Hemerocallis 'Daring Dilemma'

liliowiec 'Daring Dilemma'

pokrój: kępiasty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

wilgotność: podłoże wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Długowieczna, kępiasta bylina o dekoracyjnych liściach i kwiatach. Nowa, amerykańska odmiana z 1992 roku. Jedna z ładniejszych i bardziej pożądanych odmian liliowców o wielobarwnych, kontrastowych kwiatach, nie zawsze łatwo dostępna. Tworzy ładne kępy z których wyrastają pędy kwiatostanowe. Liście ciemnozielone, równowąskie, łukowato wygięte. W cieplejszych strefach klimatycznych półzimozielone, u nas marzną i zasychają w okresie zimy. Kwiaty bardzo wyraziste, o kremowobiałych płatkach, zakończonych falbaną, obrzeżoną wąską wstążką śliwkowej barwy. W tym samym kolorze jest oczko, za którym znajduje się żółtozielona gardziel. Roślina łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, na miejscach słonecznych lub lekko ocienionych. Nie lubi stanowisk całkowicie cienistych, gleb bardzo suchych lub podmokłych. Polecana do uprawy na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych. Rośliny najlepiej prezentują się sadzone po kilka sztuk obok siebie. Odmiana odporna na mróz, ale a w przypadku braku śniegu kłącza należy zabezpieczyć na zimę ściółką z kory, zrębków lub liści.

autorzy opisu tekstowego: Adam Marosz; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Salter USA; wprowadzenie do handlu: 1992
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów wielobarwne
pora owocowania lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
podłoże wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory ozdobne z liści/igieł
ozdobne z kwiatów
zastosowanie rabaty
w grupach
ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody orientalne
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Adam Marosz Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Hanne\'

Rosa 'Hanne'

róża 'Hanne'

Klasyczna wielkokwiatowa róża o karmazynowych kwiatach wyróżniających się zapachem. Pąki są długie i kształtne, rozwijające się w szlachetnie zbudowane, pełne (do 40 płatków) i duże (około 10 cm średnicy) kwiaty, o regularnie i dość luźno ułożonych płatkach, w mocnej, intensywnej, jednolitej karmazynowej czy też karminoworóżowej barwie utrzymującej się do przekwitnięcia. Kwiaty są odporne na deszczową i wilgotną pogodę, za to nie lubią ostrego słońca, które potrafi 'przypalić' brzegi płatków. Najczęściej są osadzone pojedynczo, rzadziej po kilka, na szczytach pędów. Intensywnie i przyjemnie pachną. Roślina kwitnie od czerwca powtarzając kwitnienie aż do mrozów. Pędy są długie i proste, sztywne, grube, o niezbyt licznych kolcach, zielonooliwkowe, w młodości brunatnowiśniowe. Liście są duże, skórzaste, dekoracyjne, ciemnozielone i błyszczące, ułożone dość gęsto na pędach. Krzewy są żywotne, wzniesione, rosną silnie osiągając do 0,6-1 m wysokości i około 0,6 m szerokości. Mrozoodporność dobra, na zimę wskazane okrycie kopczykiem podstawy roślin. Tolerancja na choroby przeciętna, wskazane są opryski zapobiegające chorobom liści, zwłaszcza w wilgotne lata. Wiosną przycina się krzewy podobnie jak inne róże wielkokwiatowe, a po kwitnieniu ścina kwiaty do pierwszego liścia 5-listkowego. Najlepiej uprawiać krzewy na żyznej glebie ogrodowej na stanowisku słonecznym, ale niezbyt gorącym. Odmiana przeznaczona do sadzenia na rabatach jednolitych lub mieszanych, wśród innych gatunków roślin o stonowanej kolorystyce, w miejscach reprezentacyjnych, do ogrodów amatorskich. Kwiaty można ścinać do wazonu. Przeciętna rozstawa sadzenia: 50-60 cm.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: zadrzewnia bezogonkowa \'Dise\'

Diervilla sessilifolia 'Dise'

zadrzewnia bezogonkowa 'Dise'

Interesujący krzew o opadających, sezonowych liściach i żółtych kwiatach. Dorasta do 1,2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Pokrój dość regularny, półkulisty. Liście lancetowate, średniej wielkości (6 – 15 cm długości), zmieniają swoją barwę na różnym etapie rozwoju. Wczesną wiosną w miejscach słonecznych mają barwę seledynową, przy czym najmłodsze, dopiero się rozwijające mają odmienny kolor czerwono–brązowy. Później starsze liście zielenieją, podczas gdy najmłodsze na szczytach pędów są czerwonawe. Pod koniec okresu wegetacyjnego liście przebarwiają się na ciepłe, czerwone barwy jesieni. Krzew kwitnie na pędach jednorocznych od czerwca do sierpnia żółtymi kwiatami zebranymi w szczytowe kwiatostany długości 10 – 15 cm. Do rośliny tej chętnie zlatują się owady, gdyż jest miododajna. Odmiana ta jest niewymagająca i może rosnąć praktycznie na każdej glebie, poza nadmiernie wilgotną. Dobrze daje sobie radę na przepuszczalnych i piaszczystych podłożach, choć posadzona na glebach ciężkich również dobrze rośnie. Jest bardzo elastyczna pod względem stanowiska, może rosnąć w pełnym słońcu, a stanowisko zacienione też toleruje. Dobrze znosi suszę i zanieczyszczone powietrze, dlatego może być wykorzystana w miastach i terenach zurbanizowanych. Może być wykorzystana jako krzew okrywowy w trudnych terenach, gdzie inne rośliny nie dają sobie rady. Na mróz jest odporna i może być sadzona w całym kraju. Cięcie odmładzające znosi dodrze, choć nie jest ono konieczne. Mało znany krzew, warty szerszego wykorzystania do nasadzeń masowych, szczególnie w warunkach miejskich, przy autostradach itp.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
162
osób online