Betula albosinensis 'Fascination'

brzoza biała chińska 'Fascination'

pokrój: jajowaty

docelowa wysokość: od 10 m do 15 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Odmiana brzozy chińskiej o atrakcyjnej, łuszczącej się korze, w kolorze pomarańczowo-różowo-kremowym. Drzewo średniej wielkości, dorastające do ok. 10-15 m wysokości. Korona owalna o delikatnej strukturze. Liście sezonowe, duże, owalne z zaostrzonym wierzchołkiem, ciemnozielone. Kwiaty w formie kotków, dość długie, zwisające, żółte. Wymaga stanowiska słonecznego, gleby wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej. Polecana do sadzenia w większych ogrodach i parkach dla ładnego kształtu korony i zimowego efektu ozdobnej kory.

autorzy opisu tekstowego: Wojciech Kimel Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych „Betula” Wojciech KIMEL

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój jajowaty
docelowa wysokość od 10 m do 15 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ozdobna kora
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zadrzewienia krajobrazowe
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Wojciech Kimel Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych „Betula” Wojciech KIMEL

Poznaj również

zdjecie rosliny: modrzew europejski \'Varied Directions\'

Larix decidua 'Varied Directions'

modrzew europejski 'Varied Directions'

Drzewo o niewielkich rozmiarach ale dość szybkim tempie wzrostu i bardzo interesującej koronie. Pędy różnej długości rosną horyzontalnie, w każdym kierunku, a następnie są skierowane w dół oraz na zewnątrz korony. Z czasem korona robi się bardziej szeroka, niż wysoka, nieregularna, w typie „płaczącej”. Brak dominującego pędu przewodniego. Wysokość rośliny zależy od wysokości szczepienia. Można ją podwyższyć przez podwiązywanie wybranego pędu do palika. Roczny przyrost mieści się w granicach 30 cm. Igły są miękkie, delikatne, mają około 3 cm długości. Wiosną są zielone, jesienią przebarwiają się na złotożółty kolor. Szpilki na krótkopędach zebrane są w pęczki po kilkadziesiąt sztuk, na długopędach są rozmieszczone pojedynczo, skrętolegle. Odmiana atrakcyjna przez cały sezon. W miesiącach zimowych ujawnia swoją niezwykłą formę tj. artystycznie skomplikowane rozgałęzienia. Nie ma dwóch drzew o podobnym pokroju. Odmiana o niewielkich wymaganiach glebowych i wilgotnościowych, dobrze rośnie nawet na mniej urodzajnych glebach, ale preferuje odczyn kwaśny. Modrzewie są roślinami światłolubnymi, dlatego należy sadzić je na stanowiskach słonecznych. W szkółkach oferowana jest forma szczepiona na pniu w postaci niewielkiego drzewa. Odmiana polecana do nasadzeń jako soliter w miejscach eksponowanych oraz reprezentacyjnych.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: róża HÄNDEL \'Macha\'

Rosa HÄNDEL 'Macha'

róża HÄNDEL 'Macha'

Odmiana o atrakcyjnych kwiatach przypominających lukrowane różyczki do dekoracji tortów. Krzewy mogą być prowadzone jako róże parkowe lub czepne, jednak nie wymagają masywnych podpór. Händel znaczy po niemiecku kłótnię lub zwadę, co może odnosić się do barwy kwiatów. Krzewy zwarte, wzniesione, dorastają do 2 m wysokości i 1 m szerokości. Kwiaty zbudowane regularnie, mają szlachetny kształt we wczesnej fazie rozwoju, są półpełne do pełnych, a po całkowitym rozwinięciu stają się dość płaskie i ukazują środek wypełniony czerwonożółtymi pręcikami. Płatki kwiatowe białokremowe z jaskrawo karminoworóżowym, szerokim brzegiem. W czasie upałów i przekwitania kolory jaśnieją. Średnica kwiatów do około 9 cm. Delikatnie pachnące kwiaty są zebrane po kilka do kilkunastu w kwiatostany. Krzewy kwitną obficie od czerwca, zawiązując kolejne pąki, aż do mrozów. Liście duże, ciemnozielone, błyszczące. Pędy grube, zielone, o niezbyt licznych kolcach, raczej sztywne i proste. Odmiana o umiarkowanej sile wzrostu. Wskazane coroczne, niezbyt silne wiosenne cięcie polegające głównie na usunięciu pędów starych, słabych, zbyt cienkich oraz skróceniu pozostałych. Po kwitnieniu usuwa się przekwitłe kwiatostany. Odporność na mróz dobra, ale zaleca się okrywanie całych krzewów na zimę. Odmiana nie jest szczególnie podatna na choroby, jednak zwłaszcza w wilgotne lata wymaga ochrony przeciw chorobom grzybowym. Krzewów tej odmiany nie powinno się sadzić na wystawie północnej i przy silnie nagrzewających się ścianach. Rośliny preferują gleby zasobne i o dobrej strukturze, stanowiska w pełni nasłonecznione. Wymagają podpór, ale silniej cięte mogą rosnąć swobodnie. Róża przeznaczona do uprawy w parkach i ogrodach, do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych i wypoczynkowych, przy trawniku, na tle zieleni, wśród drobnokwitnących bylin i roślin jednorocznych. Odległość sadzenia przy podporach – co 1 m.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
201
osób online