Athyrium niponicum var.pictum

wietlica japońska odm. barwna

Synonim łaciński.: Athyrium niponicum 'Metallicum'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,2 m do 0,5 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże wilgotne

nagrody: Award of Garden Merit (AGM) przyznawana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wartościowym roślinom ogrodowym (1993)

Odmiana paproci wybitnie dekoracyjna dzięki ciekawie wybarwionym oraz gęsto skupionym na szczycie krótkiego kłącza liściom. Liście pierzasto podzielone, długości 30-40 cm, o wydłużonych, spiczastych wierzchołkach, z 6-10 parami srebrzystoszaro obrzeżonych, głęboko powcinanych listków, z kontrastującym czerwonym nerwem głównym. Na spodniej stronie blaszek liściowych znajdują się kupki zarodni. Dobrze rośnie w miejscach półcienistych, na glebie stale wilgotnej, przepuszczalnej, zasobnej w próchnicę, lekko kwaśnej. Jest wrażliwa na przymrozki, dlatego warto zabezpieczyć kłącza paproci np. zostawiając zeschnięte liście na zimę. Tworzy to naturalną ściółkę wokół rośliny i chroni przed mrozem. Z uwagi na wyjątkowe walory ozdobne polecana na cieniste miejsca, w ogrodach skalnych i na rabatach bylinowych, do sadzenia w małych grupach. Tworzy ładne, kontrastowe kompozycje z różanecznikami, funkiami i trawami cieniolubnymi. Trwałe, barwne liście tej paproci wykorzystywane są do świeżych bukietów.

autorzy opisu tekstowego: Małgorzata Kunka; Związek Szkółkarzy Polskich

zasięg geograficzny Chiny, Korea, Tajwan i Japonia
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby próchniczna
przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
zastosowanie rabaty
ogrody skalne
roślina okrywowa
nagrody Award of Garden Merit (AGM) przyznawana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wartościowym roślinom ogrodowym (1993)
strefa 6
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Małgorzata Kunka Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża GOLD BUNNY \'Meigronuri\'

Rosa GOLD BUNNY 'Meigronuri'

róża GOLD BUNNY 'Meigronuri'

Klasyczna odmiana bukietowa o ciepłym, cytrynowożółtym kolorze kwiatów. Wyróżnia ją obfite i długie kwitnienie. Pąki smukłe, ładnie ukształtowane. Kwiaty w początkowej fazie rozwoju szlachetnie zbudowane, dopiero bardzo rozwinięte pokazują żółte pręciki wśród lekko pofalowanych luźno ułożonych płatków. Są duże, mają około 10 cm średnicy i pełne (do 40 płatków). Kwiaty zmieniają barwę wraz przekwitaniem, blakną nieco przy upalnej pogodzie, ale są stosunkowo mało wrażliwe na słońce i deszcz. Skupione są w kwiatostanach po kilka, rzadziej osadzone pojedynczo. Prawie nie pachną. Krzewy kwitną od czerwca powtarzając regularnie kwitnienie do jesieni. Liście średniej wielkości, młode brunatnopurpurowe, potem ciemnozielone, intensywnie błyszczące, gęsto pokrywają kolczaste, sztywne, proste pędy. Krzewy są żywotne, rosną średnio silnie, dorastają do 0,6-0,8 m wysokości i 0,6 m szerokości. Tolerancja na choroby grzybowe przeciętna, w wilgotne lata odmiana ta może być wrażliwa na czarną plamistość, wymaga oprysków zapobiegawczych. Mrozoodporność przeciętna, zalecane usypywanie kopczyków na zimę. Wymaga corocznego cięcia wiosną. Po kwitnieniu należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Odmiana o szerokich możliwościach zastosowania, polecana do sadzenia w parkach i na terenach zieleni publicznej, w ogrodach amatorskich. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Rozstawa sadzenia – co 50-60 cm.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
101
osób online