Rosa 'Paul's Scarlet Climber'

róża 'Paul's Scarlet Climber'

Grupa Climber

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

Kwiaty krwistoczerwone, półpełne, drobne 6-8 cm, zebrane w kwiatostany (do 20 szt.), liście duże, początkowo czerwonozielone, później ciemnozielone, błyszczące, pędy cienkie, wiotkie, wymagające podpór, wys. 2,5-3,5 m. Odmiana zdrowa i mrozoodporna, doskonała na pergole, trejaże, nie powtarza kwitnienia, lecz kwitnie długo i bardzo obficie.

autorzy opisu tekstowego: Zbyszek Wybicki; Marceli Ciesielski; APZ Agencja Promocji Zieleni

grupa roślin róże
grupa użytkowa róże czepne (pnące)
forma krzew
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów półpełne
kwiatostan
barwa kwiatów czerwone
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
zieleń publiczna
pojemniki, balkony, tarasy
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: aktinidia ostrolistna HOKEY POKEY

Actinidia arguta HOKEY POKEY

aktinidia ostrolistna HOKEY POKEY

Polska odmiana aktinidii wyselekcjonowana w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie pod Warszawą. Jest to pnącze o dwubarwnych liściach i smacznych owocach, łączce cechy rośliny ozdobnej i użytkowej. Roślina tworzy wiotkie pędy owijające się wokół podpór, rośnie powoli, dorasta do 4 m wysokości. Liście lancetowate, 5-10 cm długości i 2-4 cm szerokości, zielone z nieregularną, żółtocytrynową obwódką. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Kwiaty niewielkie, białe, 1-2 cm średnicy, rozwijają się w czerwcu. Odmiana partenokarpiczna, samopłodna. Owoce to jadalne, zielone jagody 2-cm długości i 1,5-cm szerokości, w smaku przypominają kiwi. Nadają się do jedzenia wraz ze skórką, mają cytrynowy posmak. Dojrzewają pod koniec września i w październiku, po dojrzeniu utrzymują się na pędach. Pnącze rozpoczyna owocowanie w 2-3 roku po posadzeniu. Wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru, słonecznych, gleb żyznych, wilgotnych i dobrze zdrenowanych. Roślina wytrzymuje zimą spadki temperatury do około -22°C (strefa 6b), ale jest wrażliwa na wiosenne przymrozki. Nadaje się do sadzenia przy altanach, pergolach, ogrodzeniach z siatki, a także do prowadzenia na drutach rozciągniętych pomiędzy słupami. Odmiana szczególnie przydatna do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach. Odmiana zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE w 2020 r.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: modrzew Marschlinsa

Larix ×marschlinsii

modrzew Marschlinsa

Duże, szybko rosnące drzewo o prostej, masywnej strzale i stożkowej, szerokiej koronie. Jest to mieszaniec międzygatunkowy modrzewia japońskiego (Larix kaempferi) z modrzewiem europejskim (Larix decidua). Posiada cechy pośrednia obu gatunków. W pierwszym pokoleniu takie mieszańce charakteryzują się heterozyjnym, szybkim wzrostem i wysoką zdrowotnością (są odporne na raka modrzewiowego). Jednak już w drugim pokoleniu uzyskanym z nasion pierwszego pokolenia efekt heterozji maleje. Modrzew eurojapoński tworzy szyszki o cechach pośrednich tj. łuski są odchylone bardziej niż u modrzewia europejskiego, jednak nie są tak wyraźnie odwinięte jak u modrzewia japońskiego. Igły są miękkie, delikatne, mają około 3,5 cm długości, są niebieskawozielone. Jesienią przebarwiają się na złocisty kolor i opadają. Szpilki na krótkopędach zebrane są w pęczki po kilkadziesiąt sztuk, na długopędach są zaś pojedyncze i ustawione skrętolegle. Pędy są zróżnicowane na cienkie długopędy oraz bardzo krótkie krótkopędy; są jasne, żółte i błyszczące, bez nalotu. Modrzew jest drzewem jednopiennym tj. na jednym osobników występują zarówno kwiaty męskie jaki i żeńskie. Tak jak inne drzewa nagonasienne jest rośliną wiatropylną. Drzewo światłolubne, ale dobrze też rośnie w półcieniu. Preferuję przeciętną glebę ogrodową o odczynie kwaśnym, przepuszczalną o umiarkowanej wilgotności. Jest odporny na niskie temperatury. Ze względu na szybki wzrost, większą odporność na choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne i miejskie polecany na tereny przemysłowe oraz do miast. Wykorzystywany na duże, formowane żywopłoty, szpalery oraz osłony przeciwwiatrowe. Gatunek znaleziony w Szkocji stąd nazywany również bywa modrzewiem szkockim. Mieszaniec uzyskany w Murten (Morat) w Szwajcarii w 1901 r. z nasion modrzewia japońskiego.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9038
roślin w produkcji
100
osób online