Rosa DIE WELT 'Diekor'

róża DIE WELT 'Diekor'

Grupa Hybrid Tea & Climbing Hybrid Tea

nazwa handlowa: Rosa DIE WELT

nazwa hodowlana: Rosa 'Diekor'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

Bardzo żywotna róża wielkokwiatowa o pełnych uroku, dużych, pachnących kwiatach w ciepłej palecie barw. Pąki są ładnie zbudowane, płatki od wewnątrz ciemnoróżowołososiowe z czerwonym brzegiem, na zewnątrz ciemnożółte, rozwijające się w bardzo duży, około 13 cm średnicy, pełny kwiat. Płatki są ułożone regularnie i mają delikatne zabarwienie: różowołososiowe od wewnątrz i żółte z pomarańczowym cieniem na zewnątrz. Lekko i przyjemnie pachną. Kwiaty są osadzone pojedynczo, lub częściej po kilka na pędach, pojawiają się obficie od połowy czerwca, potem kwitnienie powtarza się do mrozów. Pędy są proste, sztywne, silne, dość grube, o przeciętnej ilości jasnych kolców, młode brunatnooliwkowe, starsze zielone. Liście są duże, młode brunatnooliwkowe, starsze ciemnozielone, błyszczące, skórzaste. Krzewy rozrastają się silnie, są wysokie, dorastają do około 1,2 m wysokości i 0,6 m szerokości. Wśród odmian wielkokwiatowych krzew stosunkowo odporny na mróz, dobrze zimuje okryty kopczykiem. Krzewy rosną zdrowo, ale zaleca się wykonywać opryski zapobiegawcze przeciwko chorobom grzybowym, szczególnie podczas wilgotnej pogody. Wymaga cięcia wiosennego, najlepiej niezbyt silnego. Po kwitnieniu należy usuwać przekwitłe kwiaty i kwiatostany. Dobrze rośnie na przeciętnej glebie ogrodowej, na stanowisku słonecznym. Odmiana przeznaczona do sadzenia w parkach, ogrodach, przy miejscach wypoczynku, na rabatach reprezentacyjnych, w małych ogródkach przydomowych. Łagodna barwa kwiatów jest dobrze wyeksponowana na tle jednolitej zieleni. Kwiaty mogą być ścinane i wykorzystywane do dekoracji wnętrz. Krzewy należy sadzić co 60-70 cm.

autorzy opisu tekstowego: Marta Monder; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Reimer Kordes Niemcy; wprowadzenie do handlu: W. Kordes’ Söhne 1976
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże wielkokwiatowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
pachnące
barwa kwiatów pomarańczowe
różowe
wielobarwne
żółte
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
rabaty
kwiaty cięte
suche bukiety
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Marta Monder Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża dzika

