Rhododendron 'Signalglühen'

azalia 'Signalglühen'

Grupa Japanese Azalea (ind. Kurume Azalea &Kaempferi Azalea)

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: złoty medal BUGA Kassel 1981

Azalia o pokroju zwartym i rozłożystym. Dorasta po 10 latach do ok. 60 cm wys. i ok.90 cm szer. Liście od 2,5 do 3 cm dł. Kwiaty szkarłatnoczerwone, wewnątrz z drobnym, buraczkowym rysunkiem, od 4,5 do 5,5 cm śr., 5-6 płatkowe. Kwitnie obficie w drugiej połowie maja. Mrozoodporność umiarkowana, dlatego wymaga miejsc zacisznych i zimowego okrycia.

autorzy opisu tekstowego: Danuta Ulińska Szkółkarstwo Ozdobne ULIŃSCY

pochodzenie pierwsza publikacja: 1964; odkrywca, hodowca (selekcjoner): H. Hachmann; wprowadzenie do handlu: H. Hachmann 1979 Barmstedt, Niemcy (Germany)
grupa roślin wrzosowate
grupa użytkowa azalie japońskie
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście półzimozielone
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów czerwone
pora kwitnienia maj
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody orientalne
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
nagrody złoty medal BUGA Kassel 1981
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Danuta Ulińska Szkółkarstwo Ozdobne ULIŃSCY

Poznaj również

zdjecie rosliny: jeżówka purpurowa \'Firebird\'

Echinacea purpurea 'Firebird'

jeżówka purpurowa 'Firebird'

Nowa odmiana pochodząca z amerykańskiej szkółki Terra Nova. Kompaktowa, silnie rozkrzewiona bylina, bardziej długowieczna niż gatunek. Tworzy gęste, zwarte kępy, wysokości 60-80 cm i średnicy 45-60 cm. Pędy sztywne, wzniesione, silnie rozgałęzione. Wiosną intensywnie zielone liście tworzą rozety. Liście lancetowate, długości do 22 cm i szerokości do 8 cm, spiczasto zaostrzone, o ząbkowanych brzegach, osadzone na długich ogonkach. Zarówno liście jak i pędy pokryte są sztywnymi, szorstkimi włoskami. Latem z rozety liściowej wyrastają sztywne, słabo rozgałęzione pędy kwiatowe, pokryte znacznie mniejszymi jajowato-lancetowatymi liśćmi łodygowymi, długości do 12 cm i szerokości do 5 cm. Od czerwca do września wierzchołki pędów kwiatowych ozdobione są efektownymi koszyczkami kwiatowymi, przypominającymi lotki do badmintona. Skierowane w dół, jasne, czerwonopomarańczowe płatki kwiatów języczkowatych otaczają dużą, kolczastą główkę, złożoną z licznych, miedzianobrązowych kwiatów rurkowatych. Efektowne kwiaty wabią motyle i pszczoły. Rośliny preferują stanowiska słoneczne, gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Wrażliwe na zalewanie korzeni, mogą zamierać, szczególnie zimą. Łatwo adaptują się do różnorodnych warunków ogrodowych. Mogą rosnąć w lekkim półcieniu, na przeciętnych, a nawet słabych glebach. Wymagane jest wówczas systematyczne nawożenie. Tolerancyjne co do kwasowości podłoża, nie znoszą jedynie podłoży zbyt kwaśnych. Idealne pH mieści się w granicach 5.8-7.3. Dobrze znoszą susze i upały, radzą sobie z zanieczyszczonym powietrzem. Odmiana odporna na mróz oraz choroby i szkodniki. Przycinanie przekwitłych kwiatostanów nie tylko poprawia ogólny wygląd roślin, ale także pobudza je do intensywniejszego kwitnienia. Po kilku latach, gdy rośliny silnie się zagęszczą i słabiej kwitną, należy podzielić ich kępy i rozsadzić na nowe miejsce. Nasiona pozostawione na zimę w jeżowatych główkach są cennym pokarmem dla ptaków. Typowa bylina rabatowa, zwłaszcza na słoneczne stanowiska w ogrodzie. Pięknie prezentuje się sadzona w grupach na rabatach, w towarzystwie traw ozdobnych lub innych kwitnących w tym czasie bylin - żółto kwitnących rudbekii, języczek oraz niebieskich i fioletowych szałwii i przetaczników. Sprawdza się doskonale zarówno w ogrodach naturalistycznych jak i nowoczesnych. Ze względu na zwarty kompaktowy pokrój i obfite kwitnienie jest cenną rośliną pojemnikową. Nadaje się na kwiat cięty, długo utrzymuje świeżość w wazonie. Kwiaty można suszyć do wykorzystania w jesiennych kompozycjach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
524
osób online