Thuja plicata 'Excelsa'

żywotnik olbrzymi 'Excelsa'

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 15 m do 20 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Szybko rosnące drzewo o luźnym, kolumnowym pokroju, osiągające po 10 latach uprawy około 4-5 m wysokości. Z wiekiem korona zagęszcza się, a tempo wzrostu słabnie. Pędy rozpostarte niemal horyzontalnie, o wzniesiony wierzchołkach, u podstawy rzadko ugałęzione. Gałązki płaskie, mocne, większe niż u gatunku, zielone, błyszczące, ułożone dosyć luźno i swobodnie. Zimą drzewa zachowują ciemnozieloną barwę gałązek. Odmiana wytrzymała na mróz, wymagająca gleb żyznych, najlepiej piaszczysto-gliniastych, wilgotnych i przepuszczalnych. Preferowane stanowiska słoneczne, ewentualnie w lekkim cieniu. Drzewo polecane do sadzenia w parkach i dużych ogrodach w formie żywopłotów lub szpalerów.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: J. Timm 1947 katalog szkółki J. Timm & Co.; odkrywca, hodowca (selekcjoner): odmiana znaleziona na cmentarzu w Berlinie w 1926 roku Niemcy; wprowadzenie do handlu: 1941
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby gliniasta
próchniczna
przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
zastosowanie soliter (pojedynczo)
żywopłot
szpaler
drzewo alejowe parkowe
parki
ogrody przydomowe
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: cis pospolity \'Fastigiata\'

Taxus baccata 'Fastigiata'

cis pospolity 'Fastigiata'

Krzew iglasty o szerokokolumnowym pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu. Po 10 latach uprawy dorasta do 1,5 m wysokości. Docelowo osiąga 3 do 5 m wysokości. Wszystkie pędy są wzniesione, wyprostowane, sztywne, ułożone wobec siebie blisko i równolegle. Młode gałązki pokrywa oliwkowa kora. Ciemnozielone, błyszczące igły mają do 2-3 cm długości i około 1,5 mm szerokości, są ułożone niemal prostopadle w stosunku do pędów, okalając je równomiernie. Odmiana żeńska, zawiązującą nasiona otoczone czerwonymi, jadalnymi osnówkami (jedyna część cisa pozbawiona trującej taksyny). Ponieważ rośliny o podobnym pokroju uzyskiwano wielokrotnie z wysiewu nasion, w handlu pod tą samą nazwą bywają oferowane także formy męskie. Podobne odmiany to np. ‘Fastigiata Robusta’ i ‘Erecta’. Krzew tolerancyjny w stosunku do nasłonecznienia. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, o obojętnym lub zasadowym pH, stanowiska osłonięte zimą od wiatru. Odmiana średnio odporna na mróz, w ostre zimy może podmarzać, ale charakteryzuje się wysokimi zdolnościami regeneracyjnymi. Nawet bardzo silnie przycięta szybko odbija i odtwarza utracone gałęzie. Roślina zdrowa, ale w szkółkach bywa porażana przez misecznika. Szkodnik ten żeruje na pędach i liściach, ukrywając się pod małymi, brązowymi miseczkami. Miseczniki najskuteczniej zwalcza się w czerwcu, gdy wylęgają się młode larwy, stosując oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin. Cis pospolity ‘Fastigiata’ jest jedną z ładniejszych odmian kolumnowych polecanych do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych, gdzie ze względu na brak miejsca nie można zastosować form silnie rosnących. Dobrze prezentuje się sadzony pojedynczo lub w grupach, w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi, a także w formie szpalerów.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11350
rośliny
7793
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
193
osób online