Berberis thunbergii 'Orange Dream' PBR

berberys Thunberga 'Orange Dream'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Odmiana o delikatnym, pomarańczowoczerwonym ulistnieniu. Wolno rosnący krzew o luźnym i rozłożystym pokroju osiągający 1-1,5 m wysokości i szerokości. Pędy wzniesione, lekko rozchylone i silnie rozgałęzione. Jednoroczne przyrosty długości około 30 cm. Liście drobne, lancetowate, zebrane po kilka w węźle, pomarańczowoczerwone. Ciernie pojedyncze, krótkie i sztywne. Młode pędy i liście intensywnie wybarwione, błyszczące, starsze liście w górnej części krzewu czerwonofioletowe, natomiast umieszczone nisko lub wewnątrz krzewu zieleniejące, co daje jako całość ciekawy efekt kolorystyczny. Krzew o niewielkich wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na większości gleb umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Polecany do sadzenia na stanowiskach słonecznych. W półcieniu rośnie dobrze, ale liście słabiej się wybarwiają, zwłaszcza te położone wewnątrz krzewu. Krzew odporny na niskie temperatury. Odmiana o szerokich możliwościach zastosowania, polecana do sadzenia w parkach, zieleni osiedlowej, ogrodach, pojedynczo lub w grupach. Krzewy dają mocny, ciemny akcent kolorystyczny, dlatego nadają się do tworzenia barwnych kompozycji z krzewami o jasnym ulistnieniu.

autorzy opisu tekstowego: Lucjan Gursztyn Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych GURSZTYN Sp. z o. o. sp. k.

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Michal Andrusiv Republika Czeska; wprowadzenie do handlu: Valkplant B.V. 2011 Holandia
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ładne jesienne zabarwienie
ozdobne z liści/igieł
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
zieleń publiczna
szpaler
żywopłot
ogrody skalne
w grupach
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Lucjan Gursztyn Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych GURSZTYN Sp. z o. o. sp. k.

Poznaj również

zdjecie rosliny: ostrożeń japoński

Cirsium japonicum

ostrożeń japoński

Krótkowieczna, kolczasta bylina pochodząca z Japonii. Osiąga wysokość od 1 do 1,5 m przy średnicy ok. 0,6 m. Pędy sztywne, wzniesione, gałęziste, pokryte nielicznymi, znacznie od siebie oddalonymi, naprzeciwlegle ułożonymi liśćmi. Liście zielone, jajowatolancetowate, pierzastodzielne, o brzegu kolczasto-ząbkowanym, obejmujące nasadą łodygę. Dolne liście odziomkowe znacznie większe, nawet 30 cm długości, o kształcie podługowatojajowatym, pierzastodzielne lub klapowane, o brzegu silnie kolczasto-ząbkowanym. Tworzą przyziemną rozetę. Główną ozdobą rośliny są duże, lilaróżowe kwiaty rozwijające się od czerwca do sierpnia, na końcach sztywnych pędów kwiatostanowych (szypuł). Kwiaty to walcowatojajowate koszyczki kwiatowe o średnicy 4-5 cm, wyrastające pojedynczo lub skupione po kilka na szczycie. Otoczone są przez ułożone dachówkowato, w kilku rzędach, lancetowate, kolczasto zakończone okrywy koszyczka. Kwiaty w koszyczkach są obupłciowe, zapylane przez owady – pszczoły, motyle, ćmy i muchy. We wrześniu i październiku miejsce kwiatów zajmują owoce - niełupki z białym, pierzastym puchem kielichowym. Rośliny najlepiej rosną i kwitną posadzone w pełnym słońcu, na glebie piaszczysto-gliniastej, żyznej, stale umiarkowanie wilgotnej. Znoszą także lekki półcień i dadzą sobie radę na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Roślina mrozoodporna. Łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion, a odmiany ogrodowe przez podział wiosną lub jesienią. By zapobiec samorozsiewaniu się nasion należy usuwać przekwitnięte kwiaty. Gatunek rzadko atakowany przez szkodniki i choroby. Ze względu na efektowny pokrój i ulistnienie jest cenną rośliną soliterową. Dobrze sprawdza się jako bylina rabatowa, zwłaszcza w ogrodach nieformalnych i japońskich. Ciekawie prezentuje się sadzona pojedynczo i w grupach, w ogrodach skalnych, na tle żwirowej płaszczyzny. Nadaje się na kwiat cięty i do suszonych bukietów, jednak ostre, kolczaste liście ograniczają jej użyteczność. Korzenie, liście i pędy tych roślin wykorzystywane są w medycynie, jako środki przeciwzapalne, moczopędne i hemostatyczne.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11149
rośliny
7671
opisów

Ostatni wpis:

2022-11-23
Berberis thunbergii 'Atropurpurea'
17852
zdjęć
8937
roślin w produkcji
688
osób online