Rhododendron 'John Cairns'

azalia 'John Cairns'

Grupa Japanese Azalea (ind. Kurume Azalea &Kaempferi Azalea)

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: AM 1940; AM 1952

Azalia o pokroju rozłożystym, zwartym i gęsto rozgałęzionym. Dorasta po 10 latach do 100 cm wysokości. Liście lancetowate, od 1,3 do 2 cm długości, błyszczące. Kwiaty szkarłatne, ze słabym ciemniejszym rysunkiem, nie blednące na słońcu, szerokolejkowate, od 4 do 5 cm średnicy. Kwitnie w połowie maja. Wymaga stanowisk zacisznych i dobrego zimowego okrycia. Należy do grupy Kaempferi.

autorzy opisu tekstowego: Danuta Ulińska Szkółkarstwo Ozdobne ULIŃSCY

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): L.J.Endtz & Co; wprowadzenie do handlu: L.J.Endtz & Co przed 1940 Holandia
grupa roślin wrzosowate
grupa użytkowa azalie japońskie
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście półzimozielone
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów czerwone
pora kwitnienia maj
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody orientalne
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
nagrody AM 1940; AM 1952
strefa 7b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Danuta Ulińska Szkółkarstwo Ozdobne ULIŃSCY

Poznaj również

zdjecie rosliny: floks \'Moerheimii\'

Phlox 'Moerheimii'

floks 'Moerheimii'

Niska zimozielona bylina dorastająca do 10 cm wysokości. Dzięki silnie rozgałęzionym i łatwo zakorzeniającym się pędom rozrasta się szeroko pełniąc funkcję rośliny okrywowej. Kwitnie bardzo obficie od kwietnia do maja. W tym czasie roślina pokrywa się mnóstwem kwiatów w kolorze lila. Kwiaty są zbudowane z pięciu płatków tworzących u podstawy rurkę, na szczycie są rozpostarte, łopatkowate, równomiernie ułożone, nie zachodzące na siebie, przypominają miniaturowe wiatraczki. Na wierzchołkach płatków korony (łatek) widać wyraźne, klinowate wcięcie, a u ich podstawy tuż przy oczku są widoczne różowe plamki w kształcie przecinków. Wewnątrz rurki znajdują się żółtopomarańczowe pręciki. Kwiaty wyrastają ze owłosionego, zrośniętego do połowy kielicha. Po kwitnieniu roślina pozostaje ozdobna z krótkich, szydlastych, jasnozielonych listków. Odmiana pochodząca z Holandii, mało wymagająca i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych na wystawie południowej lub w miejscach częściowo ocienionych. Preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, ale jest odporna na suszę i mróz. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach skalnych, gdzie wypełnia przestrzenie między kamieniami. Jest przydatna do obsadzania skarp i murków kwiatowych, na których rozrasta się w gęste, barwne kobierce. Nadaje się na obwódki rabat bylinowych. Najlepiej wygląda, gdy rośnie w mniejszych grupach po 3-10 roślin.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: kortaderia pampasowa

Cortaderia selloana

kortaderia pampasowa

Jedna z najpopularniejszych na świecie ozdobnych traw bylinowych. Tworzy gęste kępy o wysokości ok. 60 cm. Szarozielone liście – wzniesione lub przewieszające się – mają ostre brzegi. Efektowną ozdobą rośliny są duże, puszyste wiechy o długości 25-40 (100) cm, które osadzone są na pędach o wysokości ok. 1,5 m (w swojej ojczyźnie, Ameryce Płd. czy też w innych miejscach globu, w których kortaderia się rozpowszechniła, np. w Kalifornii, Nowej Zelandii, RPA, osiąga w czasie kwitnienia wysokość nawet 3 m). Kwiatostany, które pojawiają późnym latem i jesienią, mają najczęściej kremową barwę i stanowią długotrwałą ozdobę rośliny, także po zakończeniu wegetacji. Są bardziej dekoracyjne u okazów żeńskich, toteż głównie one powinny być oferowane do sprzedaży. Trawa ta była modna już w epoce wiktoriańskiej – do komercyjnej produkcji ogrodniczej została wprowadzona w 1874 r. Wymaga żyznej, ale przepuszczalnej gleby (nie znosi zimnych, gliniastych stanowisk). Młodsze okazy powinny rosnąć w umiarkowanie wilgotnym podłożu, później kortaderia znosi suszę (korzenie boczne silnie się rozrastają na szerokość i wgłąb gleby). Należy ją sadzić w miejscach słonecznych. Rośliny trzeba zabezpieczać przed mrozem – nie tolerują polskich zim, zwłaszcza przy nadmiarze wilgoci (zaleca się więc okresowe osłonięcie kortaderii daszkiem). Polecana do sadzenia pojedynczo na trawniku. Kwiatostany są cennym materiałem bukieciarskim, nadają się też do suchych kompozycji.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: żurawkotenella \'Mojito\'

×Heucherella 'Mojito'

żurawkotenella 'Mojito'

Niska bylina o dekoracyjnych liściach osadzonych na krótkich ogonkach i o gęstej budowie. Kępy mają szerokość 20 cm i wysokość 40 cm (w okresie kwitnienia – 65 cm). Jest to jeden z mieszańców nowej generacji w obrębie rodzaju ×Heucherella, otrzymanych w wyniku krzyżowania wyróżniających się odmian żurawek (Heuchera) z asortymentu firmy Terra Nova z USA oraz jej najodporniejszych, o mocnej budowie odmian tiarelli (Tiarella). 'Mojito’ to mutant odmiany 'Buttered Rum' należącej do tego asortymentu. Charakteryzuje się dużym wigorem i atrakcyjnymi liśćmi. Są one najładniejsze wiosną. Mają wówczas złotą barwę podstawową, która blednie latem; na tym tle wyraźny jest kontrastowy, czerwony, nieregularny rysunek, który biegnie wzdłuż nerwów. W czerwcu, lipcu pojawiają się nieliczne, białe kwiatostany, osadzone na dość krótkich szypułach. Rośliny wymagają półcienistego stanowiska. Preferują próchniczne, przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże. Należy uważać, by nie posadzić roślin za głęboko. Mają większe potrzeby wodne niż żurawki, jednak sprzyja im lekkie przesuszenie gleby pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Jak wszystkie żurawkotenelle, są odporne na rdzę, która może atakować żurawki. Polecane są do masowych nasadzeń, na rabaty bylinowe, obwódki, a także do pojemników balkonowo-tarasowych, jako akcent kolorystyczny w mieszanych kompozycjach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
159
osób online