Physocarpus opulifolius LITTLE DEVIL 'Donna May' PBR

pęcherznica kalinolistna LITTLE DEVIL 'Donna May'

nazwa handlowa: Physocarpus opulifolius LITTLE DEVIL

nazwa hodowlana: Physocarpus opulifolius 'Donna May'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

nagrody: Srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości 2011

Nowość, pierwsza odmiana pęcherznicy o czerwonych liściach i karłowym wzroście. Niski krzew o pokroju wyprostowanym, dorastający do wysokości 0,7-1,2 m. Pędy sztywne, dość gęste, młode brązowoczerwone. Liście 3-klapowe, purpurowczerwone z połyskiem, w miejscach mniej oświetlonych zielonopurpurowe. Jesienią przebarwiają się na brązowoczerwono. Kwiaty białe z różowym odcieniem, zebrane w baldachowate kwiatostany. Kwitnie w czerwcu. Owocostany czerwone, pojawiające się w końcu sierpnia. Całkowicie odporna na niskie temperatury. Mało wymagająca, co do podłoża, dobrze rośnie zarówno na glebach suchych jak i mokrych, o odczynie od kwaśnego po zasadowy. Wytrzymała na suszę i warunki miejskie, zanieczyszczenia powietrza i gleby. Polecana zarówno do ogrodów przydomowych jak i zieleni osiedlowej. Może być sadzona w parkach, pasach przyulicznych i przy autostradach. Opracowano na podstawie formularza Konkursu Roślin - Nowości 2011; zgłaszający: Pepinieres MINIER S.A.

autorzy opisu tekstowego: Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): David Zalesak USA; wprowadzenie do handlu: Edition Bailey Nurseries 2011 USA
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia maj
czerwiec
owoce czerwone
pora owocowania czerwiec
lipiec
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory odporność na zanieczyszczenia
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
zieleń publiczna
nagrody Srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości 2011
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: czeremcha wirginijska \'Shubert\'

Prunus virginiana 'Shubert'

czeremcha wirginijska 'Shubert'

Niewielkie drzewo o stożkowatej, luźnej koronie i ładnych, zmieniających kolor liściach. Dorasta do 4-6 m wysokości.Gałęzie długie i smukłe. Blaszki liściowe eliptyczne, maja do 12 cm długości, na brzegu są delikatnie ząbkowane, u podstawy zaokrąglone, a na szczycie zaostrzone. Młode liście są jasnozielone, ale już wczesnym latem zaczynają ciemnieć i robią się wiśniowopurpurowe. Dojrzałe liście są skórzaste, od góry błyszczące, od spodu matowe. Zmienna barwa ulistnienia to największa atrakcja rośliny. Szczególnie ładnie drzewo prezentuje się w okresie przejściowym, gdy część liści (zwłaszcza tych młodych) jest jeszcze intensywnie zielona, a inne (starsze) są już w pełni przebarwione, ciemnopurpurowe. Białe, drobne kwiaty rozwijają się w maju, są zebrane w groniaste kwiatostany, atrakcyjnie wyeksponowane na tle liści. Owoce to niewielkie, czerwone, później czerniejące jagody. Owoce dojrzewają latem, są chętnie zjadane przez ptaki. Drzewo tolerancyjne w stosunku do gleby i stanowiska, odporne na mróz i suszę, zdrowe. Doskonale rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych na terenie całego kraju, polecane do uprawy przez początkujących ogrodników i osoby, które nie mają wiele czasu, by się zajmować ogrodem. Roślina znosi zacienienie, ale liście najsilniej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych. Odmiana polecana do sadzenia w miastach, odporna na zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Świetnie sprawdza się sadzona w ogrodach przydomowych i parkach, tworzy atrakcyjne kompozycje z innymi drzewami i krzewami o zielonym lub jasnym (seledynowym, oliwkowym lub żółtym) ulistnieniu, na tle których pięknie prezentuje swoją zmienną kolorystykę.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
198
osób online