Chamaecyparis obtusa 'Lucas'

cyprysik tępołuskowy 'Lucas'

pokrój: przewisający (płaczący, zwisły)

pokrój: nieregularny

pokrój: krzewiasty rozłożysty

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Wolno rosnąca odmiana cyprysika o półkolistym pokroju i nieregularnych, delikatnych rozgałęzieniach. Dorasta w wieku 10 lat do ok. 1-1,2 m wys. Gałązki wachlarzowate. Igły cytrynowożółte na stanowiskach słonecznych, żółte do jasno zielonych w półcieniu. Wymaga żyznych i wilgotnych gleb. Polecany do małych ogrodów, ogrodów japońskich, do sadzenia pojedynczo.

autorzy opisu tekstowego: Jarosław Cyrzan CYRZAN Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych

pochodzenie pierwsza publikacja: Kools, Cornelius Petrus Franciscus; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Kools, Cornelius Petrus Franciscus Holandia; wprowadzenie do handlu: Kools, Cornelius Petrus Franciscus 1999 Deurne , Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
wzrost typowy dla gatunku
pokrój przewisający (płaczący, zwisły)
nieregularny
krzewiasty rozłożysty
krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn kwaśny
rodzaj gleby próchniczna
przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ładne jesienne zabarwienie
ciekawy pokrój
zastosowanie soliter (pojedynczo)
ogrody orientalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody skalne
ogrody przydomowe
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Jarosław Cyrzan CYRZAN Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych

Poznaj również

zdjecie rosliny: kalmia szerokolistna \'Latchmin\'

Kalmia latifolia 'Latchmin'

kalmia szerokolistna 'Latchmin'

Zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych. Odmiana uzyskana w 2013 r. w wyniku krzyżowania odmian 'Mitternacht' i 'Kaleidoscope'. Roślina kompaktowa, po kilkunastu latach uprawy dorasta do około 1 m wysokości. Tworzy dobrze rozwinięty system korzeniowy. Liście ciemnozielone, skórzaste, połyskujące, podobne do liści różaneczników. W zarysie eliptyczne, do 10 cm długości i do 4 cm szerokości, osadzone na krótkich ogonkach. Kwiaty rozwijają się w maju i czerwcu, są zebrane po 40-50 sztuk w szczytowych baldachogronach. Pąki kwiatowe jasnoróżowe, dekoracyjne, żebrowane, z charakterystycznymi, drobnymi wypustkami kieszonek pyłkowych. Kwiaty zbudowane z 5 zrośniętych, ciemnopurpurowych płatków korony o jasnoróżowych brzegach i białawych, ciemno nakrapianych nasadach. Po otwarciu kwiaty tworzą szerokie pucharki z 10 pręcikami i słupkiem. Na wewnętrznej stronie płatków widoczne są niewielkie zagłębienia, w których umieszczone są główki pylników, uwalniane przez owady odwiedzające kwiaty. Na skutek trącenia główki uwalniają się z zagłębień i wystrzeliwują pyłek, niczym małe katapulty. Owocem jest pięciokomorowa torebka. Rośliny preferują gleby kwaśne, o pH zbliżonym do 5,0, piaszczysto-gliniaste z dużą zawartością próchnicy. Jeśli odczyn podłoża jest wyższy, należy zastosować kwaśny torf oraz przekompostowaną korę sosnową i przekopać je z górną warstwą gleby. Ze względu na niewielkie potrzeby pokarmowe, symbiozę mikoryzową oraz wrażliwość korzeni na zasolenie z nawożenia mineralnego należy zrezygnować lub ograniczyć do minimum. Krzewy tolerują zarówno miejsca nasłonecznione oraz cieniste, ale najlepiej rosną sadzone na stanowiskach lekko ocienionych, na wystawie wschodniej lub zachodniej. Sadzone w pełnym słońcu na zimę wymagają lekkiego okrycia stroiszem. Odporność na mróz dobra. Krzewy polecane do sadzenia w ogrodach przydomowych, na wrzosowiskach, w towarzystwie roślin iglastych, w kompozycjach z niskimi różanecznikami, azaliami, piersiami i kiścieniami.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9003
roślin w produkcji
111
osób online