Taxus baccata 'Summergold'

cis pospolity 'Summergold'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże wilgotne

Popularna odmiana holenderskiego pochodzenia, wprowadzona do uprawy w 1967 roku. Tworzy ona szeroko rozrastające się krzewy, o dosyć silnym wzroście, osiągające po 10 latach uprawy około 1 m wysokości, przy 2 m średnicy. Stare egzemplarze osiągają 1,5 m wysokości i nawet 3-4 m szerokości. Pędy ma sztywne, horyzontalne lub lekko odstające, pokryte igłami o długości 2-3 cm i szerokości 2-3 mm. Igły wiosną złocistożółte, potem z żółtym marginesem, a zimą bardziej zielonożółte, wrażliwe na silne promieniowanie słoneczne. Jest to żeńska forma, zawiązuje dosyć dużo nasion pokrytych czerwoną (jadalną!) osnówką. Odmiana ta do uprawy wymaga gleb dosyć żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych, ale z powodzeniem znosi także okresy suszy. Nie rośnie na glebach zimnych, kwaśnych i podmokłych a także na suchych glebach piaszczystych. W czasie ostrych zim może przemarzać lub wysychać, szczególnie od strony południowej, dlatego do jej uprawy lepiej wybierać stanowiska półcieniste a nawet cieniste. Krzewy odmiany ‘Summergold‘ są polecane do dużych ogrodów i parków, gdzie dobrze prezentują się sadzone pojedynczo lub w większych grupach, także jako rośliny okrywowe, sadzone szczególnie w rozproszonym świetle. W uprawie warto zwrócić uwagę na miseczniki, które chętnie opanowują rośliny.

autorzy opisu tekstowego: Wiesław Szydło; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie wprowadzenie do handlu: J.V. Ravensberg 1967 Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce ozdobne i jadalne
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
walory ozdobne owoce
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
roślina okrywowa
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
w grupach
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Wiesław Szydło Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: tawułka chińska odm. Taqueta

Astilbe chinensis var.taquetii

tawułka chińska odm. Taqueta

Wysoka odmiana tawułki chińskiej, wymagającej mniejszej wilgotności podłoża niż inne gatunki tawułek. Rozrasta się za pomocą średniej długości rozłogów podziemnych. Pędy wyprostowane, wysokości czasami ponad 1 m. Łodygi i ogonki liściowe pokryte brązowymi włoskami. Liście podwójnie lub potrójnie trójdzielne. Listki wydłużone, jajowate, podwójnie, piłkowane. Kwiatostany zwarte, wydłużone, z wyglądu puszyste, różowe, wrzosowe lub lila różowe. Barwa kwiatów różna, bowiem mamy do czynienia z odmianą botaniczną, którą można rozmnażać z nasion. Nasady rozgałęzień w kwiatostanie wełniste. Kwiatostany raczej wąskie. Pojawiają się pod koniec sierpnia. Kwitnienie długie, aż do jesiennych chłodów. Wymaga gleby próchnicznej, przepuszczalnej, wilgotnej, choć toleruje krótkie i niewielkie niedobory wilgoci. Tolerancyjna na silne nasłonecznienie do pewnego stopnia, ale im bardziej słoneczne miejsce, tym podłoże powinno być wilgotniejsze. Odporna na choroby i szkodniki. Rozpoczyna wegetację dość wcześnie wiosną. Młode liście i wierzchołki pędów mogą być uszkadzane przez późne i silniejsze przymrozki wiosenne. Opóźnia to nieco wzrost i rozwój, ale mimo to tawułki chińskie są bylinami bardzo odpornymi na mróz i nie wymagają specjalnych zabezpieczeń przed mrozem. Kwiaty wabią motyle. Zaschnięte kwiatostany pozostają wyprostowane i brązowe. Pozostawia się je niekiedy dla zimowego urozmaicenia ogrodu. Ze względu na wysokość w czasie kwitnienia nadaje się bardziej na cieniste rabaty bylinowe, niż do zadarniania. Zaleca się sadzenie 8 roślin na m2, ale im szybciej chcemy uzyskać efekt dekoracyjny, tym należy sadzić rośliny gęściej.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: farbownik przylądkowy \'Blue Angel\'

Anchusa capensis 'Blue Angel'

farbownik przylądkowy 'Blue Angel'

Krótkowieczna, okazała bylina o ozdobnych kwiatach. Odmiana farbownika znacznie niższa od gatunku, krępa, o krzaczastym, kopulastym pokroju. Osiąga wysokość 30-35 cm i średnicę 30-40 cm. Tworzy kępy z miękkich, zielonych, szerokolancetowatych, całobrzegich liści oraz dość grubych, ulistnionych pędów kwiatowych, rozgałęzionych w górnej części. Cała roślina jest szorstko owłosiona, pokryta sztywnymi, odstającymi włoskami. Kwiaty aksamitne, intensywnie błękitne z białym oczkiem, pięciokrotne promieniste, z rurkowotalerzykowatą koroną średnicy 0,7-1,5 cm, osadzone na krótkich szypułkach kwiatowych, zebrane w szczytowe kwiatostany typu skrętki. Znakomicie utrzymują kolor. Zaczynają kwitnąć w czerwcu, zdobią ogrody do końca lipca, a po przycięciu także jesienią, od września do przymrozków. W okresie kwitnienia roślina często odwiedzana przez pszczoły i motyle, a w czasie tworzenia nasienników także przez ptaki. Ze względu na sztywne włoski omijana przez zające i zwierzynę płową. Idealna na suche, słoneczne stanowiska, tolerująca także lekkie ocienienie. Dobrze rośnie na każdej przepuszczalnej glebie, choć najlepiej lubi podłoża średnio zwięzłe, ciepłe, wapienne. Wytrzymała na suszę, przystosowana do siedlisk ubogich w wodę. Niekiedy długo utrzymujące się okresy suszy mogą powodować brązowienie i zasychanie blaszek liściowych. Należy wówczas rośliny systematycznie podlewać. Nie znosi gleb ciężkich i torfowych oraz ściółkowania roślin korą i torfem, materiałami które zatrzymują wilgoć w podłożu (na takim podłożu rośliny mogą zagniwać). Roślina tolerancyjna na zanieczyszczenie środowiska. Jesienią wskazane jest przycięcie pędów i okrycie roślin, gdyż w bezśnieżne zimy mogą wymarzać korzenie. Siewki nie powtarzają cech rośliny matecznej. Systematyczne wycinanie przekwitłych kwiatów, zapobiega samorozsiewaniu się nasion i pozwala roślinom ponownie zakwitnąć jesienią. Rozmnażana jest przez sadzonki korzeniowe. Odmiana 'Blue Angel' nadaje się do obsadzania mniej żyznych, słonecznych fragmentów ogrodu. Idealna roślina do ogrodów skalnych, na skarpy, zbocza i murki kwiatowe. Wprowadza czystą, niebieską kolorystykę, sadzona zarówno w mniejszych grupach, po 3-7 roślin, jak i większych grupach, na słonecznych rabatach, w kamienistym, żwirowym podłożu, zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Efektowna roślina obwódkowa i okrywowa, do sadzenia przy południowych, nasłonecznionych ścianach budynków. Ładnie prezentuje się także sadzona wzdłuż nasłonecznionych ścieżek i ciągów pieszych oraz w pojemnikach. Ścięte kwiaty długo utrzymują świeżość w wazonach. Nadają się także do suszenia.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
166
osób online