Fallopia baldschuanica SUMMER SUNSHINE 'Acofal' PBR

rdestówka bucharska SUMMER SUNSHINE 'Acofal'

nazwa handlowa: Fallopia baldschuanica SUMMER SUNSHINE

nazwa hodowlana: Fallopia baldschuanica 'Acofal'

Synonim łaciński.: Polygonum aubertii SUMMER SUNSHINE 'Acofal'

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Silnie rosnące pnącze o złocistych liściach, czerwonych młodych pędach i białych kwiatach. Roślina wspina się wijąc wokół podpór do wysokości 6-8 m. Rocznie przyrasta o 2-3 m. Liście nieduże, sercowate, długości około 10 cm, złocistożółte. Kwiaty drobne, białe, pachnące, pojawiają się w końcu lata oraz jesienią na silnie rozrośniętych egzemplarzach. Odmiana delikatniejsza i o słabszym tempie wzrostu niż gatunek, również bardziej wymagająca w uprawie. Pnącze dobrze rośnie na przeciętnych, dobrze zdrenowanych glebach ogrodowych. Wymaga miejsc osłoniętych od silnego wiatru, dobrze oświetlonych, ale nie bardzo gorących (liściem mogą być przypalane). W porównaniu do gatunku odmiana wrażliwsza na mróz. Pnącze przydatne do tworzenia barwnych kompozycji, dające jasny, wyraźny akcent kolorystyczny. Nadaje się do sadzenia przy wszelkiego rodzaju ażurowych konstrukcjach ogrodowych oraz przy silnie rosnących krzewach lub drzewach.

autorzy opisu tekstowego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Paul Hutchinson, Acorn Nursery Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: 2000
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne pędy
ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
pnącze na pergole, kraty
strefa 7
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Poznaj również

zdjecie rosliny: jeżówka purpurowa \'Gum Drop\'

Echinacea purpurea 'Gum Drop'

jeżówka purpurowa 'Gum Drop'

Odmiana porównywana do odmiany 'Razzmatazz', ma jednak sztywniejsze łodygi i ciemniejsze, intensywnie różowe kwiaty wnoszące do ogrodu ‘cukierkową’ kolorystykę. Tworzy 60 cm kępy ze sztywnych, silnie rozgałęzionych pędów i intensywnie zielonych liści. W czasie kwitnienia, po wytworzeniu pędów kwiatostanowych rośliny osiągają wysokość 80 -100 cm i taką samą średnicę. Liście są spiczasto zaostrzone i mają drobno ząbkowane brzegi. Zarówno liście, jak i pędy pokryte są sztywnymi, szorstkimi włoskami. Już z końcem czerwca z rozety liściowej wyrastają wyprostowane pędy kwiatowe, które dźwigają na wierzchołkach lekko pachnące, pełne kwiaty o anemonowym kształcie (typu anemonowego). Wnętrze kwiatu wypełniają pierzaste, rurkowate kwiaty tworzące duże, kuliste, ciemnoróżowe pompony. Są one otoczone skierowanym w dół, pojedynczym okółkiem szerokich, nieco jaśniejszych, różowych kwiatów języczkowatych. Kwiaty nie bledną w trakcie kwitnienia. Kwitną całe lato od końca czerwca do września. Bogate w nektar masowo odwiedzane są przez motyle i pszczoły. Odmiana wdzięczna w utrzymaniu, łączy w sobie łatwość uprawy, tolerancje na niesprzyjające warunki środowiska oraz wytrzymałość na mróz. Preferuje stanowiska nasłonecznione, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, dobrze zdrenowanych. Nieodpowiednie do uprawy tej rośliny są gleby kwaśne, ciężkie, zbite i gliniaste - należy je wówczas rozluźnić kompostem lub piaskiem. Do momentu zakorzenienia i w okresie dłużej utrzymujących się suszy wskazane jest podlewanie podłoża. Rośliny posadzone w zacienionym miejscu są delikatniejsze, wyciągnięte i słabiej kwitną. Tolerancyjne w stosunku do kwasowości podłoża (źle rosną jedynie na glebach zbyt kwaśnych). Idealne pH mieści się w granicach 5,8 – 7,3. Odmiana odporna na szkodniki i choroby, tolerująca zanieczyszczone powietrze miast. Przycinanie przekwitłych kwiatostanów nie tylko poprawia ogólny wygląd roślin, ale także pobudza je do tworzenia nowych pąków kwiatowych. Sztywne pędy nie wymagają podpór. Rozmnażanie przez podział kęp. Bylina zczególnie przydatna do sadzenia na słonecznych rabatach w ogrodach, zarówno o charakterze naturalistycznym, jak i nowoczesnym. Doskonała do uprawy w pojemnikach i do cięcia, gdyż ścięte do wazonu, oryginalne kwiaty długo utrzymują trwałość. Ciekawie prezentuje się w zestawieniach z innymi odmianami jeżówki, ozdobnymi trawami i białymi złocieniami.

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-08
Berberis ×media 'Red Jewel'
17862
zdjęć
8937
roślin w produkcji
168
osób online