Taxus ×media 'Wojtek'

cis pośredni 'Wojtek'

Grupa Fastigiata

Synonim łaciński.: Taxus baccata 'Wojtek'

pochodzenie: polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): Włodzimierz Seneta Polska; wprowadzenie do handlu: Jan Grąbczewski lata 1970

pokrój: kolumnowy

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

Wielopędowym krzewem o wąskim, kolumnowym pokroju, tworzący proste, z wiekiem lekko rozszerzające się u góry słupy. Jest to polska odmiana wyselekcjonowana w latach 70 XX wieku przez Władysława Senetę. Rośnie dosyć wolno, po 10 latach uprawy osiąga około 2 m wysokości. Wszystkie pędy ma wzniesione, wyprostowane i sztywne, odporne na wyleganie pod ciężarem śniegu. Ciemnozielone, błyszczące igły, o długości 2-3 centymetrów, okalają pędy promieniście. Odmiana męska, nie zawiązuje nasion. Najlepiej rośnie na glebach wapiennych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych do cienistych. Jedna z lepszych odmian cisa do tworzenia nieformowanych żywopłotów i szpalerów. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, zieleni, miejskiej, osiedlowej, parkowej.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): Włodzimierz Seneta Polska; wprowadzenie do handlu: Jan Grąbczewski lata 1970
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kolumnowy
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
rodzaj gleby próchniczna
gliniasta
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
szpaler
żywopłot
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: pysznogłówka BLUE STOCKING \'Blaustrumpf\'

Monarda BLUE STOCKING 'Blaustrumpf'

pysznogłówka BLUE STOCKING 'Blaustrumpf'

Aromatyczna bylina przyciągająca w czasie kwitnienia liczne owady zapylające. Odmiana mieszańcowa, pochodząca od Monarda fistulosa, uzyskana w Niemczech w 1955 roku, charakteryzująca się intensywnie jasnofioletowymi kwiatami. Tworzy krótkie podziemne kłącza, za pomocą których się rozrasta. Osiąga 1 m wysokości. Łodygi proste, sztywne, rozgałęzione w górnej części, fioletowo nabiegłe, liście ciemnozielone, z wierzchu lekko srebrzyste, jajowate do lancetowatych, zaostrzone na wierzchołkach, ułożone w parach naprzeciw siebie oraz nakrzyżlegle. Ogonki liściowe fioletowo nabiegłe. Kwiaty dosyć drobne, rurkowate, dwuwargowe, różowofioletowe, zebrane w główkowate kwiatostany na szczytach łodyg oraz w kątach górnych liści. Kwiatostany od spodu z purpurowymi lub filoetowymi, całobrzegimi podsadkami - wybarwionymi liśćmi podkwiatostanowymi, przypominającymi płatki kwiatów. Roślina kwitnie obficie od lipca do września. Ścinanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje roślinę do tworzenia kolejnych pąków kwiatowych. Kwiaty są oblatywane przez różne gatunki owadów zapylających - pszczoły, trzmiele, ćmy i motyle. Roślina łatwa w uprawie. Preferuje gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Jest odporna na mróz oraz wykazuje tolerancję na porażenie przez mączniaka. Odmiana polecana do sadzenia na rabatach, bylinowych łąkach kwietnych, w kompozycjach naturalistycznych, tworzonych w ogrodach przydomowych, osiedlowych, na działkach oraz w zieleni publicznej.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: jałowiec pospolity \'Green Carpet\'

Juniperus communis 'Green Carpet'

jałowiec pospolity 'Green Carpet'

Odmiana pochodząca z Norwegii, znaleziona na skalistych wybrzeżach fiordów w pobliżu Stavanger w 1984 roku przez Arne Bryne’a, wprowadzona do handlu w Wielkiej Brytanii przez szkółki Bressingham. Wolno rosnąca, karłowa odmiana jałowca o płożącym pokroju i zielonym ulistnieniu, tworząca zwarte maty okrywające podłoże. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają zaledwie 0,1 m wysokości przy 1,5 m średnicy. Pędy wyrastają promieniście ze środka krzewu i ścielą się nisko po ziemi. Gałązki liczne, krótkie, dosyć krępe, płaskie, równomiernie i naprzemianlegle ułożone po obu stronach pędów. Starsze pędy wiśniowobrązowe. Igły długości 1 cm ułożone po 3 w okółkach, zaostrzone na końcach, z zewnątrz jasnozielone, od wewnątrz (od strony gałązek) srebrzyste. Latem barwa igieł jest żywozielona, zimą ciemnozielona. Może być oferowana w postaci niewielkich drzewek, zaszczepionych na podkładce. Starsze formy pienne tworzą regularne, szerokie parasole z zachodzącymi na siebie dachówkowato gałązkami. Roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, o bardzo skromnych wymaganiach glebowych. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach ubogich w składniki pokarmowe, suchych, kamienistych, a nawet jałowych. Źle rośnie jedynie na miejscach zbyt wilgotnych lub podmokłych. Całkowicie mrozoodporna, bez obaw może być sadzona na terenie całego kraju. Ze względu na płytki, ale rozległy system korzeniowy doskonale nadają się do sadzenia na skarpach i nasypach umacniając je i chroniąc przed osuwaniem ziemi i wypłukiwaniem w czasie silnych opadów deszczu. Odmiana polecana do stosowania w ogrodach prywatnych i zieleni publicznej. Doskonale komponuje się z innymi krzewami iglastymi. Może rosnąć w dużych ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Krzewy wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się sadzone na murkach, z których malowniczo zwieszają pędy.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
320
osób online