Wisteria floribunda 'Ludwik Lawin'

glicynia kwiecista 'Ludwik Lawin'

Synonim łaciński.: Wisteria floribunda B

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 10 m do 15 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Pięknie kwitnące pnącze o jasnofioletowych kwiatach zebranych w długie kwiatostany (długości 25-30 cm). Odmiana zaczyna kwitnąć w 3-4 roku po posadzeniu. Kwitnie długo i obficie w maju a czasami(ale mniej obficie) w sierpniu. Dorasta do 10 m (1-3 m rocznie). Liście pierzastozłożone, zielone, żółte jesienią. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach osłoniętych, ciepłych i słonecznych, glebie umiarkowanie żyznej i średnio wilgotnej. Dobrze sprawdzona w polskim klimacie, ale w ostre zimy może przemarzać. Szczególnie przydatna do sadzenia przy ścianach przy mocnych podporach, przy altanach, pergolach a także przydatna przy tworzeniu osłon, porastania wysokich ogrodzeń i ekranów.

autorzy opisu tekstowego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Ludwik Lawin Polska; wprowadzenie do handlu: Clematis Sz.Marczyński, W.Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. 1999 r. Polska
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 10 m do 15 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów fioletowe
pora kwitnienia maj
sierpień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
pnącze na pergole, kraty
pnącze na ściany
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Morden Fireglow\'

Rosa 'Morden Fireglow'

róża 'Morden Fireglow'

Róża parkowa z Grupy Parkland Series Collection, wyselekcjonowana w Kanadzie pod kątem przydatności do uprawy w trudnych warunkach klimatycznych tego kraju. Z niedużych pąków rozwijają się pełne, luźno zbudowane miseczkowate kwiat w kolorze pomarańczowoczerwonym. Kwiaty są średniej wielkości, mają około 8 cm średnicy, są zbudowane z około 30 delikatnie zaokrąglonych płatków. Pachną słabo. Kwiaty skupione są w niewielkich kwiatostanach na szczytach pędów. Krzew kwitnie długo, przez kilka tygodni, od około połowy czerwca, potem dość słabo powtarza kwitnienie. Nie przycięta po kwitnieniu zawiązuje pomarańczowoczerwone, kuliste owoce. Liście są duże, skórzaste, dekoracyjne, ciemnozielone i matowe, młode purpurowe, ułożone gęsto na pędach. Krzewy są wzniesione, gęste, rozgałęzione, nieco rozłożyste, rosną silnie osiągając do 1,2 m wysokości i szerokości. Mrozoodporność dobra, ale na zimę wskazane jest okrywanie kopczykiem podstawy krzewów. Po przemarznięciu przycięte pędy dobrze odrastają. Tolerancja na choroby dobra, krzew rzadko jest porażany przez choroby, w wilgotne lata może wymagać opryskiwania zapobiegawczo przeciwko czarnej plamistości liści. Wiosną przycina się krzewy podobnie, jak inne silnie rosnące róże parkowe. Najlepiej rośnie na żyznej glebie ogrodowej na stanowisku słonecznym. Odmiana odpowiednia do prowadzenia jako róża parkowa lub okrywowa, może być sadzona w formie szpaleru. Polecana do sadzenia w parkach i ogrodach przydomowych. Rozstawa co 1 m.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
486
osób online