Rosa 'Compassion'

róża 'Compassion'

Grupa Climber

pokrój: pnącze

pokrój: przewisający (płaczący, zwisły)

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

nagrody: Baden-Baden Gold Medal 1975, Geneva Gold Medal 1975, Orleans Gold Medal 1979, Royal National Rose Society Fragrance Medal 1973, Anerkannte Deutsche Rose 1976, Royal Horticultural Society Award of Garden Merit 1993.

Odmiana róży czepnej wymagająca podwiązywania do podpór, o ładnie zbudowanych kwiatach w ciekawej kolorystyce. Płatki łososioworóżowe o żółtej podstawie, w trakcie kwitnienia jaśniejące, ułożone w pełny, szlachetnie zbudowany kwiat średnicy około 12 cm, przyjemnie pachnący. Kwiaty swoją budową przypominają kwiaty róż wielkokwiatowych, ale są skupione po kilka w kwiatostanach. Krzew kwitnie dość obficie od trzeciej dekady czerwca, potem kwiaty pojawiają się do późnej jesieni, jednak w niewielkiej ilości. Liście są duże, ciemnozielone, skórzaste, lekko błyszczące. Pędy grube i sztywne, kolczaste, zielonooliwkowe, niezbyt długie. Krzewy nie są zbyt gęste, przeciętnie dorastają do wysokości 1,5-2 m, ale w bardzo dobrych warunkach mogą uzyskać nawet 4 m. Odporność na mróz dość dobra, ale wskazane okrywanie krzewu w całości na zimę. Nie jest szczególnie podatna na choroby, jednak zwłaszcza w wilgotne lata wymaga ochrony przeciwgrzybowej. Nie wskazane sadzenie na wystawie północnej i przy silnie nagrzewających się ścianach. Preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione, choć może rosnąć w lekkim półcieniu. Sadzona przy podporach, silniej cięta – bez podpór, w parkach i ogrodach w różnym stylu, w miejscach reprezentacyjnych i wypoczynku. Czasem sadzona w pojemnikach i okulizowana w formie piennej. Odległość sadzenia przy podporze – 1 m.

autorzy opisu tekstowego: Marta Monder; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Harkness Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: R. Harkness Co. Ltd. 1973 Wielka Brytania
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże czepne (pnące)
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
przewisający (płaczący, zwisły)
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
pachnące
kwiatostan
barwa kwiatów beżowe
łososiowe
różowe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
w grupach
soliter (pojedynczo)
nagrody Baden-Baden Gold Medal 1975, Geneva Gold Medal 1975, Orleans Gold Medal 1979, Royal National Rose Society Fragrance Medal 1973, Anerkannte Deutsche Rose 1976, Royal Horticultural Society Award of Garden Merit 1993.
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Marta Monder Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: świerk biały \'Biesenthaler Frühling\'

Picea glauca 'Biesenthaler Frühling'

świerk biały 'Biesenthaler Frühling'

Karłowa, wolno rosnąca forma o regularnym, stożkowatym pokroju i żółtych przyrostach uzyskana w Niemczech pod koniec XX wieku. Rocznie przyrasta 5-6 cm. Po 10 latach uprawy dorasta do 0,6 m wysokości i 0,3 m szerokości przy podstawie. Pędy cienkie, sztywne, u młodych roślin wzniesione, u starszych ułożone poziomo. Gałązki drobne, liczne, każda zakończona wyraźnym, jasnobrązowym pąkiem szczytowym. Igły jasnozielone, cienkie, krótkie, 1-1,5 cm długości, osadzone wokół pędów, miękkie, delikatnie kłujące. Odmiana wcześnie rozpoczynająca wegetację, daje dwa przyrosty, wiosenny w maju i letni w czerwcu lub na przełomie lipca. Młode przyrosty są żółte, blednące stopniowo i zieleniejące. Szyszek nie zawiązuje. Roślina łatwa w uprawie, polecana do sadzenia na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, stale wilgotnych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz. W bezśnieżne zimy zaleca się osłanianie krzewów od strony południowej stroiszem, cieniówką lub agrowłókniną. Lekkie okrycie zabezpieczy igły przed wysychaniem w mroźne, słoneczne dni. Najczęściej igły wysychają od strony nasłonecznionej, wówczas wraz z nadejściem wiosny żółkną i opadają. Podobne objawy może spowodować żerowanie przędziorka sosnowca pod koniec wiosny lub latem. Po zauważeniu objawów w postaci żółknięcia igieł w okresie wegetacji krzewy należy opryskać jednym ze środków służących do zwalczania przędziorków (akarycydem). Podniesiona wilgotność powietrza sprzyja ograniczeniu występowania szkodnika. Odmiana polecana do małych ogrodów przydomowych i zieleni osiedlowej. Doskonale nadaje się do sadzenia w alpinariach, na rabatach z roślinami iglastymi lub na wrzosowiskach. Polecana do uprawy w pojemnikach ustawianych w miejscach reprezentacyjnych. W okresie Bożego Narodzenia może służyć za oryginalną choinkę.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
506
osób online