Thuja koraiensis

żywotnik koreański

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Szeroki krzew o luźnym pokroju dorastający do 1-2 m wysokości, dopiero po wielu latach uprawy wykształcający wierzchołek i przyjmujący formę małego drzewa. Kora na pędach cienka, czerwonobrązowa, łuszcząca się drobnymi płatkami. Pędy zarówno wznoszące się, jak i opadające, a nawet leżące na ziemi. Gałązki mocno spłaszczone, kompaktowe, okryte niewielkimi łuskami długości 1-3 mm, z wierzchu ciemnozielone, od spodu z wyraźnym, szerokim, białosrebrzystym rysunkiem. Gałązki po roztarciu intensywnie pachną. Szyszki męskie purpurowoczerwone, długości 1-3 mm, szyszki żeńskie długości 8-10 mm, złożone z 4 do 6 łusek, zielone, po dojrzeniu brązowe. W porównaniu z innymi gatunkami żywotnika, żywotnik koreański ma znacznie delikatniejsze gałązki, bardziej zwarte, o silnie kontrastującej, zielonej barwie górnej powierzchni gałązek, z białą, umieszczoną na spodzie warstwą aparatów szparkowych. Krzew rzadko spotykany w uprawie, nawet w ogrodach botanicznych i arboretach, mimo że jest wytrzymały na mróz. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne, stanowiska słoneczne. Polecany przede wszystkim dla kolekcjonerów do uprawy w ogrodach przydomowych.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

zasięg geograficzny góry środkowej i północnej Korei oraz chińskiej prowincji Jilin do wysokości 2000 m n.p.m.
pochodzenie pierwsza publikacja: T. Nakai; wprowadzenie do handlu: w Europie gatunek wprowadzony do uprawy przez Ernesta Wilsona w 1917 roku, w Polsce sprowadzony do arboretum w Kórniku w 1930 roku.
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
strefa 6
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: rdestówka bucharska

Fallopia baldschuanica

rdestówka bucharska

Pnącze tworzące długie, cienkie, wijące się pędy dorastające do 15 m wysokości. Jest to jedna z najszybciej rosnących w Polsce roślin. Pędy pokryte są dużą ilością wydłużonych, lekko sercowatych, jasnozielonych liści (zwykle z falistym brzegiem), nie przekraczających 10 cm długości. Kwiaty są białe (u odmian także różowe), drobne, zebrane w duże wiechowate kwiatostany. Kwitnienie długo, od lipca do pierwszych jesiennych przymrozków. Roślina o stosunkowo małych wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej i jest dosyć tolerancyjna na suszę. Jednak w okresach letniej suszy zdecydowanie pozytywnie reaguje na nawadnianie. Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste. Mrozoodporność średnia, w okresie ostrych zim rośliny przemarzają, jednak przycięte na wiosnę bardzo szybko odbudowują utracone pędy. Najlepiej uprawiać ten gatunek w Polsce zachodniej, w pasie nadmorskim. W centralnych częściach kraju rośliny lepiej zimują w miastach. Roślina zdrowa, rzadko atakowana przez szkodniki lub porażana przez choroby. Nie wymaga corocznego cięcia, ale zbyt ekspansywnie rozrastające się egzemplarze można z powodzeniem przycinać. Pnącze to wymaga zdecydowanie silnych podpór, gdyż słabsze konstrukcje pod jej dużym ciężarem mogą ulec zniszczeniu. Idealna roślina do uzyskiwania tzw. szybkiego efektu lub maskowania, np. do pokrywania ekranów dźwiękochłonnych.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
340
osób online