Skimmia japonica 'Magic Marlot' PBR

skimia japońska 'Magic Marlot'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,2 m do 0,5 m

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże wilgotne

Wieczniezielony, niski krzew liściasty o bardzo zwartym pokroju i dwubarwnych liściach. Rośnie powoli. Dorasta do 0,5 m wysokości w ciągu 10 lat. Liście sztywne, niebieskosrebrne, jasnozielono obrzeżone, o dł. do 5 cm. Jesienią pojawiają się zielonkawe pąki kwiatowe, zimą przebarwiające się na różowoczerwone. Białe, intensywnie pachnące kwiaty otwierają się wiosną. Potrzebuje gleby kwaśnej, bogatej w próchnicę, wilgotnej, a zarazem przepuszczalnej. Stanowisko jasne, ale nie w pełnym słońcu. Rośnie też w miejscach zacienionych. Na stanowiskach osłoniętych żyje wiele lat. Wytrzymuje niskie temperatury (do -15ºC). Skimię można łączyć z pierisem, kiścieniem, karłowymi azaliami, różanecznikami itp. Można uprawiać ją w pojemnikach. Odmiana 'Magic Merlot' pochodzi od mutacji pędowej znalezionej na odmianie Skimmia ‘Marlot’ w 1998. opracowano na podstawie ankiety Konkursu Roślin - Nowości 2009; zgłaszający: Retail Solutions B.V.

autorzy opisu tekstowego: Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Van Son & Koot B.V. Holandia, Kaatsheuvel; wprowadzenie do handlu: Van Son & Koot B.V. 2007 Holandia
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
szare, niebieskawe, srebrzyste
jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście zimozielone
rodzaj kwiatów pachnące
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia marzec
kwiecień
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
roślina zimozielona
zastosowanie rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
strefa 7b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: aster nowobelgijski \'Reitlingstal\'

Aster novi-belgii 'Reitlingstal'

aster nowobelgijski 'Reitlingstal'

Odmiana astra nowobelgijskiego rosnąca umiarkowanie silnie. Osiąga około 1 m wysokości. Rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Pędy wyprostowane, u góry rozgałęzione. Liście lancetowate, ciemnozielone. Koszyczki kwiatowe składające się z licznych, fioletowoniebieskich kwiatów języczkowatych, ułożonych na brzegach kwiatostanu i wyraźnie widocznego żółtego środka utworzonego z kwiatów rurkowatych. Obfitość kwiatów języczkowatych sprawia, że koszyczki wydają się szlachetne, okazałe i dosyć ciężkie. Kwitnie w IX, X. Wymagania glebowe przeciętne. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych. Znosi krótkotrwałe okresy suszy. Źle rośnie na glebach słabych i stale suchych. Rośliny sadzone na glebach żyznych mogą wymagać podpór zabezpieczających przed wyleganiem na skutek silniejszych podmuchów wiatru lub obfitych opadów deszczu. Delikatnie przycięte pod koniec maja osiągną mniejsze rozmiary, ale zakwitną później, w październiku. Odmiana odporna na mróz, do uprawy w całej Polsce. Polecana do tworzenia zestawień z innymi odmianami astrów w kontrastujących kolorach. Dobrze wygląda w połączeniu z liliowcami, rozchodnikiem okazałym, pysznogłówką, dzielżanem oraz rudbekią błyskotliwą. Nadaje się na kwiat cięty, jako dodatek do bukietów. Podobnie jak inne astry jesienne wymaga odmładzania co kilka lat.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9003
roślin w produkcji
183
osób online