Betula nigra

brzoza nadrzeczna

Synonim łaciński.: Betula rubra

pokrój: drzewiasty rozłożysty

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Pochodzące z Ameryki Płn. drzewo o zaokrąglonej, nieregularnej koronie. Dorasta do 30 m wys. i 1 m śr. pnia. Często tworzy formy wielopniowe. Pędy, pączki i liście miękko omszone. Kora efektowna, zmienna, czerwonawobrązowa, różowawa lub srebrzystoszara, łuszcząca się płatami. Liście ciemnozielone, 3-8 cm, romboidalne, podwójnie piłkowane, na spodzie białawe lub szarawe. Naturalnie wymaga wilgotnego podłoża, ale łatwo się adaptuje do innych warunków. Wymaga stanowiska słonecznego. Drzewo parkowe, do sadzenia dla interesującej kory, szczególnie zwracające uwagę w stanie bezlistnym.

autorzy opisu tekstowego: Wojciech Kimel Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych „Betula” Wojciech KIMEL

zasięg geograficzny Ameryka Północna - wschodnia część Stanów Zjednoczonych, od Nowej Anglii do południowej Florydy, na zachód do Minnesoty i Kansas; na mokrych miejscach, nad strumieniami i na brzegach rzek
pochodzenie pierwsza publikacja: Carolus Linnaeus (1707–1778) 1753
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój drzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość powyżej 20
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobna kora
zastosowanie parki
zadrzewienia krajobrazowe
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Wojciech Kimel Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych „Betula” Wojciech KIMEL

Poznaj również

zdjecie rosliny: wiciokrzew pachnący

Lonicera fragrantissima

wiciokrzew pachnący

Krzew występujący naturalnie w Chinach, gdzie w 1845 roku odkryty został przez szkockiego botanika i łowcę roślin Roberta Fortune. W Polsce osiąga maksymalną wysokość 2-2,5 m oraz podobną średnicę. Gęsty krzew z charakterystyczne, łukowato wygiętymi gałęziami. Liście naprzeciwległe, ciemnozielone z wierzchu, niebieskawozielone od spodu, eliptyczne, na wierzchołku zaostrzone, długości do 7 cm i szerokości 3-3,5 cm, szorstko owłosione, pozostające na krzewach do wiosny. Kwiaty białe, delikatnie zaróżowione, intensywnie pachnące, rurkowate, dwuwargowe, wyrastające po dwa z kątów liści. Kwitnie przed rozwojem liści na początku marca, podczas łagodnej zimy już od grudnia. Owoce wydłużone, czerwone, wyrastające z kątów liści, chętnie zjadane przez ptaki. W ogrodzie najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub w lekkim półcieniu. Ma przeciętne wymagania glebowe. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Nadaje się do tworzenia żywopłotów, nienormowanych lub ciętych. Kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego cięcie i przycinanie najlepiej wykonać po kwitnieniu. Krzew mrozoodporny, ale późne przymrozki mogą uszkadzać kwiaty. Polecany do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i parków. Ładnie prezentuje się w zestawieniu z wcześnie kwitnącą forsycją i porzeczką krwistą. Gałązki, ścięte i wstawione do wazonu, nadają się do przyśpieszania kwitnienia zimą i wczesną wiosną.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11149
rośliny
7671
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-02
Acer negundo 'Aureovariegatum'
17852
zdjęć
8935
roślin w produkcji
135
osób online