Rosa canina

róża dzika

Róża dzika jest jednym z najpowszechniej występujących gatunków na terenie Polski i niemal całej Europy. Ponadto można ją spotkać w północno-zachodniej Afryce i południowo-zachodniej oraz środkowej Azji, aż do wschodnich Himalajów, gdzie rośnie do wysokości 2900 m n.p.m.. W obrębie gatunku wyróżnia się liczne odmiany naturalnie oraz uprawne. Kilkanaście odmian stosowanych jest w szkółkarstwie, jako podstawowe podkładki dla licznych odmian szlachetnych ze wszystkich grup róż. Róża dzika miała niewielki wkład w hodowlę odmian ozdobnych róż, niemniej w uprawie znajduje się kilka interesujących np. ‘Kiese’. Gatunek ten był w dawnych czasach sadzony w pobliżu fortyfikacji, gdzie wraz z głogiem i tarniną stanowiły naturalne zasieki obronne. Róża dzika to gatunek o dużej zmienności. Kwiaty są pojedyncze, białe, bladoróżowe do jasnoróżowych, niezbyt duże, o średnicy 4-5 cm, płatkach w kształcie przypominającym serce z jaśniejszą podstawą. Kwiaty pojawiają się na krótkich pędach ubiegłorocznych, są osadzone pojedynczo lub zebrane w kwiatostanach do kilkunastu sztuk, pachną słabo. Owoce są pomarańczowe do szkarłatnych, jajowate do gruszkowatych, gładkie, rzadziej lekko ogruczolone. Hypancja, czyli owoce pozorne dzikiej róży, są bardzo pożywne, pełne witamin, zwłaszcza bogate w witaminę C (0,6-4 %), której zawartość jest kilkukrotnie wyższa niż np. w owocach cytryny lub czarnej porzeczki. Ponadto owoce zawierają wiele cennych substancji prozdrowotnych np. polifenole, elagotaniny. Owoce służą przede wszystkim jako składnik m.in. herbat, konfitur, syropów, a także wina. Ostatnio przedmiotem badań są orzeszki róż. Pędy kolczaste. Kolce młode jasne, zwykle dość duże, hakowate, mocne, z nielicznymi kolcami igiełkowatymi. Pędy są wygięte łukowato. Liście są gładkie lub owłosione, o 5-7 jajowatych listkach, średniej wielkości, matowe lub błyszczące, jasno do ciemnozielonych, piłkowane na brzegach. Krzewy osiągają do 3 m, ale w dobrych warunkach więcej. Krzewy łatwe w uprawie, rosnące prawie na każdej glebie, z wyjątkiem bardzo kwaśnych, mokrych lub ubogich. Gatunek odporny na mróz, nie wymaga okrywania. Cięcie może być wskazane tylko odmładzające - co kilka lat. Krzewy czasem porażane przez choroby i szkodniki, ale zazwyczaj wymagają opryskiwania tylko w przypadku większego zagrożenia. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje także miejsca lekko zacienione. Różę dziką sadzi się pojedynczo, w grupach, na żywopłoty nieformowane, w parkach i ogrodach naturalistycznych, w miejscach o niekorzystnych warunkach glebowych, w celu pełnienia funkcji ekologicznych np. w zadrzewieniach śródpolnych, na miedzach, przy ogrodzeniach celem stworzenia warunków dla bytowania owadów, drobnych zwierząt i ptaków. Odpowiednim towarzystwem są inne gatunki krzewów liściastych, a także – różnorodnych bylin, roślin iglastych.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: hortensja ogrodowa \'Bela\'

Hydrangea macrophylla 'Bela'

hortensja ogrodowa 'Bela'

Krzew o zaokrąglonym pokroju i niezwykle efektownych, niebieskich kwiatostanach. Osiąga około 1-1,5 m wysokości. Pędy silne, grube, rzadko rozgałęzione. Liście duże, szerokojajowate, brzegiem piłkowane i ciemnozielone, trwałe. Kwiaty płonne, zbudowane z czterech romboidalnych płatków, fioletowoniebieskie, zebrane w duże, szczytowe kwiatostany, do 20 cm średnicy. Kwitnie od czerwca do września. Pąki kwiatowe zawiązuje pod koniec poprzedniego lata, dlatego krzewów nie wolno przycinać jesienią i wiosną, bo wówczas rośliny nie będą kwitły. Umiarkowana odporność na mróz. Bardzo dobrze rośnie w klimacie morskim, o dużej wilgotności powietrza. W miejscach o ostrzejszym klimacie często dochodzi do przemarzania pąków kwiatowych i roślina nie kwitnie. W większości rejonów naszego kraju wymaga starannego zabezpieczenia pędów przed przemarzaniem. Poza tym roślina łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, pod warunkiem, że gleba jest żyzna, najlepiej próchniczna i stale umiarkowanie wilgotna, o odczynie kwaśnym. Podczas suszy wymaga systematycznego podlewania. Na glebach zasadowych na liściach mogą wystąpić objawy chlorozy. Idealny krzew do małych ogrodów. Piękne kwiaty mogą być stosowane w żywych kompozycjach, nadają się do zasuszania. Może być uprawiany w pojemnikach chowanych na zimę do jasnych, nieogrzewanych pomieszczeń. Kwiatostany mogą być stosowane w kompozycjach bukietowych, nadają się do zasuszania.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
267
osób online