Brunnera macrophylla 'Hadspen Cream'

brunnera wielkolistna 'Hadspen Cream'

pokrój: kępiasty

docelowa wysokość: od 0,2 m do 0,5 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże wilgotne

nagrody: Award of Garden Merit (1993) przyznawana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wartościowym roślinom ogrodowym.

Kępiasta bylina o dużych, sercowatych, mięsistych, jasnozielonych liściach z szerokim, nieregularnym, białokremowym obrzeżeniem (przy wyższej temperaturze żółknie), stanowiących jej główną, a zarazem długotrwałą ozdobę. Dorasta do wysokości 45 cm. Kwiaty są niebieskie, drobne, zebrane w rozgałęzione kwiatostany, jak u niezapominajek, i pojawiają się w kwietniu, maju. Roślina ta wymaga gleby wilgotnej, próchnicznej i półcienistego stanowiska (w miejscach słonecznych albo w warunkach suszy brzegi liści brązowieją). W przeciwieństwie do gatunku, odmiana ta dość trudno się rozmnaża. Nadaje się na rabaty - sadzona w grupach - i jako roślina okrywowa w miejscach cienistych, np. na brzegach zbiorników wodnych.

autorzy opisu tekstowego: Alicja Cecot; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Eric Smith Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: Hadspen House Gardens, Somerset
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów niebieskie
pora kwitnienia kwiecień
maj
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże wilgotne
rodzaj gleby próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie parki
ogrody wodne i bagienne
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
w grupach
nagrody Award of Garden Merit (1993) przyznawana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wartościowym roślinom ogrodowym.
strefa 3
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Alicja Cecot Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: hortensja ogrodowa DUTCH LADIES \'Selma\'

Hydrangea macrophylla DUTCH LADIES 'Selma'

hortensja ogrodowa DUTCH LADIES 'Selma'

Nowa, wolno rosnąca odmiana hortensji wyhodowana w Holandii w 2002 roku z przeznaczeniem do uprawy w szklarniach, jako roślina doniczkowa. W miejscach o łagodnym klimacie sprawdza się jako roślina ogrodowa. Jest to krzew o zwartym, kulistym pokroju, wyprostowanych, grubych pędach i szerokich, eliptycznych, ostro zakończonych liściach. Dorasta do 1 m wysokości. Na szczytach pędów tworzy duże, kuliste, różowe kwiatostany o średnicy do 20 cm. Kwiatostany są zbudowane ze sterylnych (płonnych) kwiatów. Pojedyncze kwiaty składają się z 4 równych, romboidalnych, minimalnie piłkowanych i zachodzących na siebie różowych płatków o delikatnych, jaśniejszych żyłkach. Nie są to prawdziwe płatki, lecz rozrośnięte działki kielicha, dlatego długo utrzymują świeżość i atrakcyjną barwę. Rozwijające się kwiaty są seledynowokremowe z wyraźnym, czerwonoróżowym obrzeżeniem. W tym stadium kwiatostany są wielobarwne. W miarę rozkwitania czerwona obwódka poszerza się i obejmuje całą powierzchnię płatków. Na glebach obojętnych i lekko kwaśnych w kwiatostanie dominuje barwa różowa, na glebach kwaśnych kwiaty są w kolorze fuksji. Kwiaty rozwijają się od lipca do września na pędach ubiegłorocznych. Zawiązują się latem poprzedniego roku, dlatego pędów nie należy wiosną przycinać, a jedynie usuwać pędy stare, przemarznięte i suche. Krzewy najlepiej rosną w półcieniu, na glebach przepuszczalnych, próchniczych, o kwaśnym odczynie, stale umiarkowanie wilgotnych, zwłaszcza w czasie letnich upałów. W okresie kwitnienia mają duże zapotrzebowanie na wodę. Wymagają okrywania na zimę. Polecane do uprawy w pojemnikach chowanych jesienią do zimnych pomieszczeń oraz w ogrodach przydomowych w cieplejszych rejonach kraju.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9003
roślin w produkcji
114
osób online