Rhododendron 'Florida'

azalia 'Florida'

Grupa Japanese Azalea (ind. Kurume Azalea &Kaempferi Azalea)

pokrój: poduszkowaty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: AM/Award Of Merit/ 1973; HC 1971; FCC 1974

Krzew zwięzły i dość szeroki. Po 10 latach dorasta do ok. 50 cm wysokości i ok. 80 cm szerokości. Liście ciemnozielone, 3 cm długości i 2,3 cm szerokości. Kwiaty ciemnoczerwone, pełne, lejkowatego kształtu, liczne i duże, ok. 3,5-5,0 cm. Wymaga stanowisk zacisznych i zimowego okrycia. Należy do grupy Vuykiana.

autorzy opisu tekstowego: Danuta Ulińska Szkółkarstwo Ozdobne ULIŃSCY

pochodzenie pierwsza publikacja: 1958; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Vuyk van Nes; wprowadzenie do handlu: Vuyk van Nes 1962 Holandia
grupa roślin wrzosowate
grupa użytkowa azalie japońskie
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój poduszkowaty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście półzimozielone
rodzaj kwiatów pełne
kwiatostan
barwa kwiatów czerwone
pora kwitnienia maj
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody orientalne
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
nagrody AM/Award Of Merit/ 1973; HC 1971; FCC 1974
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Danuta Ulińska Szkółkarstwo Ozdobne ULIŃSCY

Poznaj również

zdjecie rosliny: mak wschodni \'Prinzessin Viktoria Luise\'

Papaver orientale 'Prinzessin Viktoria Luise'

mak wschodni 'Prinzessin Viktoria Luise'

Kępiasta bylina o bardzo dużych kwiatach o pastelowej barwie. Bylina typu korzeniowego, nie rozrasta się w ogóle na boki, lecz z roku na rok daje coraz więcej pędów kwiatowych wyrastających z jednego miejsca. Osiąga wysokość do 120 cm., więcej od roślin typowych dla gatunku. Cała roślina jest szczeciniasto lub odstająco owłosiona. Łodygi z charakterystycznymi, przylegającymi, białymi włoskami. Liście długości 20-25 cm, pierzastosieczne, o odcinkach lancetowatych lub podługowatych, szeroko ząbkowane. Kwiaty bardzo duże, z 4 lub 6 płatkami, łososioworóżowe. Torebki nasienne prawie kuliste, niebieskawozielone, z płaskim znamieniem, o 13-18 promieniach. Kwitnie już pod koniec maja i w pierwszej połowie czerwca. Po kwitnieniu część nadziemna zanika na jakiś czas, potem wyrastają liście odziomkowe. Mak wschodni nadaje się na słoneczne rabaty, z glebą dość głęboko uprawioną ze względu na palowy system korzeniowy. Źle znosi przesadzanie, gdyż system korzeniowy słabo się regeneruje. Należy sadzić rośliny uprawiane w pojemnikach lub siać wprost na miejsce wybrane na stałe. Maki są bardzo odporne na mróz, w pełni zimotrwałe na całym terenie Polski. Zwykle sadzi się je pojedynczo na rabacie między innymi bylinami, ponieważ zaniknięciu rośliny powstaje luka. Pędy kwiatowe tej odmiany mogą wzmagać podpór w czasie kwitnienia, ze względu na wysokość i możliwość wylegania. Można zbierać nasiona i wysiewać, w przypadku tej odmiany nowe rośliny powtarzają barwę roślin matecznych.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: czeremcha wirginijska \'Shubert\'

Prunus virginiana 'Shubert'

czeremcha wirginijska 'Shubert'

Niewielkie drzewo o stożkowatej, luźnej koronie i ładnych, zmieniających kolor liściach. Dorasta do 4-6 m wysokości.Gałęzie długie i smukłe. Blaszki liściowe eliptyczne, maja do 12 cm długości, na brzegu są delikatnie ząbkowane, u podstawy zaokrąglone, a na szczycie zaostrzone. Młode liście są jasnozielone, ale już wczesnym latem zaczynają ciemnieć i robią się wiśniowopurpurowe. Dojrzałe liście są skórzaste, od góry błyszczące, od spodu matowe. Zmienna barwa ulistnienia to największa atrakcja rośliny. Szczególnie ładnie drzewo prezentuje się w okresie przejściowym, gdy część liści (zwłaszcza tych młodych) jest jeszcze intensywnie zielona, a inne (starsze) są już w pełni przebarwione, ciemnopurpurowe. Białe, drobne kwiaty rozwijają się w maju, są zebrane w groniaste kwiatostany, atrakcyjnie wyeksponowane na tle liści. Owoce to niewielkie, czerwone, później czerniejące jagody. Owoce dojrzewają latem, są chętnie zjadane przez ptaki. Drzewo tolerancyjne w stosunku do gleby i stanowiska, odporne na mróz i suszę, zdrowe. Doskonale rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych na terenie całego kraju, polecane do uprawy przez początkujących ogrodników i osoby, które nie mają wiele czasu, by się zajmować ogrodem. Roślina znosi zacienienie, ale liście najsilniej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych. Odmiana polecana do sadzenia w miastach, odporna na zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Świetnie sprawdza się sadzona w ogrodach przydomowych i parkach, tworzy atrakcyjne kompozycje z innymi drzewami i krzewami o zielonym lub jasnym (seledynowym, oliwkowym lub żółtym) ulistnieniu, na tle których pięknie prezentuje swoją zmienną kolorystykę.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
168
osób online