Syringa vulgaris 'Victor Lemoine'

lilak pospolity 'Victor Lemoine'

pokrój: drzewiasty rozłożysty

pokrój: nieregularny

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

wilgotność: podłoże wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

Szeroki, rozłożysty krzew o nieregularnym pokroju, dekoracyjny w okresie kwitnienia. Liście ciemnozielone, sercowate. Kwiaty pełne, lilioworóżowe, pachnące, zebrane w wydłużone, sterczące, gęste wiechy, V. Kwitnie maj-czerwiec. Preferuje gleby żyzne, lekko wilgotne, przepuszczalne najlepiej zasadowe. Stanowisko słoneczne. Toleruje lekki cień, ale wtedy słabiej kwitnie. Przez pierwsze lata od posadzenia należy przycinać przekwitnięte kwiatostany. Roślina wytrzymała na mrozy, polecana do nasadzeń naturalistycznych, zarówno pojedynczo jak i w grupach. Dobrze znosi suszę i środowisko miejskie. Kwiaty bez szkody dla rośliny można ścinać do wazonu.

autorzy opisu tekstowego: Bogdan Hajdrowski Szkółka Krzewów Ozdobnych i Róż Bogdan HAJDROWSKI

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Victor Lemoine Nancy, France; wprowadzenie do handlu: 1906
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma małe drzewo lub duży krzew
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój drzewiasty rozłożysty
nieregularny
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
pachnące
kwiatostan
barwa kwiatów różowe
lila
pora kwitnienia maj
czerwiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zadrzewienia krajobrazowe
zieleń publiczna
szpaler
żywopłot
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
kwiaty cięte
w grupach
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Bogdan Hajdrowski Szkółka Krzewów Ozdobnych i Róż Bogdan HAJDROWSKI

Poznaj również

zdjecie rosliny: hortensja ogrodowa \'Europa\'

Hydrangea macrophylla 'Europa'

hortensja ogrodowa 'Europa'

Półkulisty krzew o sezonowych liściach oraz o grubych, silnych i wyprostowanych pędach, zakończonych okazałymi, różowymi kwiatostanami. Odmiana dorastająca do 1,3 m wysokości oraz podobnej średnicy. Tworzy bardzo duże, lilaróżowe kwiatostany o średnicy około 30 centymetrów, zbudowane z pojedynczych, dekoracyjnych kwiatów płonnych o postrzępionych, zachodzących na siebie płatkach, dające efekt gęstej, spłaszczonej kuli. Barwa kwiatów zmienia się w zależności od pH podłoża. Na glebach alkalicznych kwiaty są różowe, na glebach kwaśnych niebieskie. Młode płatki są żółtawe i mają różowawe brzegi, wraz z rozwojem przybierają właściwą dla odmiany barwę. Liście duże, ciemnozielone, błyszczące, jesienią przed opadnięciem brązowe. Kwiaty pojawiające się w czerwcu, zawiązują się latem poprzedniego roku, dlatego hortensji ogrodowych nie należy wiosną przycinać, a jedynie usuwać pędy stare, przemarznięte i suche. Krzew wymaga gleb żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych, dostatecznie umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych do obojętnych. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. W okresie kwitnienia ma duże zapotrzebowanie na wodę. Podczas suszy wymaga systematycznego podlewania. Odmiana polecana do nasadzeń pojedynczych i grupowych, w parkach i ogrodach. Ładnie prezentuje się w dużych grupach nad brzegami zbiorników wodnych, wzdłuż ścieżek i rabat. Odmiana, wyhodowana przez H. Schadendorffa w Niemczech w 1931 roku. Bywa mylona z odmianą 'Hamburg' i 'Altona', ponieważ jest ich bliską krewniaczką.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: powojnik \'Beata\'

Clematis 'Beata'

powojnik 'Beata'

Pięknie kwitnące pnącze czepiające się podpór za pomocą ogonków liściowych. Polska odmiana hodowli Stefana Franczaka. Osiąga wysokość 2-3 m. Kwiaty o średnicy 16-18 cm, pojedyncze, wówczas złożone z 6 działek kielicha lub półpełne. Działki eliptyczne, ostro zakończone, nachodzące na siebie do 1/3 wysokości od podstawy, o pofalowanych, lekko wywiniętych do góry brzegach, niebieskolilaróżowe, z intensywnie różową pręgą przez środek. Pręciki mają żółte pylniki na białokremowych nitkach. Kwitnie intensywnie w VI i początkach VII, a w mniejszym stopniu do połowy VIII. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Może rosnąć na każdej wystawie, od południowej do północnej, ale najlepiej kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych. Wymaga silnego cięcia wczesną wiosną, 20-50 cm od ziemi, nad 2-3 parą pąków. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Pięknie się prezentuje na siatkach ogrodzeniowych, kratach, drabinkach i linkach mocowanych do ścian oraz na naturalnych podporach np. krzewach liściastych i iglastych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Szczególnie ładnie wygląda na jasnym tle i w połączeniu z żółtolistnymi lub żółtokwiatowymi roślinami.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
194
osób online