Rosa 'Petito'

róża 'Petito'

Grupa Floribunda & Climbing Floribunda

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,2 m do 0,5 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Klasyczna odmiana bukietowa przeznaczona na rabaty. Kwiaty są siarkowożółte, ale znacznie blaknące w miarę rozwoju i pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych (upały, deszcze). Krzewy są gęste i zwarte, dorastają do około 0,5 m wysokości i 0,5 m szerokości. Kwiaty rozwijają się ze szlachetnie zbudowanych pąków, mają lekko pofalowane płatki, są wklęsłe i po rozwinięciu ukazują środek z ciemnymi pręcikami. Kwiaty dość duże, średnicy około 8 cm, i prawie bez zapachu, zebrane w dużych kwiatostanach od kilku do kilkunastu na szczytach pędów. Krzewy kwitną obficie w czerwcu i po przycięciu powtarzają regularnie kwitnienie do jesieni. Liście duże, ciemnozielone, błyszczące gęsto pokrywają sztywne proste pędy. Odmiana o przeciętnej tolerancji na choroby grzybowe oraz średniej mrozoodporności. Konieczne coroczne cięcie wiosenne oraz usuwanie przekwitłych kwiatów i kwiatostanów. Na zimę zalecane staranne kopczykowanie. Krzewy tej odmiany mogą być sadzone w parkach i na rabatach, w ogrodach amatorskich, na kwiat cięty. Przeznaczone na duże i małe rabaty, ładnie się komponują w towarzystwie innych gatunków, stanowią jaskrawy akcent kolorystyczny w okresie kwitnienia. Rozstawa sadzenia: 6-7 szt. / m kw.

autorzy opisu tekstowego: Marta Monder; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Dr Eckert Haenchen Niemcy; wprowadzenie do handlu: VEG (S) Baumschulen Dresden 1973 Niemcy
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże wielokwiatowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów półpełne
kwiatostan
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
rabaty
w grupach
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Marta Monder Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: jałowiec rozesłany \'Nana\'

Juniperus procumbens 'Nana'

jałowiec rozesłany 'Nana'

Krzew o pędach ścielących się nisko po ziemi i przylegających do podłoża, wypiętrzający się w części centralnej, tworzący zwarte, gęste, jasnozielone kobierce. Odmiana wyselekcjonowana w Japonii przez A. Hilla z amerykańskiej szkółki D. Hill Nursery Co, wprowadzona do handlu w 1904 r. jako J. japonica ‘Nana’. Obecnie jest to najpopularniejsza odmiana jałowca rozesłanego, szeroko dostępna w handlu. Krzew rośnie wolno, po 10 latach uprawy osiąga 0,2 m wysokości i około 1,5 m szerokości. Młode pędy są długie, zielone, elastyczne, później silnie się rozgałęziają i sztywnieją. Boczne gałązki krótkie, wzniesione. Igły szydlaste, niewielkie, mają 6-8 mm długości i 2 mm szerokości, są sztywne, kłujące, zebrane po 3 w okółkach, od spodu jasnozielone, wypukłe i błyszczące, od góry z wyraźną, lekko srebrzystą bruzdą. Szyszkojagody kuliste, średnicy 8 mm, zielone, pokryte szarym woskowym nalotem, po dojrzeniu ciemnobrązowe. Wewnątrz znajdują się 2-3 nasiona. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Odmiana łatwa w uprawie, wytrzymały na niskie temperatury i suszę. Roślina wybitnie światłolubna, wymagająca stanowisk dobrze nasłonecznionych. Jedna z najlepszych iglastych roślin okrywowych tworząca bardzo gęste i zwarte maty. Polecany do sadzenia w ogrodach skalnych, na murkach, skarpach. Ciekawe są także formy zaszczepione na podkładce oferowane w postaci niewielkich drzewek o płaczącym pokroju. Doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach na słonecznych balkonach i tarasach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9032
roślin w produkcji
119
osób online