa \'Blaumeise\'

Hydrangea macrophylla 'Blaumeise'

hortensja ogrodowa 'Blaumeise'

Krzew o półkulistym pokroju, o wyprostowanych, rzadko rozgałęzionych pędach, ładnym ulistnieniu i atrakcyjnych, niebieskich kwiatostanach. Dorasta do około 1 m wysokości. Liście szerokie, brzegiem piłkowane, ciemnozielone i połyskujące. Kwiatostany płaskie, talerzowate, zbudowane z kwiatów płonnych, skupionych na obwodzie kwiatostanu, oraz kwiatów płodnych wypełniających środek. Kwiaty płonne liczne, zbudowane z 4 romboidalnych, zachodzących na siebie, dużych, niebieskich płatków, po przyciśnięciu tworzących kwadrat. Kwiaty płodne drobne, liczne, zbudowane najczęściej z 5 niebieskawych lub fioletowawych płatków o jaśniejszych, białawych krawędziach. Kwiaty płodne w pąku są żółtoseledynowe, w trakcie rozwoju stają się niebieskawe i są przysłaniane przez rozwijające się kwiaty płonne. Kwiatostany wyrastają na szczytach pędów, od czerwca do sierpnia. Bardzo ładnie prezentują się na tle błyszczących, zielonych liści. Krzew nietrudny w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchniczych, o kwaśnym odczynie podłoża, stale umiarkowanie wilgotnych, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego przed wiatrem. Ponieważ pąki kwiatowe zawiązują się latem, pędów nie wolno przycinać od lata, aż do kwitnienia w kolejnym roku. Na zimę krzewy wymagają zabezpieczenia przed przemarzaniem. Na wschodzie kraju, gdzie często dochodzi do przemarzania pędów z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, hortensje ogrodowe można uprawiać w dużych pojemnikach wkopanych do gruntu, a na zimę przenosić do nieogrzewanych pomieszczeń. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach bylinowych i w towarzystwie niewysokich krzewów liściastych oraz iglastych. Uprawiana w pojemniku doskonale nadaje się do dekoracji tarasów i balkonów.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
250
osób online