Berberis thunbergii 'Dart`s Red Lady'

berberys Thunberga 'Dart`s Red Lady'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Karłowy, atrakcyjne ulistniony krzew, dekoracyjny przez cały okres wegetacyjny. Pokrój rozłożysty, wysokość 0,8 m. Gałęzie pokryte ostrymi cierniami. Liście drobne, całobrzegie, o barwie ciemnopurpurowej, lekko błyszczące. Jesienią liście długo utrzymują się na krzewie i zmieniają barwę na jasnoczerwoną. Kwitnie w maju drobnymi, niezbyt licznymi, żółtymi kwiatami. Po opadnięciu liści na krzewie pozostają czerwone, drobne owoce, które zdobią, a jednocześnie stanowią zimową stołówkę dla ptaków np. drozdów, kwiczołów. Krzew ten dobrze rośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej, zarówno kwaśnej jak i zasadowej, umiarkowanie wilgotnej. Dla pełnego wybarwienia liści wymaga stanowiska słonecznego. Odmiana całkowicie mrozoodporna, może być sadzona w całym kraju. Nadaje się do sadzenia pojedynczo lub w grupach, po kilka, kilkanaście sztuk oraz jako niski żywopłot (3-4 szt/mb). Może być wykorzystany do obsadzania pojemników.

autorzy opisu tekstowego: Andrzej Kujawa Szkółka „Bąblin” Andrzej KUJAWA

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia maj
owoce czerwone
pora owocowania sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ładne jesienne zabarwienie
ozdobne owoce
ozdobne z liści/igieł
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
zieleń publiczna
żywopłot
rabaty
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Krystyna Homa-Kosakowska Szkółka Roślin Ozdobnych Krystyna HOMA-KOSAKOWSKA, Emil Homa, Krystian Kosakowski

Poznaj również

zdjecie rosliny: jeżówka purpurowa \'Gum Drop\'

Echinacea purpurea 'Gum Drop'

jeżówka purpurowa 'Gum Drop'

Odmiana porównywana do odmiany 'Razzmatazz', ma jednak sztywniejsze łodygi i ciemniejsze, intensywnie różowe kwiaty wnoszące do ogrodu ‘cukierkową’ kolorystykę. Tworzy 60 cm kępy ze sztywnych, silnie rozgałęzionych pędów i intensywnie zielonych liści. W czasie kwitnienia, po wytworzeniu pędów kwiatostanowych rośliny osiągają wysokość 80 -100 cm i taką samą średnicę. Liście są spiczasto zaostrzone i mają drobno ząbkowane brzegi. Zarówno liście, jak i pędy pokryte są sztywnymi, szorstkimi włoskami. Już z końcem czerwca z rozety liściowej wyrastają wyprostowane pędy kwiatowe, które dźwigają na wierzchołkach lekko pachnące, pełne kwiaty o anemonowym kształcie (typu anemonowego). Wnętrze kwiatu wypełniają pierzaste, rurkowate kwiaty tworzące duże, kuliste, ciemnoróżowe pompony. Są one otoczone skierowanym w dół, pojedynczym okółkiem szerokich, nieco jaśniejszych, różowych kwiatów języczkowatych. Kwiaty nie bledną w trakcie kwitnienia. Kwitną całe lato od końca czerwca do września. Bogate w nektar masowo odwiedzane są przez motyle i pszczoły. Odmiana wdzięczna w utrzymaniu, łączy w sobie łatwość uprawy, tolerancje na niesprzyjające warunki środowiska oraz wytrzymałość na mróz. Preferuje stanowiska nasłonecznione, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, dobrze zdrenowanych. Nieodpowiednie do uprawy tej rośliny są gleby kwaśne, ciężkie, zbite i gliniaste - należy je wówczas rozluźnić kompostem lub piaskiem. Do momentu zakorzenienia i w okresie dłużej utrzymujących się suszy wskazane jest podlewanie podłoża. Rośliny posadzone w zacienionym miejscu są delikatniejsze, wyciągnięte i słabiej kwitną. Tolerancyjne w stosunku do kwasowości podłoża (źle rosną jedynie na glebach zbyt kwaśnych). Idealne pH mieści się w granicach 5,8 – 7,3. Odmiana odporna na szkodniki i choroby, tolerująca zanieczyszczone powietrze miast. Przycinanie przekwitłych kwiatostanów nie tylko poprawia ogólny wygląd roślin, ale także pobudza je do tworzenia nowych pąków kwiatowych. Sztywne pędy nie wymagają podpór. Rozmnażanie przez podział kęp. Bylina zczególnie przydatna do sadzenia na słonecznych rabatach w ogrodach, zarówno o charakterze naturalistycznym, jak i nowoczesnym. Doskonała do uprawy w pojemnikach i do cięcia, gdyż ścięte do wazonu, oryginalne kwiaty długo utrzymują trwałość. Ciekawie prezentuje się w zestawieniach z innymi odmianami jeżówki, ozdobnymi trawami i białymi złocieniami.

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
118
osób online