Abies lasiocarpa 'Green Globe'

jodła górska 'Green Globe'

pokrój: płaskokulisty

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Karłowa, gęsta forma jodły górskiej o zielonych igłach i regularnym pokroju. Rośliny początkowo rosną bardzo powoli i kuliście. Starsze rośliny dają dłuższe przyrosty, wytwarzają przewodnik i stają się stożkowate. Dziesięcioletnie egzemplarze osiągają 1,4 m wysokości. Igły ciemnozielone o ładnym, intensywnym kolorze przez cały rok. Dość wcześnie rozwija się wiosną i dlatego wierzchołki pędów mogą być uszkadzane przez późnowiosenne przymrozki. Wymaga gleby żyznej i wilgotnej i stanowisk słonecznych lub lekko cienistych. Polecana do małych ogrodów, ogrodów skalnych i wrzosowiskowych.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie pierwsza publikacja: H. Welch 1979 Manual of Dwarf Conifers; wprowadzenie do handlu: Verkade Nurseries Wayne, New Jersey, USA
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płaskokulisty
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody wrzosowiskowe
rabaty
soliter (pojedynczo)
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża gęstokolczasta

Rosa pimpinellifolia

róża gęstokolczasta

Gatunek róży wysoce tolerancyjny na niesprzyjające warunki uprawy, o szerokich możliwościach zastosowania, przede wszystkim jednak jako róża parkowa i okrywowa. Gatunek wyjściowy i przodek wielu odmian parkowych i okrywowych. Kwiaty białe lub kremowe, wyjątkowo zaróżowione, pojedyncze, nieduże, 2-5 cm średnicy, słabo pachnące, osadzone przeważnie pojedynczo wzdłuż pędów. Kwitnie w maju do początków czerwca, krótko. Owoce nieduże, około 1-1,5 cm średnicy, okrągławe, prawie czarne: wiśniowo-brązowo-fioletowe. Liście są ciemnozielone, matowe, o małych, licznych (7-11) listkach, delikatne, matowe. Pędy są wzniesione prosto do góry, silniej rozgałęzione dopiero w górnych partiach, bardzo kolczaste, o wyjątkowo gęsto osadzonych, szczeciniasto-igiełkowatych kolcach. W nielicznych przypadkach pędy są słabo okolczone lub bez kolców. Krzewy gęste o licznych pędach, dorastają do 0,5-1 m wysokości. Dzięki podziemnym rozłogom krzewy silnie się rozprzestrzeniają. Cechuje je bardzo wysoka odporność na mróz i tolerancja na choroby, ale w wilgotne lata krzewy mogą być porażane przez czarną plamistość. Ma bardzo małe wymagania uprawowe. Toleruje stanowiska suche i częściowo zacienione, a także bardzo słabe gleby. Znajduje zastosowanie w miejscach o niekorzystnych warunkach uprawy: na nasypach, skarpach, przy szlakach komunikacyjnych, na terenach przemysłowych, jako róża parkowa i okrywowa. Polecana do stosowania w większych ogrodach, na skalniakach, wśród innych gatunków drzew i krzewów. W sprzyjających warunkach może się nadmiernie rozrastać.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
285
osób online