Viburnum carlesii

kalina koreańska

pokrój: kulisty

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

Powoli rosnący krzew o kulistym pokroju, do 1,5 m wys. Liście zielone, jajowate, jesienią żółtobrązowe. Kwiaty efektowne, białe, zebrane w okazałe, kuliste kwiatostany, pojawiają się razem z liśćmi, IV-V. Wydzielają silny zapach podobny do narcyzów. Nie ma specjalnych wymagań siedliskowych. Polecany do ogrodów przydomowych.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska; APZ Agencja Promocji Zieleni

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
pokrój kulisty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia kwiecień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

Poznaj również

zdjecie rosliny: świerk pospolity \'Aurea\'

Picea abies 'Aurea'

świerk pospolity 'Aurea'

Nazwa zbiorowa obejmująca świerki o intensywnym żółtym wybarwieniu młodych przyrostów na wiosnę. Pierwszy opisany świerk o tych cechach został znaleziony w 1855 we Francji. Od tego czasu pojawiły się nowe siewki o podobnych cechach, więc nie jest to jeden klon. Pokrój drzew stożkowaty, gęsty. Wzrost silny, typowy dla świerka pospolitego. Gałęzie wyrastają z pnia niemal pod kątem prostym, gałązki boczne zwieszają się ku ziemi. Igły zimozielone, zaostrzone, kłujące, błyszczące, wiosną jaskrawożółte lub żółtawe, stopniowo zieleniejące. Żółty kolor igieł stopniowo przechodzi w zielony. Zimą po pierwszych przymrozkach igły na końcach pędów ponownie przebarwiają się na żółto. Daje to bardzo ciekawy efekt kolorystyczny na tle innych ciemnozielonych roślin. Intensywność i długotrwałość wybawień zależy od nasłonecznienia, gleby i stanowiska. Odmiana nie wrażliwa na oparzenia słoneczne, mało wymagająca, co do gleby, ale wrażliwa na suche powietrze. Najlepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, próchnicznych, o umiarkowanej wilgotności, lekko kwaśnych; na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Rośliny gorzej rosną w suchym klimacie miejskim. Najładniej wyglądają pojedyncze, dobrze naświetlone egzemplarze posadzone na stanowiskach o dużej wilgotności powietrza. Wiosną i zimą ze względu na intensywny kolor odmiana bardzo dekoracyjna. Do sadzenie w dużych ogrodach i parkach.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: powojnik \'Beata\'

Clematis 'Beata'

powojnik 'Beata'

Pięknie kwitnące pnącze czepiające się podpór za pomocą ogonków liściowych. Polska odmiana hodowli Stefana Franczaka. Osiąga wysokość 2-3 m. Kwiaty o średnicy 16-18 cm, pojedyncze, wówczas złożone z 6 działek kielicha lub półpełne. Działki eliptyczne, ostro zakończone, nachodzące na siebie do 1/3 wysokości od podstawy, o pofalowanych, lekko wywiniętych do góry brzegach, niebieskolilaróżowe, z intensywnie różową pręgą przez środek. Pręciki mają żółte pylniki na białokremowych nitkach. Kwitnie intensywnie w VI i początkach VII, a w mniejszym stopniu do połowy VIII. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Może rosnąć na każdej wystawie, od południowej do północnej, ale najlepiej kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych. Wymaga silnego cięcia wczesną wiosną, 20-50 cm od ziemi, nad 2-3 parą pąków. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Pięknie się prezentuje na siatkach ogrodzeniowych, kratach, drabinkach i linkach mocowanych do ścian oraz na naturalnych podporach np. krzewach liściastych i iglastych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Szczególnie ładnie wygląda na jasnym tle i w połączeniu z żółtolistnymi lub żółtokwiatowymi roślinami.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
243
osób online