Tellima grandiflora

telima wielkokwiatowa

Synonim łaciński.: Tellima odorata

pokrój: kępiasty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

wilgotność: podłoże wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Kępiasta bylina o bardzo obfitym, odpornym na zmienne warunki ulistnieniu i oryginalnych, drobnych kwiatach. Nie rozrasta się szybko, ale wytwarzając wiele dekoracyjnych, półzimozielonych, tworzy okrywę. Liście rozetowe, okrągłosercowate, o średnicy 3-10 cm, lekko klapowane, z ząbkowanym brzegiem, na ogonkach długości 5-25 cm, jasnozielone, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo z odcieniem czerwonawym. Pędy kwiatostanowe smukłe, do wysokości 70 cm, skąpo ulistnione, o liściach mniejszych od liści rozetowych. Kwiaty zielonkawobiałe, o płatkach strzępiastych, nitkowatych, zwisających, długości ok. 1 cm, zebrane w kłosokształtne, jednostronne grona. Kwiatostany długości do 30 cm, wyrastają na wierzchołkach pędów w maju i czerwcu. Podczas przekwitania kwiaty czerwienieją. Jest łatwa w uprawie. W naszych warunkach jest rośliną w pełni zimotrwałą, odporną na mróz oraz na choroby i szkodniki roślin. Wymaga gleby umiarkowanie wilgotnej, próchnicznej, przepuszczalnej. Nadaje się do sadzenia w półcieniu, w widniejszych miejscach pod koronami drzew liściastych. Może być wprowadzana jako element runa ogrodów i parków. Znajduje zastosowanie jako uzupełnienie półcienistych rabat. Najlepiej sadzić tę roślinę w dużych grupach, wtedy niepozorne kwiaty także dają efekt dekoracyjny. Ilość na roślin na 1 m2 – 5-7 sztuk.

autorzy opisu tekstowego: Jacek Marcinkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

zasięg geograficzny zachodnie stany USA, od Alaski do Kalifornii
pochodzenie pierwsza publikacja: (Pursh) Douglas ex Lindl. 1823
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście półzimozielone
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów wielobarwne
pora kwitnienia maj
czerwiec
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
podłoże wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
roślina okrywowa
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Jacek Marcinkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: hortensja ogrodowa \'Rosita\'

Hydrangea macrophylla 'Rosita'

hortensja ogrodowa 'Rosita'

Krzew o sezonowych liściach i kulistych, różowych kwiatostanach. Odmiana charakteryzuje się umiarkowanym tempem wzrostu. Dorasta do 1,2 m wysokości i podobnej szerokości. Pędy sztywne, wyprostowane i nierozgałęzione, zdrewniałe u nasady. Liście sezonowe, ciemnozielone, brzegiem ząbkowane, lekko błyszczące, dekoracyjne. Kwiatostany duże, różowe, kuliste, o średnicy około 20 cm, zbudowane wyłącznie z kwiatów płonnych. Rozwijające się kwiaty są początkowo seledynowe i zaczynają różowieć od wierzchołków płatków. Barwa dojrzałych kwiatów zmienia się w zależności od odczynu podłoża. Na glebach bardzo kwaśnych kwiaty mogą być różowobordowe, na kwaśnych różowofioletowe, a na lekko kwaśnych i obojętnych różowe. Kwiaty zawiązują się latem poprzedniego roku, dlatego pędów nie należy wiosną przycinać, a jedynie usuwać pędy stare, przemarznięte i suche. Krzew łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchniczych, o kwaśnym odczynie podłoża, stale umiarkowanie wilgotnych, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Stanowiska słoneczne, lekko ocienione lub cieniste, osłonięte przed wiatrem. Na zimę krzewy wymagają zabezpieczenia przed przemarzaniem. Na wschodzie kraju, gdzie często dochodzi do przemarzania niezdrewniałych końców pędów z zawiązanymi pąkami kwiatowymi, hortensje ogrodowe można uprawiać w dużych pojemnikach wkopanych do gruntu, na zimę chowanych do nieogrzewanych pomieszczeń. Na zachodzie kraju zwykle dobrze zimują bez okrywania. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach bylinowych i w towarzystwie niewysokich krzewów liściastych oraz iglastych.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: jałowiec pospolity \'Depressa Aurea\'

Juniperus communis 'Depressa Aurea'

jałowiec pospolity 'Depressa Aurea'

Cenna forma okrywowa jałowca o rozłożystym pokroju i atrakcyjnych, złocistych igłach. Niska, krzaczasta odmiana znana w uprawie już od 1887 roku, charakteryzująca się szybkim tempem wzrostu i złocistożółtą barwą gałązek. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają 0,3 m wysokości przy 1,5 do 2 m średnicy. Wyrastające promieniście ze środka krzewu pędy są równo rozłożone i lekko uniesione nad ziemią. Najmłodsze przyrosty delikatnie opadają w kierunku podłoża. W środku krzewu tworzy się gniazdowe zagłębienie. Igły są nieco dłuższe niż u gatunku (do 1,5 cm), ustawione po 3 w okółkach, sztywne i kłujące, żółte. Złociste zabarwienie zmienia się jesienią i zimą na rudobrązowe. Krzewy wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się wiosną, gdy z pąków rozwijają się intensywnie wybarwione, jasnożółte młode przyrosty. Roślina łatwa w uprawie, o bardzo skromnych wymaganiach glebowych. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach ubogich w składniki pokarmowe, suchych, kamienistych, a nawet jałowych. Źle rośnie jedynie na miejscach zbyt wilgotnych lub podmokłych. Krzew całkowicie mrozoodporny, bez obaw może być sadzony na terenie całego kraju. Rośliny źle reagują na przesadzanie ze względu na płaski i płytki system korzeniowy. Dzięki rozległym korzeniom doskonale nadaje się do sadzenia na skarpach i nasypach umacniając je i chroniąc przed osuwaniem ziemi i wypłukiwaniem w czasie silnych opadów deszczu. Jeśli krzewy za bardzo się rozrosną, można je wiosną lekko przycinać. Odmiana polecana do stosowania w ogrodach prywatnych i zieleni publicznej. Doskonale komponuje się z innymi krzewami iglastymi. Może rosnąć w dużych ogrodach skalnych i na wrzosowiskach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
156
osób online