Rosa 'Reine Victoria'

róża 'Reine Victoria'

Grupa Bourbon & Climbing Bourbon

Synonim łaciński.: Rosa 'La Reine Victoria'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Odmiana z grupy róż burbońskich, ceniona za piękno i zapach kwiatów, nazwana na część Królowej Wiktorii. Pąki małe, smukłe, pękate, kuliste. Kwiaty duże, średnicy około 10 cm, pełne, szlachetnie zbudowane z około 40 jasnych, karminoworóżowych płatków. Kwiaty pachną przyjemnie i mocno. Skupione są zwykle po kilka w kwiatostanach osadzonych na szczytach i wzdłuż pędów tegorocznych i starszych. Kwitnie dość obficie w czerwcu i potem powtarza mniej obfite kwitnienie do późnej jesieni. Wymaga przycinania pędów po przekwitnięciu kwiatów. Kwiaty są dość odporne na niesprzyjające warunki pogodowe. Liście są duże, ciemnozielone, matowe do połyskujących. Pędy dość grube i mało kolczaste. Krzewy wzniesione, dość gęste, pędy sztywne. Odmiana dość odporna na mróz, ale wymaga kopczykowania. Siła wzrostu przeciętna, dorasta do 1,2-2 m wysokości w zależności od siły cięcia. Cięcie podstawowe przeprowadza się wiosną. Odmiana polecana do sadzenia w w ogrodach i parkach, na rabatach, w kompozycjach z bylinami i innymi krzewami. Kwiaty można ścinać do bukietów i kompozycji. Krzewy sadzi się pojedynczo lub po kilka w odległości około 0,6 m.

autorzy opisu tekstowego: Marta Monder; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Joseph Schwartz Francja; wprowadzenie do handlu: Joseph Schwartz 1872 Francja
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże parkowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
pachnące
kwiatostan
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
rabaty
kwiaty cięte
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 6
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Marta Monder Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: miłorząb dwuklapowy \'Baldi\'

Ginkgo biloba 'Baldi'

miłorząb dwuklapowy 'Baldi'

Karłowa odmiana miłorzębu o cienkich, lekko przewieszających się gałązkach. Początkowo nieregularna korona z wiekiem staje się bardziej zwarta i kulista. Roślina docelowo osiąga około 2 m wysokości. W sprzedaży spotykana jest również w formie piennej, szczepiona na wysokości 1,5 m. Tworzy typowe, ale mniejsze niż u gatunku, wachlarzowate, ciemnozielone i dosyć sztywne liście o charakterystycznym, widlastym unerwieniu rozchodzącym się promieniście od nasady ogonka. Liście są na wierzchołkach wcięte, dzięki czemu mają 2 wyraźne klapy (bilobus oznacza dwuklapowy). Forma blaszki liściowej oraz głębokość wcięcia jest dość zmienna. Liście jesienią spektakularnie przebarwia się na intensywny złocistożółty kolor. Jest to odmiana męska. Miłorząb jest rośliną rozdzielnopłciową, dwupienną. Kwiaty męskie (bez znaczenia dekoracyjnego) tworzą się na krótkopędach, wyrastają z kątów liści bądź łusek. Przypominają niewielkie, wąskie kotki o długości 3–4 cm. Kuliste nasiona miłorzębów pokryte są mięsistą, początkowo zieloną, a po dojrzeniu bursztynowożółta osnówką, która bardzo nieprzyjemnie pachnie (zapach ten jest podobny do zapachu zjełczałego masła), dlatego w uprawie ceni się przede wszystkim odmiany męskie, które nie wydają nasion. Kora drzewa jest szara i gładka przez długi czas, z wiekiem staję się ciemnobrązowa i u starych drzew dość głęboko spękana. Miłorząb preferuje gleby żyzne, przepuszczalna, lekko kwaśne (pH 5–6), stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. W młodym wieku wymaga okrywania na zimę, zarówno systemu korzeniowego, jak i korony. Rośliny są wrażliwe na mechaniczne uszkodzenie korzeni. Idealna odmiana do małego przydomowego ogrodu, ogrodu japońskiego. Nadaje się do uprawy w pojemniku. Odmiana prawdopodobnie pochodzi z USA.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
227
osób online