Spiraea japonica 'Candlelight'

tawuła japońska 'Candlelight'

pokrój: płaskokulisty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

nagrody: AGM (H4) 2002

Zwarty, płaskokulisty krzew o trwałym zabarwieniu liści. Dorasta do 0,6 m wysokości i 0,9 m szerokości. Liście jajowate do eliptycznych, 4-8 x 2-4 cm, ostro zakończone, na brzegach piłkowane, bladożółte wiosną, złotożółte do zielonożółtych latem, ogniście czerwone jesienią. Liście wykazują nieznaczną skłonność do rewersji. Kwiaty purpuroworóżowe, drobne, 5 mm, zebrane w płaskie kwiatostany, do 10 cm średnicy. Kwitnie obficie latem, VI-VII. Krzew o przeciętnych wymaganiach glebowych, wytrzymały na mrozy, suszę i warunki miejskie. Toleruje wszystkie ogrodowe uprawne gleby, źle rośnie na glebach mokrych i ciężkich. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Polecany na rabaty i na niskie żywopłoty. Cenna roślina okrywowa, rosnąca w prawie każdych warunkach. Wiosną wymaga niskiego przycięcia.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Liss Forest Nursery Hampshire, Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: 1993
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma małe drzewo lub duży krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płaskokulisty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów purpurowe
różowe
pora kwitnienia lipiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
zieleń publiczna
roślina okrywowa
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
nagrody AGM (H4) 2002
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Pink Grootendorst\'

Rosa 'Pink Grootendorst'

róża 'Pink Grootendorst'

Cenna odmiana parkowa o oryginalnych kwiatach przypominających miniaturowe goździki w cukierkoworóżowym kolorze. Uzyskana jako sport odmiany ‘F.J. Grootendorst’. Krzewy są wysoce odporne na mróz i tolerancyjne na choroby, żywotne, nie sprawiające problemów w uprawie. Kwiaty są małe 3-4 cm średnicy, pełne, z ząbkowanymi płatkami luźno wypełniającymi kwiat, skupione w gęstych i dużych kwiatostanach. Kwitnienie jest bardzo obfite i rozpoczyna się dość wcześnie – zwykle w pierwszej połowie czerwca. Odmiana dobrze powtarza kwitnienie. Kwiaty pojawiają się na krzewach stale aż do mrozów, choć już nie tak bardzo obficie jak w czerwcu. Owoców nie zawiązuje, nie wymaga przycinania po kwitnieniu. Liście są duże, soczyście zielone, pomarszczone, błyszczące, dekoracyjne, gęsto rozmieszczone na pędach. Pędy są proste, sztywne, dość grube, silnie rozgałęzione w górnych partiach, bardzo kolczaste, młode zielone, starsze szarobrunatne. Krzewy bardzo gęste, wzniesione, dorastają do 1,5-2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Nie wymagają wiosennego cięcia, lecz po kilku latach wzrostu zbyt zagęszczone krzewy zasychają częściowo i wymagają cięcia odmładzającego. Ochrona przeciwko chorobom jest wskazana sporadycznie, krzewy są odporne na czarną plamistość i mączniaki. Tolerują mniej żyzne i kwaśne gleby, jednak tej róży nie należy sadzić na stanowiskach bardzo ubogich, na których z kolei doskonale radzi sobie gatunek, od którego pochodzi. Dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak na bardzo gorących i suchych stanowiskach może być atakowana przez przędziorki. Nie wymaga zabezpieczania przed mrozem. Stanowisko może być słoneczne lub półcieniste. W miejscach bardziej zacienionych krzewy są mniej gęste, słabiej rosną i kwitną. Krzewy doskonale nadają się do zieleni miejskiej, parków i ogrodów, mogą rosnąć w dużych grupach lub pojedynczo, w kompozycjach o swobodnym charakterze, wraz z krzewami, drzewami i bylinami. Odmiana polecana na żywopłoty. Rozstawa sadzenia 1,2-1,5 m, na żywopłoty około 1 m.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
148
osób online