Rosa FRIESIA 'Korresia'

róża FRIESIA 'Korresia'

Grupa Floribunda & Climbing Floribunda

nazwa handlowa: Rosa FRIESIA

nazwa hodowlana: Rosa 'Korresia'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

nagrody: Złoty medal w konkursie róż w Baden Baden w 1972 r., tytuł Gold Star of the South Pacyfik w 1975 r., nagroda Gamble Fragrance Award w 1979 r., nagroda Award of Garden Merit (AGM) w 2012 r.

Ceniona odmiana róży wielokwiatowej o wyrazistym, żółtym kolorze kwiatów, nietrudna w uprawie i pielęgnacji. Do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych żółtych róż rabatowych przeznaczonych do sadzenia na różankach, kwietnikach i klombach. Krzewy rosną średnio silnie, osiągają około 60 cm wysokości, charakteryzuje się wzniesionym, gęstym i zwartym pokrojem. Pędy pokrywa ciemnozielona skórka, a w ich dolnej i środkowej części tworzą się duże, proste kolce. Liście są ciemnozielone, skórzaste, od góry błyszczące, złożone najczęściej z 5 jajowatych listków o piłkowanych brzegach. Ulistnienie jest zdrowe, dekoracyjne przez cały sezon, utrzymuje się aż do pierwszych mrozów. Pąki kwiatowe tworzą się w liczbie od 3 do 8 szt. w szczytowych kwiatostanach, są owalne, dosyć szybko otwierają się w płaskie, półpełne kwiaty. Płatki są intensywnie żółte, ułożone symetrycznie. W pełni rozwinięte kwiaty osiągają 7-9 cm średnicy, wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Kwitnienie pojedynczych kwiatów nie trwa zbyt długo, płatki łatwo się osypują, ale jednocześnie krzewy kwitną bardzo intensywnie, nowe pąki kwiatowe zawiązują się przez całe lato, do późnej jesieni. Roślina preferuje gleby żyzne, gliniaste, umiarkowanie wilgotne, o pH zbliżonym do obojętnego. Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne. Odmiana odporna na mróz. Krzewy kopczykowane dobrze przetrzymują nawet surowe zimy. Usypane późną jesienią kopczyki wiosną należy usunąć, a pędy przyciąć na wysokości 15-20 cm. Róża ta dobrze sprawdza się sadzona w ogrodach przydomowych i osiedlowych, na działkach oraz na miejskich rabatach. Doskonale nadaje się do tworzenia grup jednorodnych (wówczas zalecana gęstość sadzenia wynosi 6-7 szt./m2) oraz niskich, swobodnych żywopłotów okalających kwietniki, bądź wiodących wzdłuż chodników lub ścieżek. Roślina oferowana jest w szkółkach także w formie piennej.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

grupa roślin róże
grupa użytkowa róże wielokwiatowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
kwiatostan
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie zieleń publiczna
rabaty
w grupach
nagrody Złoty medal w konkursie róż w Baden Baden w 1972 r., tytuł Gold Star of the South Pacyfik w 1975 r., nagroda Gamble Fragrance Award w 1979 r., nagroda Award of Garden Merit (AGM) w 2012 r.
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: grab pospolity \'Pendula\'

Carpinus betulus 'Pendula'

grab pospolity 'Pendula'

Pozbawione przewodnika, powoli rosnące drzewo liściaste o szerokiej, parasolowatej koronie, najczęściej szczepione na wysokiej podkładce. Początkowo gałęzie rosną poziomo, później zwisają do dołu. Po wielu latach uprawy rośliny uzyskują kilka metrów szerokości i prezentują się bardzo malowniczo. Liście są typowe dla gatunku, jajowate, mają do 10 cm długości, są jasnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Cechą charakterystyczną grabu jest długi okres utrzymywania zaschniętych liści, szczególnie u form ciętych, utrzymywanych w formie żywopłotu. Grab pospolity kwitnie na wiosnę, ale jego odmiany rzadko zawiązują kwiaty i prawie nie owocują. Odmiana ‘Pendula’ najlepiej prezentuje się sadzona jako soliter w miejscach eksponowanych, na trawnikach lub nad zbiornikami wodnymi. Rozrasta się powoli, ale starsze drzewa wymagają sporo przestrzeni. W małych ogrodach rozmiary roślin można ograniczyć przeprowadzając regularnie coroczne cięcie. Powolny wzrost i elegancki pokrój to także zaleta tej odmiany jako rośliny pojemnikowej do dekoracji balkonów, tarasów i różnego rodzaju placów. Drzewa bardzo malowniczo prezentują się zimą, przysypane śniegiem. Graby mają przeciętne wymagania uprawowe. Źle rosną na stanowiskach suchych. Gleby do ich uprawy powinny być stale umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, próchniczne, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Rośliny tolerują zarówno cień, jak i pełne nasłonecznienie. Odmiana w pełni mrozoodporna, zdrowa, pochodzi z Francji, gdzie była uprawiana już w XIX wieku.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
212
osób online