Abies koreana 'Silberkugel'

jodła koreańska 'Silberkugel'

Synonim łaciński.: Abies koreana 'Wüstermeyer'

pokrój: płaskokulisty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Miniaturowa odmiana jodły koreańskiej. Jedna z najwolniej rosnących, wyjątkowo zwarta i gęsta, o kulistym pokroju. Roczny przyrost ok. 2 cm. Po 10 latach osiąga 0,3 m wysokości i przybiera kształt płaskokulisty. Pędy krótkie i cienkie, tworzą szczelną pokrywę, nadając roślinie poduszkowaty wygląd. Igły jasnozielone, ze kredowobiałym spodem, ułożone stercząco wokół pędów, odsłaniają dolną, jasną stronę. Wymaga gleby zasobnej w składniki pokarmowe i wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej. Nadaje się do miejsc półcienistych i słonecznych, ale zacisznych. Rozmnażana przez szczepienie i czasem oferowana w handlu w formie piennej, jako miniaturowe drzewko na pniu. Polecana do ogrodów skalnych i pojemników oraz do kolekcji karłowych krzewów. Podobne odmiany A. k. ‘Silberperle’, A. k. ‘Silberzwerg\\\'.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie pierwsza publikacja: 1986 Katalog Baumschule Wüstemeyer jako Abies koreana 'Hexenbesen Wustermeyer No.1; odkrywca, hodowca (selekcjoner): W. Wüstemeyer Schermbeck, Niemcy
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płaskokulisty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ciekawy pokrój
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: piwonia \'Angel Cheeks\'

Paeonia 'Angel Cheeks'

piwonia 'Angel Cheeks'

Odmiana piwonii o pełnych, różowych, intensywnie pachnących kwiatach, uzyskana przez jednego z najbardziej znanych hodowców piwonii, Carla Klehma w 1975 r. Tworzy bujne kępy dorastające do 90 cm wysokości. Liście duże, złożone, skórzaste, ciemnozielone, listki w zarysie jajowato-lancetowate. Pąki duże, kuliste, od 3 do 5 cm średnicy. Kwiaty są duże, średnicy od 10 do 20 cm, różowe, zbudowane z dwóch okółków większych, muszelkowatych płatków o nierównych, powcinanych brzegach otaczających zebrane w pompon, bardzo liczne, mniejsze płatki powstałe z przekształconych płonnych pręcików. Na płatkach miejscami pojawiają się czerwone plamki. Roślina kwitnie w drugiej połowie czerwca, jest zaliczana do odmian o średnim lub nawet późnym terminie kwitnienia. Po kwitnieniu roślina pozostaje ozdobna z liści aż do końca sezonu wegetacyjnego. Bylina nietrudna w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Sadzona w lekkim półcieniu kwitnie dłużej. Roślina odporna na mróz, długowieczna, nie lubi częstego przesadzania. Odmiana polecana do sadzenia na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji w stylu angielskim lub rustykalnym. Kwiaty można ścinać i wstawiać do wazonu. Cenna odmiana uprawiana na kwiat cięty.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11149
rośliny
7671
opisów

Ostatni wpis:

2022-11-23
Berberis thunbergii 'Atropurpurea'
17852
zdjęć
8937
roślin w produkcji
214
osób online