Weigela 'Looymansii Aurea'

krzewuszka 'Looymansii Aurea'

Grupa Aurea

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

walory: roślina miododajna

zastosowanie: zieleń publiczna

Luźno ugałęziony krzew o pięknych, złocistych liściach i wyprostowanym pokroju, z zewnętrznymi pędami rozrastającymi się na boki i łukowato obwisającymi. Osiąga 1,5 m wys. Liście owalne, na końcu zaostrzone, żółte. Kwiaty różowe, dzwonkowate ze zrośniętym do połowy, czerwonawym kielichem, cylindryczne, 5-krotne, VI-VII. Kwiaty zebrane w niewielkie wiechy, wyrastające w kątach liści, na krótkich pędach bocznych, wzdłuż zeszłorocznych gałęzi. Stanowisko słoneczne. Toleruje wszystkie ogrodowe wilgotne i żyzne gleby, kwaśne do lekko alkalicznych. Odmiana relatywnie odporna na mróz, ale przemarza w bardzo surowe zimy. Polecana do sadzenia w ogrodach, parkach i osiedlach. Połączenie zielonożółtych liści i różowych kwiatów jest bardzo kontrastowe i nie każdemu może się podobać, czyni jednak tę roślinę oryginalną. W Polsce po tą samą nazwą spotyka się rośliny o liściach wyraźnie nieregularnie, obrzeżonych, z jaśniejszym marginesem, co wydaje się nieprawidłowe.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Van Houtte, ca. 1876 Gent, Belgia
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
roślina miododajna
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
szpaler
w grupach
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: kortaderia pampasowa

Cortaderia selloana

kortaderia pampasowa

Jedna z najpopularniejszych na świecie ozdobnych traw bylinowych. Tworzy gęste kępy o wysokości ok. 60 cm. Szarozielone liście – wzniesione lub przewieszające się – mają ostre brzegi. Efektowną ozdobą rośliny są duże, puszyste wiechy o długości 25-40 (100) cm, które osadzone są na pędach o wysokości ok. 1,5 m (w swojej ojczyźnie, Ameryce Płd. czy też w innych miejscach globu, w których kortaderia się rozpowszechniła, np. w Kalifornii, Nowej Zelandii, RPA, osiąga w czasie kwitnienia wysokość nawet 3 m). Kwiatostany, które pojawiają późnym latem i jesienią, mają najczęściej kremową barwę i stanowią długotrwałą ozdobę rośliny, także po zakończeniu wegetacji. Są bardziej dekoracyjne u okazów żeńskich, toteż głównie one powinny być oferowane do sprzedaży. Trawa ta była modna już w epoce wiktoriańskiej – do komercyjnej produkcji ogrodniczej została wprowadzona w 1874 r. Wymaga żyznej, ale przepuszczalnej gleby (nie znosi zimnych, gliniastych stanowisk). Młodsze okazy powinny rosnąć w umiarkowanie wilgotnym podłożu, później kortaderia znosi suszę (korzenie boczne silnie się rozrastają na szerokość i wgłąb gleby). Należy ją sadzić w miejscach słonecznych. Rośliny trzeba zabezpieczać przed mrozem – nie tolerują polskich zim, zwłaszcza przy nadmiarze wilgoci (zaleca się więc okresowe osłonięcie kortaderii daszkiem). Polecana do sadzenia pojedynczo na trawniku. Kwiatostany są cennym materiałem bukieciarskim, nadają się też do suchych kompozycji.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: mięta pieprzowa

Mentha ×piperita

mięta pieprzowa

Powszechnie uprawiana, aromatyczna bylina o właściwościach leczniczych. Jest naturalnym mieszańcem powstałym ze skrzyżowania mięty nadwodnej M. aquatica z miętą zieloną M. spicata. Mieszaniec ten najprawdopodobniej powstał na terenie Wielkiej Brytanii i tam został wprowadzony do uprawy w XVIII wieku. Mięta pieprzowa tworzy wzniesione, gęsto ulistnione oraz rozgałęzione od nasady łodygi, które często są zabarwione na fioletowo. Dorastają do 30-90 cm wysokości. Liście ustawione nakrzyżlegle, wyraźnie unerwione, na krótkich ogonkach, w zarysie jajowato-podługowate, zaostrzone, brzegiem ostro piłkowane, z wierzchu ciemnozielone, od spodu jaśniejsze, żółto kropkowane. W gruczołkach rozsianych po obu stronach liści znajduje się aromatyczny olejek eteryczny. Uwolniony po roztarciu wydziela silny, orzeźwiający zapach. W lipcu na szczytach pędów pojawiają się drobne kwiaty zebrane w nibyokółki, skupione w gęste kwiatostany przypominających walcowate lub prawie główkowate kłosy. Kwiaty są białoróżowe lub jasnofioletowe, obupłciowe lub tylko słupkowe. Mięta pieprzowa jest rośliną silnie rosnącą, niekiedy w sprzyjających warunkach staje się ekspansywna. Rozrasta się za pomocą łatwo zakorzeniających rozłogów. Preferuje miejsca wilgotne, gleby żyzne, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Odporna na mróz. Jest uprawiana do celów przemysłowych, do produkcji olejku miętowego używanego w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz perfumeryjnym. Substancje zawarte w olejku pobudzają wydzielanie żółci oraz pracę jelit, mają właściwości przeciwbakteryjne i lekko uspokajające. Zawarty w olejku mentol stanowi podstawowy surowiec past do zębów oraz szeregu kosmetyków. Mięta pieprzowa to doskonała roślina przyprawowa stosowana w kuchni śródziemnomorskiej (wspaniały dodatek np. do kotletów mielonych!) oraz w ziołolecznictwie. Najważniejszym surowcem są liście, które nawet po wysuszeniu nie trącą swojego charakterystycznego aromatu. W ogrodach polecana do sadzenia na rabatach wśród bylin, na zagonach z innymi ziołami, w pojemnikach ustawianych na kuchennym oknie, na balkonach lub tarasach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
191
osób online